8 najlepszych muzeów designu na świecie

Powstaje coraz więcej muzeów designu, które kolekcjonują zarówno dawne przedmioty, jak i zupełnie współczesne. Wiele z nich zaliczanych jest do najlepszych muzeów na świecie. Warto je uwzględnić w swoich wakacyjnych planach. Zobacz 10 wyjątkowych muzeów designu.
1 London Design Museum London Design Museum fot. Gravity Road

Design Museum w Londynie

Londyńskie Muzeum Designu zostało założone w 1989 roku jako prywatna inicjatywa. Dziś jest zarejestrowane jako organizacja charytatywna, która utrzymuje się z wpływów z biletów i datków. Posiada jedne z największych i najbogatszych zbiorów wzornictwa na świecie. W bogatej kolekcji jest też wiele obiektów z Polski i zaprojektowanych przez polskich twórców.

Przez lata muzeum działało w starym magazynie tuż nad brzegiem Tamizy. Jednak pod koniec 2016 roku przeniosło się do nowej, imponującej placówki. Jest to modernistyczny budynek, który był pierwotnie siedzibą Commonwelth Instutue w Kensington. Gmach został przebudowany na potrzeby muzeum i oferuje znacznie większą powierzchnię wystawową niż poprzednia siedziba. Obok ekspozycji stałych muzeum ma bardzo ciekawy program wystaw czasowych.

2 Vitra Design Museum Vitra Design Museum fot. Wladyslaw, licencja CC BY-SA 3.0

Vitra Design Museum

Muzeum jest zlokalizowane w Niemczech w mieście Weil am Rhein, położonym tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią. Zostało założone w 1989 roku przez ówczesnego prezesa marki Vitra jako prywatna fundacja. Budynek muzeum zaprojektował uznany amerykański architekt Frank Gehry. Zaproponował charakterystyczną dla siebie, dynamiczną i rozczłonkowaną bryłę. W stałej kolekcji muzeum znajduje się ok. 20 tys. obiektów i nie są to wyłącznie produkty marki Vitra. Wśród nich są lampy, meble i wiele innych typów przedmiotów. Najstarsze obiekty pochodzą z 1800 r.

3 Design Museum w Helsinkach Design Museum w Helsinkach fot. Mahlum, Public Domain

Design Museum w Helsinkach

Finlandia słynie ze znakomitego designu. Nic dziwnego, że właśnie tu powstało muzeum designu uważane za najstarsze tego typu na świecie. Posiada bogate zbiory zarówno fińskiego, jak i światowego wzornictwa - od mebli, przez modę, po grafikę. Muzeum zostało założone w 1873 roku, obecną nazwę zyskało w 2002 roku. Placówka mieści się w neogotyckim gmachu dawnej szkoły. Stała ekspozycja poświęcona jest historii fińskiego designu od 1870 roku do dnia dzisiejszego; znajdziemy tam kultowe wzory Marimekko czy manufaktury Arabia. W zbiorach muzeum jest 75 tys. obiektów, 40 tys. rysunków i 100 tys. grafik. Co roku rzesze odwiedzających przyciągają także czasowe wystawy, które muzeum zaczęło udostępniać on line.

4 Triennale di Milano Triennale di Milano fot. www.triennale.org

Triennale di Milano

La Triennale di Milano to muzeum designu i sztuki zlokalizowane w Parku Sempione w Mediolanie tuż obok Zamku Sforzów. Mieści się w Palazzo dell'Arte, budynku zaprojektowanym przez Giovanniego Muzio i wzniesionym w latach 1931-1933. Muzeum organizuje wystawy i wydarzenia poświęcone współczesnemu włoskiemu i światowemu designowi, planowaniu miast, architekturze, mediom czy sztuce. Na wszystkich wystawach podkreślane są związki między sztuką a przemysłem. W muzeum mieści się również stała ekspozycja prezentująca znaczące obiekty dla współczesnego, włoskiego designu. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez muzeum jest Treinnale designu, czyli wystawa odbywająca się co trzy lata.

5 Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku fot. Jim.henderson, Public Domain

Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku

Nowojorskie muzeum designu zostało założone w 1986 roku. Jest to jedna z 19 placówek muzealnych należących do Instytutu Smithsonian i zarazem jedyne w Stanach Zjednoczonych muzeum poświęcone historycznemu i współczesnemu wzornictwu. Obejmuje prawie 240 lat historii designu. Choć placówka koncentruje się na amerykańskim wzornictwie, ma też bardzo rozbudowaną kolekcję obiektów europejskich czy azjatyckich. John Lennon podarował muzeum Rolls-Royce'a należącego do Beatlesów, który później został sprzedany na aukcji za nieco ponad 2 mln dolarów. Muzeum ma w swoich zbiorach także wiele obiektów o znaczeniu historycznym, jak np. fotel, na którym zasiadał Abraham Lincoln.

6 Bauhaus Archiv w Berlinie Bauhaus Archiv w Berlinie fot. Eisenacher, licencja CC BY-SA 3.0

Bauhaus Archiv w Berlinie

Bauhaus Archiv to muzeum designu w Berlinie, które kolekcjonuje przedmioty, obiekty sztuki, dokumenty i literaturę związaną z niemiecką szkołą Bauhausu (1919-1933), czyli jedną z najbardziej wpływowych, dwudziestowiecznych szkół architektury i designu. Archiwum Bauhausu założył w 1960 roku Walter Gropius, jeden z najważniejszych przedstawicieli szkoły, w Darmstadt. Dziś siedziba mieści się w niemieckiej stolicy. Obiekt stanowi znakomitą dokumentację jednego z najważniejszych fragmentów historii współczesnego designu.

7 Design Museum w Holon Design Museum w Holon fot. licencja CC BY 2.5

Design Museum w Holon

Design Museum w Holon jest zlokalizowane ok. 10 minut jazdy od Tel Avivu. Jest to pierwsza instytucja w Izraelu zajmująca się badaniem i kolekcjonowaniem designu. Placówka koncentruje się na historycznym i współczesnym izraelskim wzornictwie - od mody i tkaniny po wzornictwo przemysłowe. Obiektem wartym zobaczenia jest sam gmach muzeum. Wyróżnia się dynamiczną, czerwoną fasadą. Budynek zaprojektował znany na świecie izraelski projektant Ron Arad. Obiekt działa od 2010 roku.

8 Museu del Disseny de Barcelona Museu del Disseny de Barcelona fot. Kippelboy, licencja CC BY-SA 3.0

Museu del Disseny de Barcelona

Muzeum to nowe centrum Barcelońskiego Instytutu Kultury, który promuje lepsze zrozumienie i wykorzystanie designu. Działa jako muzeum i laboratorium. Skupia się na czterech gałęziach designu: projektowaniu przestrzeni, projektowaniu produktu, modzie i projektowaniu informacji. Muzeum powstało w wyniku połączenia kilku wcześniej działających placówek: Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Muzeum Tkaniny i Muzeum Sztuk Graficznych. Otwarcie nowej siedziby przy placu Plaça de les Glories nastąpiło w 2014 roku. Ciekawy, nowoczesny obiekt na kilku poziomach mieści liczne sale wystawowe.

Skomentuj:
8 najlepszych muzeów designu na świecie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX