Praga - miasto o wielu twarzach

Nowoczesna i staroświecka. Pełna architektonicznych skarbów i spektakularnego designu. W stolicy Czech zachwycająca architektura secesyjna oraz kubizm mieszają się ze street artem i oryginalnymi galeriami. Praga uwodzi o każdej porze roku.
Praga Tańczący Dom Praga Tańczący Dom Fot. Paulina Grabara

Tańczący Dom

W nowoczesnym budynku, idealnie wkomponowanym w tło starych kamienic nad samą rzeką, można dojrzeć sylwetki tańczącej pary. Dlatego budynek nazywany jest Ginger i Fred - na cześć Freda Astaire'a i Ginger Rogers. Za design odpowiadają Frank Gehry i Vlada Milunić. Dla turystów dostępny jest taras widokowy na dachu i restauracja. Kunszt budynku warto podziwiać nie tylko z bliska, ale także z mostu albo z drugiej strony Wełtawy.

Adres: Jiráskovo námesti 1981/6

Galeria PragueKabinet Art & Design, Praga Galeria PragueKabinet Art & Design, Praga Fot. Paulina Grabara

PragueKabinet Art & Design

Galeria sztuki współczesnej i designu. Jasna przestrzeń i wspaniałe eksponaty. Meble, wyposażenie wnętrz oraz dzieła sztuki pochodzą m.in. z Czech, Francji czy Skandynawii. Bardzo interesująca selekcja, dzięki czemu znajdziemy tu unikatowe przedmioty znanych twórców (np. Fornasettiego). Spodobał się nam też malowany sufit i kryształowy żyrandol.

Adres: Platnérská 13

David Cerny, Street Art, Praga, Czechy David Cerny, Street Art, Praga, Czechy Fot. Paulina Grabara

CERNY: Street Art

Warto się wybrać na spacer śladami Davida Cernego: czeski artysta sam podkreśla, że lubi prowokować, a jego sztuka jest dialogiem z rzeczywistością. Jego prace najczęściej związane są z bieżącymi wydarzeniami i pojawiają się w różnych miejscach Pragi. Najnowsze dzieło to kręcąca się głowa Franza Kafki przed centrum handlowym Quadrio. Do najpopularniejszych prac Cernego należą: postaci dzieci wspinających się na żiżkovską Wieżę Telewizyjną czy "Wisielec", czyli wisząca nad ulicą Husa rzeźba przedstawiająca Zygmunta Freuda.

Adres: Spálená 2121/22

ARTEL, Praga, Czechy ARTEL, Praga, Czechy Fot. Paulina Grabara

ARTEL

W Pradze są już 3 sklepy marki, najnowszy concept store z galerią przy ul. Platnérskiej. Tradycyjne czeskie elementy łączone są z nowoczesną estetyką - w ARTEL znajdziemy oryginalne projekty z kryształu, unikatowe meble czy żyrandol-kolaż stworzony przez cudowne dziecko amerykańskiego designu Davida Wisemana. Zachwyca także wystawa: produkty wyeksponowano w malowanym na złoto wnętrzu antycznego kadłuba ręcznej roboty. Założona w Czechach przez Amerykankę Karen Feldman marka podbiła serca dziennikarzy zajmujących się designem takich magazynów jak Wallpaper, AD czy CASA Vogue.

Adres: Platnérská 7

 antyki, Praga, Czechy antyki, Praga, Czechy Fot. Paulina Grabara

Starožitnosti

Sklep z antykami niedaleko placu Republiki. W bogactwie starannie wybranych przedmiotów, mebli i obrazów naszą uwagę zwrócił zwłaszcza malowany porcelanowy talerz, stare kryształy oraz rzeźbione figurki. Miłośnicy antycznych mebli z pewnością będą się rozkoszować zdobionymi komodami czy stolikami na rzeźbionych nogach z przeszkleniem.

Adres: U Obecniho domu 2

Pałac Lucerna, Praga, Czechy Pałac Lucerna, Praga, Czechy Fot. Paulina Grabara

Pałac Lucerna

W pasażu pałacu pod zachwycającym secesyjnym sufitem zawisła rzeźba odwróconego do góry nogami zdechłego konia, na brzuchu którego siedzi św. Wacław, patron Czech. To kolejna rzeźba Cernego. Ma wisieć, dopóki w Czechach nie zostanie przywrócona monarchia, i jest parodią najsłynniejszego praskiego pomnika, znajdującego się na Placu Wacława. Sam pałac został wybudowany w latach 20. przez rodzinę Havlów. Są tu kawiarnia i coraz rzadziej już spotykane tradycyjne kino (nie multipleks). Wycieczka do pałacu Lucerna to podróż do przeszłości Czech.

Adres: Štepánská 61

GRAND CAFÉ GRAND CAFÉ Fot. Paulina Grabara

GRAND CAFÉ orient

Reanimowana z pieczołowitym zachowaniem stylu pierwsza (1912 r. ) kubistyczna kawiarnia w Pradze w słynnym Domu Czarnej Madonny. Idealne miejsce na kieliszek wina czy popołudniową kawę - przez piękne okna możemy podziwiać wąskie uliczki praskiego Starego Miasta. Klimatu dodaje pianista, który umila gościom czas. Nam podobały się magia stylowego wnętrza i elegancja przedmiotów: od wspaniałych lamp, przez szkło po obicia mebli.

Adres: Dum U Cerne Matky Bozi,
Ovocný trh 569/19

Miejski Dom Reprezentacyjny Miejski Dom Reprezentacyjny Fot. Paulina Grabara

OBECNI DUM

Miejski Dom Reprezentacyjny to najbardziej zachwycający przykład architektury secesyjnej. Naszą uwagę zwróciła piękna mozaika nad wejściem oraz liczne witraże. W wybudowanym w latach 1905 -12 przez Antonina Balšánka i Osvalda Polivkę budynku znajduje się największa sala koncertowa Pragi. Warto wybrać się tu na jeden z koncertów, na przykład "Cztery pory roku" Vivaldiego w wykonaniu Praskiej Orkiestry Symfonicznej. Architekturę wnętrza możemy podziwiać, popijając kawę i rozkoszując się ciastkiem pod kryształowymi żyrandolami kawiarni.  Elementy wystroju wnętrz tworzyli najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze początku XX wieku, m.in. Alfons Mucha.

Adres: Námesti Republiky 5

OBECNI DUM

Muzeum Kafki Muzeum Kafki Fot. Paulina Grabara

Muzeum Kafki

Przed muzeum wita nas jedna z najpopularniejszych rzeźb skandalizującego Cernego - Sikając na Czechy  dwóch mężczyzn z ruchomymi biodrami i członkami, którzy strumieniem wypisują litery w konturach mapy Czech. Na zainteresowanych życiem Franza Kafki, urodzonego w Pradze pisarza, bogactwo doznań czeka w samym muzeum: pierwsze wydania jego książek, liczne fotografie, obrazy, listy oraz instalacje 3D.

Adres: Cihelná 2b

Centrum Sztuki Współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej Fot. Paulina Grabara

DOX Centrum Sztuki Współczesnej

Znajduje się w dzielnicy Praha 7, czyli nieco poza turystycznym szlakiem, ale zdecydowanie warto wsiąść w metro i podjechać kilka przystanków. Motto DOX podważa tyranię ekspertów - jest przestrzenią złych początków, odrzuconych projektów, eksperymentów. Obecnie zobaczyć możemy wystawę "MY PLACE" - artystyczną inicjatywę fotografa Frederica Brennera, który wierzy, że złożoność Izraela można zrozumieć jedynie oczami artystów. Na wystawie zobaczymy prace 12 fotografów, którzy uczestniczyli w projekcie, w tym również prace Frederica.

Adres: Poupetova 1

KITCHEN THE ADDRESS KITCHEN THE ADDRESS Fot. Paulina Grabara

KITCHEN THE ADDRESS

Japońska restauracja, a właściwie bar z japońskimi makaronami Ramen w iście nowoczesnym stylu. Wśród kolorów i neonów możemy usiąść przy barze, stole czy też na wygodnej kanapie i spróbować makaronów, japońskich sałatek czy doskonałych przystawek edamame. Restauracja jest częścią konceptu The Address rozwijanego przez włoskiego projektanta i przedsiębiorcę Eugenia Brameriniego (jego wyroby miała na sobie między innymi Lady Gaga), który stworzył także modną włoską restaurację Kafka Snob Food. Restaurację łatwo niestety przeoczyć, a to byłaby spora strata dla wszystkich zmysłów.

Adres: 28. rijna 9

KITCHEN THE ADDRESSFot. Paulina Grabara


GALLERY KUBISTA GALLERY KUBISTA Fot. Paulina Grabara

GALLERY KUBISTA

Założona w 2002 roku odkrywa korzenie klasycznej czeskiej sztuki, architektury oraz designu. Wśród mebli, szkła, ceramiki, porcelany czy biżuterii najczęściej natrafimy na stylistykę związaną z kubizmem i art déco. Zachwyciły nas oryginalny fotel z 1930 roku, kopia żyrandola J. Cocara oraz wyroby ceramiczne: dzbanki do herbaty, filiżanki czy wazony w stylu kubistycznym.

Adres: Ovocný trh 569/19

GALLERY KUBISTAFot. Paulina Grabara

Na Prikope Na Prikope Fot. Paulina Grabara

Na Prikope

Jeden z bardziej znanych bulwarów na praskim Starym Mieście. Dziś znajduje się tu wiele sklepów i kawiarni, ale prawdziwe perełki to połączenie starej i nowej architektury, tak więc warto spojrzeć nie tylko na zdobienia, przeszklenia i ciężkie mosiężne drzwi, ale także wyżej, ponad witryny. Na Prikope zaczyna się od gotyckiej Bramy Prochowej, przy deptaku podziwiać też możemy pałac Sylva-Taroucców w stylu rokoko czy fasadę Domu Słowiańskiego w stylu klasycznym.

Adres: Na Prikope

HOTEL PARIS PRAGA HOTEL PARIS PRAGA Fot. Paulina Grabara

HOTEL PARIS PRAGA

5-gwiazdkowy hotel w secesyjnym stylu. W tym roku hotel obchodzi 110. rocznicę istnienia. Poza 86 luksusowymi pokojami w hotelu znajduje się legendarna kawiarnia Cafe de Paris oraz restauracja Sarah Bernhardt z kuchnią francuską i tradycyjną czeską. Warto zwrócić uwagę na oryginalne secesyjne meble, mosiężne poręcze, doskonale dobrane kolory w kawiarni i restauracji oraz ceramiczne mozaiki.

Adres: U Obecniho domu 1

Więcej o: