Oświetlenie miejsca pracy - jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dlaczego oświetlenie ma tak duży wpływ na jakość naszej pracy? Prawidłowo dobrane pomoże skoncentrować się na zaplanowanych zadaniach i nie nadwyrężyć wzroku. O czym należy pamiętać przy zakupie opraw oświetleniowych i planowaniu ich rozmieszczenia? Jakie lampy biurkowe i ogólne warto wybrać?
W pokoju do pracy wykonujemy wiele czynności wymagających skupienia. Przeglądanie dokumentów czy praca przy komputerze, oprócz funkcjonalnie urządzonego gabinetu, wymagają również dobrze dobranego i zarazem efektownego oświetlenia.
Oświetlenie dla prawo- i leworęcznych
Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne, dlatego biurko, przy którym pracujemy, warto ustawić bezpośrednio przy oknie. Jeżeli jesteśmy praworęczni, najlepiej, jeśli okno będzie po lewej stronie. Jeżeli leworęczni - odwrotnie, czyli po prawej. Dzięki temu ręka pisząca nie będzie zasłaniała źródła światła w ciągu dnia. Ta zasada dotyczy również lampek stawianych na biurku.
Odpowiednie ustawienie monitora komputera
Współcześnie już niemal nie wyobrażamy sobie pracy bez komputera. Ustawiając monitor, pamiętajmy, aby okno nie znajdowało się bezpośrednio przed nim, ani też za nim. W pierwszym wypadku monitor będzie kontrastował ze światłem dziennym, przez co szybko zacznie nam się męczyć wzrok. W drugiej sytuacji światło będzie odbijać się od ekranu, co również niekorzystnie wpłynie na wydajność naszej pracy. Jeżeli nie mamy innej możliwości ustawienia monitora, zadbajmy o zamontowanie rolet lub żaluzji w oknach, które pozwolą nam regulować ilość wpadającego do wnętrza światła.
Rozmieszczenie opraw oświetleniowych i barwa światła
W okresie jesienno-zimowym zmierzch zapada wcześnie i zmuszeni jesteśmy korzystać ze światła sztucznego. Urządzając gabinet, warto rozplanować odpowiednie rozmieszczenie opraw. Zacznijmy od światła ogólnego, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Tego typu oświetlenie montujemy na suficie korzystając z lamp wiszących, reflektorków czy halogenów. Wybierając żarówki, omijajmy te, które dają bardzo ciepłe, rozproszone światło. Nie sprzyja ono koncentracji i zmiękcza oświetlone nim przedmioty, przez co możemy mieć problem z wykonywaniem czynności wymagających precyzji. Najlepiej sprawdzi się światło o przewadze niebieskich tonów - najbardziej zbliżone do światła dziennego. Nie przekłamuje kolorystki przedmiotów i podkreśla kontrasty między barwami.
Oprócz oświetlenia ogólnego będzie nam potrzebne światło miejscowe, które odpowiednio oświetli biurko do pracy oraz klawiaturę komputera. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampki biurkowe, ale możemy skorzystać również z klasycznych lamp stojących. W zależności od rodzaju użytego abażura, źródło światła powinno znajdować się ok. 25-30 cm nad blatem biurka. Najlepsze będą lampy o półprzezroczystej lub nieprzezroczystej obudowie, dzięki temu strumień światła będzie rozproszony i nie będzie raził nas w oczy. W pokoju do pracy świetnie sprawdzą się lampy tzw. kreślarskie, czyli przykręcane do blatu stołu i umieszczone na regulowanym "ramieniu". Pozwalają na ustawienie kierunku padania światła, który precyzyjnie oświetli potrzebne miejsce. Dzięki wbudowanej regulacji można również zmienić odległość lampy od biurka. Takie modele będą idealne szczególnie przy pracy na blacie pochylonym pod kątem, jak deska kreślarska czy nawet sztaluga.
Oświetlenie dekoracyjne
Warto pomyśleć również o oświetleniu dekoracyjnym, które świetnie dopełni aranżację miejsca pracy. Kinkiety na wysięgnikach mogą oświetlać dyplomy czy zdjęcia rodzinne, wprowadzając przyjemny klimat do wnętrza. Ciekawy efekt daje dodatkowe oświetlenie regałów oraz wnęk, jeśli takie znajdują się we wnętrzu. Dobrym pomysłem jest subtelne oświetlenie ściany znajdującej się za biurkiem, które pozwoli na złagodzenie kontrastu między mocnym światłem miejscowym, a resztą pomieszczenia. Zbyt wyraziste kontrasty świetlne spowodują szybkie zmęczenie i spadek koncentracji, co niekorzystnie wpłynie na naszą pracę. Efekt ten złagodzą zamontowane na ścianach np. delikatne kinkiety, które możemy włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeby.
Odpowiednia ilość światła do pracy
Ilość potrzebnego światła w gabinecie jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego warto, aby w sumie w tym pomieszczeniu znajdowało się od 5 do 10 różnych źródeł światła. Jednostką wyrażającą natężenie światła są luksy. Do pracy przy komputerze wystarczy kilkadziesiąt luksów, ale do czytania niezbędnych jest już 300. Prace wymagające precyzji powinny być z kolei wykonywane przy natężeniu rzędu 800 luksów. Dzięki różnym źródłom światła będziemy mogli regulować jego ilość w zależności od wykonywanej czynności.
Lampa biurkowa z USB
Zawsze warto szukać nowych funkcjonalności, które umożliwiają poprawienie komfortu codziennego życia i pracy. Nowe modele lamp biurowych mają, obok tradycyjnego zasilania, wejście USB. Dzięki niemu można doładować telefon bez odrywania się od pracy. Właściwie dobrane oświetlenie sprawia, że oczy nie męczą sią tak szybko, dlatego należy zwrócić uwagę, czy wybrana lampa posiada wymienne źródło światła. Najlepsza - i najprzyjemniejsza dla oczu - jest barwa 4000 K.
Lampy biurkowe do pokoju dziecka
Bogata oferta opraw oświetleniowych sprawia, że możemy w szybki i prosty sposób dopasować lampę do każdego wnętrza - salonu, kuchni, gabinetu czy łazienki. Również w pokoju dziecka można dobrać oświetlenie, które jednocześnie będzie funkcjonalne i dekoracyjne.