Podłoga jasna czy ciemna?

Wybierając kolor podłogi, nie można skoncentrować się tylko na niej - należy spojrzeć na wnętrze jako na całość

 

 

 

Podłoga jest bazą, z którą pozostałe elementy muszą być doskonale skomponowane, spójne kolorystycznie. Zwłaszcza te, które trudno jest zmienić i mają dużą powierzchnię - ściany, sufit, drzwi i okna. Kolor podłogi najtrudniej jest zmienić, dlatego wybór lepiej dokładnie przemyśleć. Już na etapie projektowania podłogi, dobrze jest wziąć pod uwagę, w jakich kolorach będą dywany, zasłony, meble i obicia, tak by w przyszłości zachować równowagę we wnętrzu.

 Na odbiór koloru naszej podłogi duży wpływ ma światło. Należy wziąć pod uwagę ilość światła w pomieszczeniu. Znaczące jest tu liczba i wielkość okien, liczba źródeł sztucznego światła, kierunek padania światła. Podłoga inaczej będzie wyglądać w ciągu dnia, w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem w sztucznym świetle.

 

Kierunek ułożenia desek lub deszczułek względem źródeł światła (zwłaszcza okien) ma wpływ na jasność drewna. Deski, które ułożone są prostopadle względem kierunku padania światła wydają się jaśniejsze, a równolegle - ciemniejsze. Deski powinno układać się równolegle względem kierunku padania światła również dlatego, że połączenia między deskami są wtedy mniej widoczne. Trudno to zalecenie stosować do parkietów z deszczułek, ponieważ układa się je we wzory, a więc światło pada na poszczególne elementy pod różnym kątem.

 

 

Wybierając materiał na podłogę, należy pamiętać, że jego kolor w sztucznym świetle sklepu czy magazynu może różnić się od tego, który zobaczymy później na naszej podłodze. Nasycenie koloru zmienia również lakierowanie, olejowanie i inne zabiegi, ponieważ na odbiór koloru ma wpływ również faktura powierzchni. Gładsze wydają się jaśniejsze, ale i chłodniejsze, ponieważ łatwiej odbija się od nich światło. Na chropowatych natomiast kolor jest mniej nasycony, a podłoga jest ciemniejsza, ale i cieplejsza. Podłogi olejowane pochłaniają więcej światła. Mogą też ściemnieć.

 

Niektóre gatunki drewna mogą ciemnieć np. dąb, merbau, jatoba, wenge. Dlatego drewno przed ułożeniem powinno być dobrze wysezonowane.

 

Jasna podłoga (i nie tylko podłoga) sprawia, że wnętrze wydaję się większe, przestronniejsze, dlatego powinna być stosowana w małych i ciemnych pomieszczeniach. Nadaje wnętrzom lekkości. Z pewnością jasna podłoga jest rozwiązaniem bezpieczniejszym do ciemnej - jest niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie źle wyglądać.

 

 

balticwood, podłoga, brzoza

Fot. Balticwood

 

 

barlinek, podłoga, grab

Fot. Barlinek

 

 

 

dlh, podłoga, tauari

Fot. DLH

 

Ciemna podłoga pochłania dużo światła, dlatego optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. Dlatego warto stosować takie rozwiązanie w dużych pomieszczeniach. Jednocześnie ciemna podłoga uznawana jest za bardziej elegancką. Należy jednak ostrożnie dobierać kolor, gdyż zbyt ciemna może przytłaczać. Można się też spotkać z zarzutem, że na ciemnej podłodze bardzo widoczne są kurz i zarysowania.

 

 

balticwood, podłoga, wenge

Fot. Balticwood

 

 

kronopol, podłoga

Fot. Kronopol

 

 

dlh, podłoga, ipe

Fot. DLH

 

Jasne drewna: klon, brzoza, bambus, grab, jesion
Ciemne drewna: orzech, jarrah, ipe (lapacho), wenge, tali

 

Katarzyna Głowacz

 

Zobacz także:

Więcej o:
Komentarze (12)
Podłoga jasna czy ciemna?
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  To nie są "panele beznadziejne", tylko bardzo ładne drogie podłogi Baltic Wood...

 • Gość: Gość

  0

  Podobają mi się strasznie te fotografie. Macie może jakieś inne pomysły na super ładną podłogę?

 • Gość: Gość

  0

  gó..any ten artykuł

 • Gość: Gość

  0

  Oczywiście wybór to rzecz gustu. Ja mam ciemną podłogę i jestem bardzo niezadowolony, ponieważ:
  - (moim zdaniem): podłoga ciemna nie nadaje się w naszym północnym klimacie, gdzie przez dużą część roku w dzień jest pochmurno a noce są długie. Takie wnętrze jest smutne, ponure.
  - "wspaniale" widać nawet drobny brud
  - wszystkie rysy są jasnego koloru i są doskonalne widoczne w kontraście z ciemną podłogą
  - ciemne podłogi jako egzotyczne i obecnie modne są raczej droższe od jasnych.
  - jasne oświetlenie takiego wnętrza (jak ktoś lubi) wymaga więcej prądu.
  Zaleta (jedyna moim zdaniem): faktycznie, mieszkanie wygląda "elegancko" z jakiegoś powodu, ale to jest na pokaz, gdy przyjdą goście, a w ponurej atmosferze mieszka się również długo po wyjściu gości.
  Nie polecam.
  Mam pytanie: czy podłogę można przelakierować lub przemalować na jasny kolor? Czy to jest trwałe?

 • Gość: Gość

  0

  ciemna podloga ladnie sie prezentuje ale za to wszystkie paproszki kurze itp 'dziady' na niej widac.
  za to jasna podloga jest zdecydowanie praktyczniejsza i obecnie w sklepach jest z czego wybierac !

 • Gość: Gość

  0

  Dąb wcale nie jest jasnym drewnem... zobacz brzozę, jesion, klon, guatambu

 • Gość: Gość

  0

  wybraliśmy dąb olejowany parkiet. do tego delikatne kolorki na scianę (kawa z mlekiem, lekka wanilia, wiosenna zieleń), drzwi macore przeszzkolne i jestem zachwycony. naprawdę, niech se znawcy gadają, .że nie pasuje. wybuliłbym kupę kasy na dekoratora a tak stworzyliśmy mieszkanko, gdzie się czujemy naprawdę kapitalnie. do jasnych podłóg wydaje mi się łatwiej dobrać resztę.

 • Gość: Gość

  0

  to podlogi na tych zdjeciach? panele jakies badziewiaste...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX