Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Redakcja

Szarość od wielu lat jest niezwykle popularna. Na pierwszy rzut oka wygląda dość niepozornie, jednak w połączeniu z odpowiednimi dodatkami i meblami potrafi stworzyć piękną kompozycję. Kolor szary jest ponadczasowy, a mnogość odcieni szarości sprawia, że można łączyć go z innymi barwami na wiele sposobów. Jak wykorzystać szary kolor w aranżacjach?

szary kolor
Szary kolor w salonie
Followtheflow/Shutterstock

Wnętrza w kolorze szarym. Co oznacza kolor szary?

Symbolika koloru szarego. Określenia kojarzone z tym kolorem są często odbierane negatywnie: ''szaraczek'', ''szary człowiek'', ''poszarzały'', ''mysi'', ''siwy'', zazwyczaj określają nudne, mizerne, przeciętne i niepożądane cechy.

Mimo, że szary kolor kojarzony jest w ten sposób, nie jest nudny. Jest też modny i chętnie wykorzystywany przez projektantów. Ten kolor może mieć wiele ocieni. Może być czysty, mieć domieszkę zieleni, błękitu, fioletu. Może być mieszanką bieli z czernią, ale stworzymy go też z przeciwstawnych kolorów z palety, czyli z żółtego i fioletowego lub z czerwieni i zieleni.

Ważna jest też faktura. Zupełnie inaczej będzie wyglądał szary matowy mebel, a inaczej błyszczący. Inny wymiar mają surowe materiały typu len, a inaczej prezentują się szare materiały z połyskiem. Szary może być piękna ozdobą domu. Zarówno solo, jak i z innymi kolorami. Stanowi idealne tło dla innych barw.

Jasnoszary, ciemnoszary, brunatny, stalowy, gołębi - jest wiele odmian słowa ''szary''. Coraz częściej odbierany jest pozytywnie. Szare wnętrza i dodatki często oznaczają styl i klasę.

 

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?
Szarości w sypialni
Ground Picture/Shutterstock

Szare ściany - kupujemy farbę

W ofercie producentów farb ściennych można znaleźć niemal wszystkie odcienie szarości - od jasnych po ciemne, od zimnych po ciepłe - a także neutralne. Szeroka paleta sprawia, że wybór konkretnego odcienia bywa trudny - zwłaszcza, że farba na żywo, na dużej powierzchni, wygląda znacznie inaczej niż w formie próbki. Wybierając odcień pamiętajmy, że jego późniejszy odbiór będzie uzależniony m.in. od rodzaju oświetlenia czy wielkości powierzchni. Osobom niezdecydowanym polecamy przetestowanie farby jeszcze przed malowaniem pomieszczenia. W sklepach budowlanych można znaleźć testery farb, które pozwalają sprawdzić, jak farba będzie się prezentować na ścianie o różnej porze dnia - wystarczy nanieść ją na karton o powierzchni 1 m kw.

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?
Szarości w sypialni
J. Zhuk/Shutterstock

Barwa szara - jak właściwie wybrać farbę?

Wybierając kolor farby, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli malujemy małe pomieszczenie z dostępem niewielkiej ilości światła naturalnego, ciemny odcień szarości nie będzie odpowiedni - powinniśmy zrezygnować z niego na rzeczy jaśniejszych odmian. Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenia. W dużych wnętrzach możesz postawić nawet na antracyt lub grafitowy, w małych lepiej wybrać np. popielaty.

Pamiętajmy, że po pomalowaniu ściany kolor będzie o ton ciemniejszy niż na próbniku - szczególnie na większej powierzchni. Ważną rolę odgrywa też stopień połysku farby. Farby o satynowym wykończeniu odbijają światło, co pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Niestety, ten rodzaj farby podkreśla jednak wszelkie niedoskonałości ścian. Z kolei matowe powierzchnie pochłaniają światło, jednak idealnie prezentują kolor farby.

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?
Szarości w sypialni
Ground Picture/Shutterstock

Szara baza dodaje wnętrzu charakteru

Wróćmy jeszcze do temperatury koloru. Szarość połączona z żółcią lub brązem sprawi, że wnętrze będzie prezentować się przytulnie - jednak, jeśli pomieszczenie jest słabo doświetlone, może wyglądać smutno. Należy też pamiętać, że ciepłe odcienie szarości optycznie przybliżają ściany do siebie, co dodatkowo zmniejsza pomieszczenie. Z kolei chłodne szarości sprawiają, że pomieszczenia są nie tylko świeże, ale też bardziej przestronne.

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?
Szary kolor w salonie
Mobz/Shutterstock

Jak łączyć szarości?

Szarości można łączyć prawie z każdym kolorem. Najczęściej łączy się je jednak z bielą i dwoma innymi barwami stanowiącymi uzupełnienie w formie mebli czy też dodatków.

Ciekawym pomysłem jest połączenie szarości z beżem i brązem, co pozwala uzyskać przytulny efekt inspirowany naturą. Pomieszczenia urządzone w takiej kolorystyce pozytywnie wpływają na jakość odpoczynku po ciężkim dniu. Pamiętaj jednak, że beże i brązy mają stanowić uzupełnienie aranżacji, a nie jej dominantę.

Popularnym połączeniem jest również szarość, czerń i połysk w postaci srebrnych, bądź złotych dodatków. Ciemne szarości i czerń rozświetlają eleganckie dodatki, np. metalowe uchwyty. To świetny sposób na urządzenie wnętrz w stylu retro, bądź glamour.

Szarość dobrze połączy się również z ciemnymi, mocnymi barwami. Zarówno turkus, żółć, granat, jak i bordo pięknie będą uzupełniać szarości. Delikatna, szara farba będzie stanowić  idealną bazę, która uspokoi mocne, ciemne kolory.

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?
Szary kolor w sypialni
Ground Picture/Shutterstock
szary kolor
Szarości w salonie
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?