Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Łazienka bez płytek - czy to możliwe?

Tekst: Inga Kosim
Łazienka bez glazury - Autor: brizmaker/Shutterstock

Płytki ceramiczne są najpopularniejszym rozwiązaniem, które stosujemy urządzając łazienkę. Bogactwo wzorów dostępnych na rynku pozwala na zastosowanie ich we wnętrzu urządzonym w niemal każdym stylu. Są bardzo praktyczne i odporne na wilgoć. Jeżeli jednak masz dosyć popularnych rozwiązań i szukasz czegoś nietuzinkowego, warto zapoznać się z innymi propozycjami wykończenia ścian - i nie tylko.

Jakie wykończenie łazienki wybrać? Drewno

Drewno jest pięknym i szlachetnym materiałem, który sprawia, że łazienka jest znacznie przytulniejsza. To nieprawda, że nie można go stosować w wilgotnych pomieszczeniach. Drewnem można wykańczać zarówno podłogi, jak i ściany. W łazience najlepiej sprawdzą się gatunki żywiczne, takie jak merbau, tek, iroko czy wenge. Charakteryzują się raczej ciemniejszymi odcieniami, dlatego dla kontrastu warto je zestawić z jaśniejszymi elementami wykończenia łazienki - zyska na takim zabiegu szczególnie mała łazienka.

Gatunki egzotyczne nie nadają się na boazerię. Na ścianach montujemy je w formie dużych paneli. Jeżeli wolimy drewno krajowe, do łazienki nada się również dąb. Należy go skutecznie zabezpieczyć impregnatem, a następnie kilkoma warstwami lakieru.

Łazienka bez glazury - Autor: united photo studio/Shutterstock

Panele winylowe w łazience - zamiast płytek

Wiele osób obawia się stosowania drewna w łazience, mimo że podoba się im jego struktura. Jeżeli należysz do tej grupy, idealnym rozwiązaniem będą panele winylowe imitujące drewno. Są łatwe w montażu i demontażu. Obecnie wiele firm oferuje imitacje, które naprawdę trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od oryginału.

Panele z tworzyw sztucznych oczywiście nie muszą udawać innych materiałów. Zewnętrzna część takiego panelu wykończona jest nadrukiem - zależnie od naszego upodobania - nawet wzorzystym. Dostępne  dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak listwy, cokoły czy narożniki pozwalają na estetyczne wykończenie wnętrza.

Kamień naturalny i nowoczesna łazienka

Eleganckim i naprawdę trwałym materiałem jest kamień naturalny. Jego jedynym minusem jest wysoka cena. Jest odporny na kontakt z wodą, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo przetrwa lata. Płytki wykonane z kamienia występują w wielu formatach: od bardzo dużych do drobnej mozaiki. Jeżeli nie dysponujemy dużym salonem kąpielowym, najtrafniejszym wyborem będą mniejsze płytki wykonane np. z trawertynu, marmuru czy granitu.

Wykończenie kamienia możemy dobrać do stylu naszej łazienki. We wnętrzu nowoczesnym  pięknie będą się prezentować płytki gładkie i polerowane na wysoki połysk. W bardziej rustykalnym możemy zastosować kamień o naturalnej, porowatej strukturze. Bardzo oryginalnie prezentuje się mozaika z kliku gatunków kamienia, czy też jednego, ale w różnych odcieniach. Zastosowanie naturalnego kamienia znacząco podniesie elegancję wnętrza.

Łazienka bez glazury - Autor: Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Użyj szkła hartowanego w aranżacji łazienki!

Szklana podłoga czy ściana? Tak, jest to możliwe dzięki zastosowaniu bezpiecznego, hartowanego szkła. Efekt jest przepiękny, należy jednak pamiętać, że szkło jest powierzchnią, która wymaga częstego czyszczenia. Producenci kuszą nas bogatą ofertą wzorów, kolorów i formatów. Naturalne szkło przybierze kolor podłoża, na którym jest ułożone.

Szkło barwione wygląda bardzo szlachetnie i oryginalnie - niebieskie czy turkusowe sprawi, że poczujemy się jak w głębinach oceanu. Ciekawym elementem dekoracyjnym są płytki szklane z wytapianymi wzorami, mogą być doskonałym uzupełnieniem gładszych, jednobarwnych powierzchni.

Jak urządzić łazienkę? Żywica epoksydowa w aranżacji wnętrz

Niecodziennym rozwiązaniem kwestii wykończenia podłogi jest zastosowanie żywicy epoksydowej. Ten niesamowicie odporny i trwały materiał od znalazł zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych. Do łazienki nadaje się idealnie, gdyż jest odporny na ścieranie i działanie wilgoci. Dodatkowo żywica może być stosowana we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym.

Może być barwiona, przezroczysta, półprzezroczysta, błyszcząca czy matowa. Najciekawsze efekty uzyskuje się zatapiając w niej różne przedmioty. Żywica pochłonie wszystko - brokat, cekiny, liście, płatki kwiatów, kamyczki i wszystko co tylko sobie wymarzymy.

Łazienka bez płytek - jakie jeszcze materiały wykończeniowe można wykorzystać w aranżacji?

Łazienka bez płytek - sergiophoto/Shutterstock
Łazienka bez płytek - adpePhoto/Shutterstock
Łazienka bez płytek - Zdena Venclik/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Czy warto zdecydować się na zakup szafki z umywalką?
Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Prysznic w centrum zainteresowania: kabiny walk-in
Łazienka z wygodną wanną
Łazienka w 5 stylach - porady i inspiracje

Skomentuj:

Łazienka bez płytek - czy to możliwe?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej