Praga - miasto o wielu twarzach
Nowoczesna i staroświecka. Pełna architektonicznych skarbów i spektakularnego designu. W stolicy Czech zachwycająca architektura secesyjna oraz kubizm mieszają się ze street artem i oryginalnymi galeriami. Praga uwodzi o każdej porze roku.
Tańczący Dom
W nowoczesnym budynku, idealnie wkomponowanym w tło starych kamienic nad samą rzeką, można dojrzeć sylwetki tańczącej pary. Dlatego budynek nazywany jest Ginger i Fred - na cześć Freda Astaire'a i Ginger Rogers. Za design odpowiadają Frank Gehry i Vlada Milunić. Dla turystów dostępny jest taras widokowy na dachu i restauracja. Kunszt budynku warto podziwiać nie tylko z bliska, ale także z mostu albo z drugiej strony Wełtawy.
Adres: Jiráskovo námesti 1981/6
PragueKabinet Art & Design
Galeria sztuki współczesnej i designu. Jasna przestrzeń i wspaniałe eksponaty. Meble, wyposażenie wnętrz oraz dzieła sztuki pochodzą m.in. z Czech, Francji czy Skandynawii. Bardzo interesująca selekcja, dzięki czemu znajdziemy tu unikatowe przedmioty znanych twórców (np. Fornasettiego). Spodobał się nam też malowany sufit i kryształowy żyrandol.
Adres: Platnérská 13
CERNY: Street Art
Warto się wybrać na spacer śladami Davida Cernego: czeski artysta sam podkreśla, że lubi prowokować, a jego sztuka jest dialogiem z rzeczywistością. Jego prace najczęściej związane są z bieżącymi wydarzeniami i pojawiają się w różnych miejscach Pragi. Najnowsze dzieło to kręcąca się głowa Franza Kafki przed centrum handlowym Quadrio. Do najpopularniejszych prac Cernego należą: postaci dzieci wspinających się na żiżkovską Wieżę Telewizyjną czy "Wisielec", czyli wisząca nad ulicą Husa rzeźba przedstawiająca Zygmunta Freuda.
Adres: Spálená 2121/22
ARTEL
W Pradze są już 3 sklepy marki, najnowszy concept store z galerią przy ul. Platnérskiej. Tradycyjne czeskie elementy łączone są z nowoczesną estetyką - w ARTEL znajdziemy oryginalne projekty z kryształu, unikatowe meble czy żyrandol-kolaż stworzony przez cudowne dziecko amerykańskiego designu Davida Wisemana. Zachwyca także wystawa: produkty wyeksponowano w malowanym na złoto wnętrzu antycznego kadłuba ręcznej roboty. Założona w Czechach przez Amerykankę Karen Feldman marka podbiła serca dziennikarzy zajmujących się designem takich magazynów jak Wallpaper, AD czy CASA Vogue.
Adres: Platnérská 7
Starožitnosti
Sklep z antykami niedaleko placu Republiki. W bogactwie starannie wybranych przedmiotów, mebli i obrazów naszą uwagę zwrócił zwłaszcza malowany porcelanowy talerz, stare kryształy oraz rzeźbione figurki. Miłośnicy antycznych mebli z pewnością będą się rozkoszować zdobionymi komodami czy stolikami na rzeźbionych nogach z przeszkleniem.
Adres: U Obecniho domu 2
Pałac Lucerna
W pasażu pałacu pod zachwycającym secesyjnym sufitem zawisła rzeźba odwróconego do góry nogami zdechłego konia, na brzuchu którego siedzi św. Wacław, patron Czech. To kolejna rzeźba Cernego. Ma wisieć, dopóki w Czechach nie zostanie przywrócona monarchia, i jest parodią najsłynniejszego praskiego pomnika, znajdującego się na Placu Wacława. Sam pałac został wybudowany w latach 20. przez rodzinę Havlów. Są tu kawiarnia i coraz rzadziej już spotykane tradycyjne kino (nie multipleks). Wycieczka do pałacu Lucerna to podróż do przeszłości Czech.
Adres: Štepánská 61
GRAND CAFÉ orient
Reanimowana z pieczołowitym zachowaniem stylu pierwsza (1912 r. ) kubistyczna kawiarnia w Pradze w słynnym Domu Czarnej Madonny. Idealne miejsce na kieliszek wina czy popołudniową kawę - przez piękne okna możemy podziwiać wąskie uliczki praskiego Starego Miasta. Klimatu dodaje pianista, który umila gościom czas. Nam podobały się magia stylowego wnętrza i elegancja przedmiotów: od wspaniałych lamp, przez szkło po obicia mebli.
Adres: Dum U Cerne Matky Bozi,
Ovocný trh 569/19
OBECNI DUM
Miejski Dom Reprezentacyjny to najbardziej zachwycający przykład architektury secesyjnej. Naszą uwagę zwróciła piękna mozaika nad wejściem oraz liczne witraże. W wybudowanym w latach 1905 -12 przez Antonina Balšánka i Osvalda Polivkę budynku znajduje się największa sala koncertowa Pragi. Warto wybrać się tu na jeden z koncertów, na przykład "Cztery pory roku" Vivaldiego w wykonaniu Praskiej Orkiestry Symfonicznej. Architekturę wnętrza możemy podziwiać, popijając kawę i rozkoszując się ciastkiem pod kryształowymi żyrandolami kawiarni. Elementy wystroju wnętrz tworzyli najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze początku XX wieku, m.in. Alfons Mucha.
Adres: Námesti Republiky 5
Przed muzeum wita nas jedna z najpopularniejszych rzeźb skandalizującego Cernego - Sikając na Czechy dwóch mężczyzn z ruchomymi biodrami i członkami, którzy strumieniem wypisują litery w konturach mapy Czech. Na zainteresowanych życiem Franza Kafki, urodzonego w Pradze pisarza, bogactwo doznań czeka w samym muzeum: pierwsze wydania jego książek, liczne fotografie, obrazy, listy oraz instalacje 3D.
Adres: Cihelná 2b
DOX Centrum Sztuki Współczesnej
Znajduje się w dzielnicy Praha 7, czyli nieco poza turystycznym szlakiem, ale zdecydowanie warto wsiąść w metro i podjechać kilka przystanków. Motto DOX podważa tyranię ekspertów - jest przestrzenią złych początków, odrzuconych projektów, eksperymentów. Obecnie zobaczyć możemy wystawę "MY PLACE" - artystyczną inicjatywę fotografa Frederica Brennera, który wierzy, że złożoność Izraela można zrozumieć jedynie oczami artystów. Na wystawie zobaczymy prace 12 fotografów, którzy uczestniczyli w projekcie, w tym również prace Frederica.
Adres: Poupetova 1
Japońska restauracja, a właściwie bar z japońskimi makaronami Ramen w iście nowoczesnym stylu. Wśród kolorów i neonów możemy usiąść przy barze, stole czy też na wygodnej kanapie i spróbować makaronów, japońskich sałatek czy doskonałych przystawek edamame. Restauracja jest częścią konceptu The Address rozwijanego przez włoskiego projektanta i przedsiębiorcę Eugenia Brameriniego (jego wyroby miała na sobie między innymi Lady Gaga), który stworzył także modną włoską restaurację Kafka Snob Food. Restaurację łatwo niestety przeoczyć, a to byłaby spora strata dla wszystkich zmysłów.
Adres: 28. rijna 9
Fot. Paulina Grabara
Założona w 2002 roku odkrywa korzenie klasycznej czeskiej sztuki, architektury oraz designu. Wśród mebli, szkła, ceramiki, porcelany czy biżuterii najczęściej natrafimy na stylistykę związaną z kubizmem i art déco. Zachwyciły nas oryginalny fotel z 1930 roku, kopia żyrandola J. Cocara oraz wyroby ceramiczne: dzbanki do herbaty, filiżanki czy wazony w stylu kubistycznym.
Adres: Ovocný trh 569/19
Fot. Paulina Grabara
Jeden z bardziej znanych bulwarów na praskim Starym Mieście. Dziś znajduje się tu wiele sklepów i kawiarni, ale prawdziwe perełki to połączenie starej i nowej architektury, tak więc warto spojrzeć nie tylko na zdobienia, przeszklenia i ciężkie mosiężne drzwi, ale także wyżej, ponad witryny. Na Prikope zaczyna się od gotyckiej Bramy Prochowej, przy deptaku podziwiać też możemy pałac Sylva-Taroucców w stylu rokoko czy fasadę Domu Słowiańskiego w stylu klasycznym.
Adres: Na Prikope
5-gwiazdkowy hotel w secesyjnym stylu. W tym roku hotel obchodzi 110. rocznicę istnienia. Poza 86 luksusowymi pokojami w hotelu znajduje się legendarna kawiarnia Cafe de Paris oraz restauracja Sarah Bernhardt z kuchnią francuską i tradycyjną czeską. Warto zwrócić uwagę na oryginalne secesyjne meble, mosiężne poręcze, doskonale dobrane kolory w kawiarni i restauracji oraz ceramiczne mozaiki.
Adres: U Obecniho domu 1
- Więcej o:
- majówka 2023
- majówka 2024
Wiedeń: nowoczesny i dynamiczny
Strefa miejska: szwajcarskie specjały
Poznań: miasto doznań
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Spotkania przy wiosennym stole
Celebracja życia z IKEA – nowa kolekcja inspirowana Ameryką Łacińską
HIT dla zwierzaków - maty węchowe w Lidlu od 6 kwietnia