Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza w stylu klasycznym - czym się charakteryzują?

Redakcja

W aranżacji wnętrz klasyka nie przemija. Klasycznie urządzone wnętrza kojarzą się z zachowaniem harmonii i estetyki. Styl klasyczny uważany jest za bezpieczny i przyjazny. Jego główne wyznaczniki to: elegancja, wygoda i dobry smak. Klasyka w wystroju wnętrz to ponadczasowość.

Styl klasyczny
Styl klasyczny
KUPRYNENKO ANDRII/Shutterstock

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym? Aranżacja wnętrz

Styl klasyczny jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie lubią ulegania chwilowym modom. To również propozycja aranżacyjna dla osób, które nie do końca czują się pewnie, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Ogólnie przyjmuje się, że styl klasyczny odwołuje się do tego, co minęło. Tak naprawdę styl klasyczny nie odnosi się do jednej epoki. Inspiracji może być wiele: od starożytnych zasad harmonii po szlacheckie zasady urządzania wnętrz.

Inspiracje stylem klasycznym - zasada symetrii

Niezależnie od tego, na jakiej epoce wzoruje się osoba urządzająca wnętrze, można wskazać na cechę charakterystyczną dla stylu klasycznego: usystematyzowanie elementów rozmieszczonych bardzo starannie, w odniesieniu do klasycznych proporcji. Podczas urządzania wnętrza w stylu klasycznym naczelną zasadą jest zachowanie symetrii i równowagi.

Styl klasyczny
Styl klasyczny
Justin_Krug/Shutterstock

Wnętrze w stylu klasycznym - czym się charakteryzuje?

Wbrew pozorom styl klasyczny wcale nie musi być nudny. Dom powinien odpowiadać współczesnym potrzebom i mogą się w nim znajdować modernistyczne akcenty. Pamiętać trzeba tylko o harmonii i umiarze. W doborze mebli i detali aranżacyjnych należy kierować się ich jakością. Ewentualnie, można sugerować się umiarkowanym kontrastem, co również zaprezentuje się bardzo dobrze. Na przykład stylowe sprzęty mogą być ustawione na neutralnym tle - albo do mebli o prostej formie można dobrać zdobione tapety i dywany.

Styl klasyczny przede wszystkim wyróżnia się użyciem stonowanych barw w odniesieniu do ścian i mebli. Paleta kolorystyczna może obejmować: brązy, beże, biele lub szarości. Gama barw w zakresie tkanin dekoracyjnych poszerza się o niebieski, turkusowy oraz zielony. Warto wybierać naturalne, solidne i wysokiej jakości materiały: szlachetne gatunki drewna, kamienie, perskie dywany, skórę. We wnętrzach klasycznych należy też stosować subtelne wzory. Istotnym elementem we wnętrzach urządzonych klasycznie jest sufit. Można go ozdobić listwami, rozetami lub gzymsami.

Styl klasyczny
Styl klasyczny
Artazum/Shutterstock

Styl klasyczny we wnętrzach

W wystroju wnętrz w stylu klasycznym można też sięgnąć po antyki lub meble i mniejsze elementy wyposażenia odziedziczone po przodkach. Meble i drobiazgi można kupić na pchlim targu albo w sklepach internetowych. Nie można zapominać, że szczególnym wyznacznikiem stylu klasycznego jest spójność. We wnętrzu powinien być jakiś element łączący pozostałe w jedną całość. Może to być kolor mebli lub tkanin. Inne wyznaczniki, sugerujące że dane wnętrze wystylizowane jest klasycznie, to: wygodne meble, dokładne wykończenie wszystkich akcesoriów, duże przestrzenie, drewniane okna, eleganckie lampy.

Wygląd wnętrz w stylu klasycznym

Styl klasyczny może być mylony ze stylem pałacowym - i to wymaga sprostowania. Kiedy zadajemy sobie pytanie "jak urządzić pomieszczenie w stylu klasycznym?”, musimy jednocześnie zastanowić się, co kojarzy się nam z ponadczasowością, elegancją i wygodą. Styl klasyczny wymaga zachowania porządku, w związku z tym sami musimy być miłośnikami przestrzegania ładu na co dzień.

Styl klasyczny
Styl klasyczny
Artazum/Shutterstock

Styl klasyczny: meble

Salon stylizowany klasycznymi rozwiązaniami to miejsce, w jakim nie może zabraknąć tapicerowanych mebli. Sprawdzone rozwiązania to: luksusowe fotele, duża sofa i wygodne krzesła (mogą być bogato zdobione). Wszystko powinno być wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości i mieć stonowane barwy.

W sypialni klasycznej nie może zabraknąć dużego łóżka oraz stylizowanej toaletki. Mały stolik zestawiony z lustrem nada uroku pomieszczeniu oraz będzie praktyczny. Za łóżkiem powinno znaleźć się miękkie wezgłowie. Dzięki temu sypialnia będzie bardziej przytulna i szykowna.

W kuchni nie może zabraknąć drewnianych mebli, ułożonych według zasad harmonii. Elementem centralnym może być postarzany kredens, a eleganckie oświetlenie powinno współgrać z detalami na meblach. Jedno jest pewne: klasyczne wnętrza nigdy nie wyjdą z mody. Warto się na nie zdecydować, gdy szukamy uniwersalnych rozwiązań designerskich.

Styl klasyczny - wnętrza. Zobacz także: Dom w Warszawie - klasyczna elegancja

    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza w stylu klasycznym - czym się charakteryzują?