Nowoczesność i wygoda w domu inteligentnym
Coraz więcej z nas wykorzystuje w mieszkaniach technologiczne rozwiązania oraz nowoczesne narzędzia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i przyczyniają się do oszczędności czasu, pieniędzy oraz zwiększonego poczucia ochrony.
Inteligentny dom musi zapewniać komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Warto więc zastanowić się, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy i jaką kwotę chcemy przeznaczyć na inwestycję. Przy okazji należy też pomyśleć o kierunku możliwej rozbudowy w przyszłości. Inteligentny dom tworzy bowiem sieć zintegrowanych ze sobą urządzeń i czujników. Akcesoria te łączą się ze sobą i wykonują zaprogramowane czynności. Można też sterować nimi za pośrednictwem urządzeń mobilnych, znajdując się daleko od domu.
To, co wyróżnia smart home
Inteligentny dom to taki, w którym część urządzeń pracuje w sposób automatyczny. Sprzęty współdziałają ze sobą, tworząc nowoczesny i funkcjonalny charakter wnętrz. Wygodę zapewniają np. praktyczne bezprzewodowe wideodomofony, dzięki którym możemy zdecydować, czy osobę oczekującą przed drzwiami wpuścimy do środka. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Optymalny poziom ochrony w inteligentnym domu gwarantuje monitoring, z którego można korzystać kontrolując zarówno otoczenie, jak i pomieszczenia. Co więcej, smart home nie może obyć się bez czujników wykrywających nieodpowiednie stężenie czadu, dymu lub gazu w powietrzu. Urządzenia monitorujące bezpieczeństwo domu w momencie wykrycia zagrożenia wysyłają na aplikację mobilną w smartfonie specjalne powiadomienie, dzięki któremu można w porę zapobiec następstwom nieszczęśliwych wypadków.
Zalety domu inteligentnego
Zastosowanie odpowiednich narzędzi w inteligentnym domu może skutecznie przyczynić się do oszczędnego wykorzystania energii, pozytywnie wpływając na środowisko. Z pomocą przychodzą m.in. sterowniki oświetlenia, gniazdka wifi oraz żarówki wifi, które do swojej pracy wykorzystują sieć bezprzewodową. Dzięki nim obsługa źródeł światła odbywa się za pomocą smartfona. Jednym kliknięciem możemy rozjaśnić wszystkie pomieszczenia w domu lub włączyć wybraną lampkę w jednym z pokojów. W smart home nadzorowanie pracy sprzętów może odbywać się z każdego miejsca na ziemi. Bez problemu włączymy światło w domu przed swoim powrotem. Co więcej, dostępna jest również funkcja timera, dzięki której można ustawić konkretne godziny pracy urządzeń oświetlających. W smart home sprzęty wyręczają nas w wykonywaniu części codziennych obowiązków domowych.
Budowa smart home
Budynki typu smart home mogą mieć dowolną liczbę systemów i zapewniać różne udogodnienia. Zazwyczaj jednak składają się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:
- jednostka centralna – to najważniejsza część systemu, do której podłączane są wszystkie inne elementy. Tu odbierane są sygnały z czujników, analizowane dane i wydawane polecenia. W jednostce można dokonać ustawień, a także połączyć się z nią zdalnie w celu wykonania działania na życzenie;
- czujniki – montowane są w różnych miejscach wewnątrz budynku i w jego obrębie. Mają za zadanie kontrolę określonych parametrów. W razie wykrycia anomalii lub uzyskania konkretnych wartości wysyłają sygnał do jednostki centralnej;
- automatyka i urządzenia inteligentne – mechanizmy odpowiedzialne za wykonywanie poleceń wydawanych z panelu sterowania lub przez jednostki centralne. Zalicza się do nich inteligentne lampy, gniazdka, grzejniki, automatykę bram i okien, a także alarmy i systemy przeciwpożarowe;
- sieć – rodzaj połączenia pomiędzy czujnikami, urządzeniami i jednostką centralną. Dawniej urządzenia łączono za pomocą sieci przewodów. Obecnie częściej stosuje się sieci bezprzewodowe, wykorzystujące połączenia internetowe wifi lub w standardzie Bluetooth.
Inteligentne czujniki
To sensory, które mają za zadanie kontrolę określonych warunków w domach i wokół nich. Mogą współpracować z urządzeniami inteligentnymi lub systemami alarmowymi. W przypadku wykrycia określonych warunków wysyłają informację do jednostki centralnej, a także aplikacji mobilnej. Wśród najczęściej stosowanych inteligentnych czujników można wyróżnić między innymi:
- czujniki zmierzchu połączone z lampami zewnętrznymi;
- czujniki ruchu na podczerwień lub wychwytujący ultradźwięki;
- czujnik deszczu do połączenia z systemem otwierania/zamykania okien;
- czujniki prędkości wiatru, temperatury i wilgotności;
- czujnik zalania, czadu, dymu i inne czujniki systemów alarmowych;
- czujnik uchylonych lub niedomkniętych drzwi.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem
Regulacja temperatury to jedna z czynności, które najchętniej powierzamy urządzeniom i zestawom smart home. Urządzenia umożliwiają włączenie grzejników podczas nieobecności w domu i stworzenie optymalnych warunków tuż przed powrotem. Można je również programować, planując inne warunki o określonych porach dnia, a także w poszczególnych pomieszczeniach. Po zaprogramowaniu możemy oszczędzać energię, ponieważ urządzenia nie pracują podczas nieobecności domowników.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem może obejmować każdy sprzęt odpowiedzialny za utrzymanie warunków termicznych w mieszkaniu. W tej dziedzinie najczęściej stosuje się systemy do sterowania urządzeniami grzewczymi. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie głowicy termostatycznej przy grzejniku, z którą można komunikować się zdalnie. Zestaw uzupełnia czujnik temperatury montowany w tym samym pomieszczeniu.
Systemy smart home mogą obejmować też sterowanie klimatyzacją, regulację rekuperatora i kontrolę grzałki c.w.u. Do urządzeń odpowiedzialnych za regulację temperatury często zalicza się również zewnętrzne rolety i żaluzje.
Inteligentne oświetlenie
Urządzenia smart home wykorzystywane do kontroli oświetlenia mają za zadanie dostosowanie rodzaju i intensywności światła do potrzeb. Można zmienić jasność pomieszczenia w zależności od pory dnia. Niektóre urządzenia pozwalają też na zmianę kolorystyki lampek.
Podstawowymi elementami wyposażenia inteligentnego domu jest dotykowy panel ściemniający, a także inteligentne żarówki. Intensywność oświetlenia można zmieniać panelem, a nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Ciekawym urządzeniem jest łańcuch LED, który może zmieniać kolor i intensywność strumieni światła. Takie Inteligentne oświetlenie stanowi nie tylko dekorację. Można uruchamiać je podczas nieobecności domowników, co traktowane jest jako system poprawiający bezpieczeństwo.
Inteligentne centrale, piloty i zestawy
Wśród akcesoriów do budowy sieci smart home znajdują się także centrale, piloty i zestawy gotowych urządzeń. Najistotniejsze są jednostki centralne, do których podłącza się pozostałe akcesoria i które można obsługiwać za pomocą sieci bezprzewodowej. Centrale są z reguły zoptymalizowane pod kątem obsługi konkretnych urządzeń. Można wybrać centralę do systemów alarmowych, oświetlenia, regulacji żaluzjami, a także uniwersalne do wielu zastosowań.
Do sterowania manualnego służą proste przyciski grzybkowe, piloty do alarmów i bram, a także panele sterowania. Bardzo ciekawym urządzeniem jest panel sterowania gestami, który odczytuje komendy wydawane za pomocą ruchu dłoni. Warto zwrócić uwagę także na gotowe zestawy urządzeń przeznaczonych do sterowania bramami lub oświetleniem w domu. Gotowych komplet można łatwo zamontować i zintegrować z urządzeniami domowymi.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville