Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Faktura i barwa szkła

Andrzej Stempa

Sposoby nadawania faktury

Różnorodność faktur szkła jest ogromna - od tradycyjnych przezroczystych tafli, po barwny, wypukły melanż.

Przegrody nieprzeźroczyste wykonuje się ze szkła matowego. Można je uzyskać dwoma sposobami - przez satynowanie czyli wytrawianie kwasem całej powierzchni tafli szklanej. Ciekawsze efekty daje jednak piaskowanie, czyli działanie silnego strumienia drobnych cząstek. Ten drugi sposób umożliwia wykonanie dowolnego wzoru, po uprzednim zakryciu folią miejsc, które mają pozostać przeźroczyste.

Szkło daje się również grawerować do głębokości 1,5 mm. Dzięki temu w tafli szklanej można wykonać nawet najbardziej wymyślny relief.

Wypukły ornament na szybach uzyskuje się w procesie walcowania, a więc faktura powstaje podczas obróbki cieplnej tafli szklanych. Uzyskuje się tym sposobem geometryczne wzory albo dające efekt mirażu pofalowane powierzchnie.

Modne ostatnimi czasy jest szkło lodowe, które powstaje w wyniku stłuczenia środkowej tafli trójwarstwowego szkła klejonego. Efektem uderzenia są kawałki szkła imitujące kryształki lodu.

... i barwy

Szkło może być barwione w masie. W ten sposób wytwarza się szkło witrażowe, dodając podczas wytopu substancje nadające wymagany kolor. Następnie odpowiednio przycięte płytki szklane łączy się za pomocą ołowiu.

Bajeczne efekty oraz nieograniczone wręcz możliwości kolorystyczne daje metoda fusingu. Polega ona na gięciu i łączeniu kilku elementów. Szkło doprowadzane jest do temperatury, w której traci swoją stałą konsystencję co pozwala na jego formowanie i dekorowanie. Zdobienia mogą być wykonywane zarówno pomiędzy kolejnymi warstwami szkła, jak też na ich powierzchni. Można także łączyć ze sobą szkło o różnych barwach, wtapiając jedne kawałki w drugie. Pożądany efekt osiąga się w specjalnych piecach, które są przystosowane do precyzyjnej regulacji temperatury. Nowatorskim wykorzystaniem tej metody jest formowanie szkła hartowanego, co pozwala na produkcję przeszkleń, będących w istocie płaskorzeźbą. Wykonuje się z niego elementy ścian działowych, drzwi, balustrad, a także podświetlone elementy mebli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Faktura i barwa szkła