Kolor morski we wnętrzach
Zamiast garści muszelek czy kilku okruchów bursztynu przywieźmy z nadbałtyckich plaż wrażenia. Kolor morski będzie wspaniałym źródłem inspiracji podczas zmiany wystroju wnętrza. Przyniesie tak potrzebne wytchnienie po ciężkim dniu, będzie też sprzyjał wypoczynkowi i przypomni przyjemne wakacyjne chwile. Z czym łączyć kolor morski?
Morski kolor a style wnętrz - dekoratorzy wnętrz polecają
Kolor morski występuje w różnych odcieniach. W aranżacji wnętrz możemy wykorzystać najpopularniejsze, czyli morski niebieski, jak i morski zielony. Do jakich stylów wnętrzarskich będą pasowały? Jak sama nazwa wskazuje - do stylu morskiego, ponadto ściany lub wyposażenie w morskim kolorze mogą się pojawić w stylu Hampton, stylu retro i stylu skandynawskim. Przy zachowaniu zasad stylu minimalistycznego, kolor morski sprawdzi się nawet w tej estetyce. Z kolei w stylu klasycznym morski szczególnie podkreśli piękno ponadczasowych drewnianych mebli z lakierowanym wykończeniem.
Meble w morskim kolorze - morski niebieski w salonie
W salonie morskie dodatki i drewniana podłoga będą się świetnie komponowały z innymi naturalnymi materiałami. Warto przygaszone kolory dodatków połączyć z białym marmurem lub delikatną szarością na ścianie (może to być nawet dekoracyjna masa betonowa). Odważnym możemy polecić zastosowanie w takim wnętrzu kilku akcentów w... kolorze czerwonym. Być może ciężko w to uwierzyć, ale kolor morski niebieski i czerwone dodatki idą w parze i budzą pozytywne skojarzenia.
Jasne odcienie koloru morskiego
Jasny kolor morski sprawdzi się we wnętrzach o niewielkim metrażu. Jeśli ten kolor przeważa w aranżacji, możemy go uzupełnić innymi odcieniami - lub stworzyć kontrast za pomocą dodatków w białym lub czarnym kolorze. Jeśli lubicie częste i wszelkiego rodzaju metamorfozy wnętrz, postawcie na wykorzystanie koloru morskiego w postaci dodatków (jak zasłony, poduszki, dywanik, nakrycie, koce, klosze lamp, akcesoria). W razie potrzeby będzie je można wymienić na inne łatwo, szybko i niewielkim kosztem.
Kolor morski - z czym łączyć?
- granat na jednej ścianie i welur na meblach wypoczynkowych w kolorze morskim,
- kolor morski, biel i róż,
- białe meble, odcień zielonego morskiego na ścianie i złoto w dodatkach,
- połączenie zielonego morskiego z bielą (zielone meble i białe ściany).
Ściany w kolorze morskim - wybieramy farby
- Ciemny morski odcień - morski zielony
2. Barwa morska - stonowane morskie ściany
3. Morska barwa z przewagą niebieskiego (zbliżony do turkusowego)
Dodatki - morski kolor w gustownej sypialni
Warto "grać" w aranżacji wnętrz morską zielenią ze względu na jej oddziaływanie na naszą psychikę. Szczególnie wieloma odcieniami pasteli sprawimy, że przebywanie w danym pomieszczeniu będzie sprzyjało kojeniu zmysłów. Morski kojarzy się z naturą, dlatego działa na nas w ten sposób. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie elementów w kolorze morskim do pokoju dziecka, salonu i sypialni. W tej ostatniej mamy do wyboru dwie opcje - pomalowanie ścian na morski kolor - lub uzupełnienie neutralnej, spokojnej aranżacji morskimi dodatkami.
Morska zieleń - ten kolor pasuje do mebli z naturalnego drewna, zestawionych z bielą w postaci tekstyliów. Zastosujmy poduszki dekoracyjne, dywan na drewnianej podłodze i kolor ścian w tym samym kolorze morskim - dzięki temu wnętrze nabiera spójności i elegancji. Morska sypialnia z przewagą zieleni będzie się doskonale prezentowała, jeśli dodamy pomalowane regały - najlepiej na szaro, farbą kredową.
- Więcej o:
Drzwi składane w zabudowie meblowej
Projektowanie wnętrz, które wpływają na zdrowie
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Praktyczny przewodnik po rodzajach dywanów
Podłoga w różnych pomieszczeniach
Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
Jesienny nastrój we wnętrzach
Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do stylu wnętrza?