Mała kuchnia - jak ją urządzić?
Znasz problem zbyt małej kuchni z własnego doświadczenia? Na garnki i pokrywki zawsze jest zbyt mało miejsca? Stół w kuchni się nie mieści? Blat zastawiony jest przedmiotami, których nie da się nigdzie schować? Mamy kilka rad!
Jasne kolory
Jasne kolory ścian, mebli, podłogi rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze małej kuchni. Powierzchnie odbijające światło również się sprawdzają. Warto zastanowić się więc nad frontami kuchennymi na wysoki połysk. Wybierając blat kuchenny weźmy pod uwagę ten, który posiada błyszczące drobinki. Pomiędzy blatem a szafkami, dobrze sprawdzi się też szklany panel.
Porządek przede wszystkim
Im mniej przedmiotów na widoku, tym kuchnia będzie wydawać się większa. To podstawowa zasada. Oczywiście w porządkowaniu rzeczy należy znać umiar. Przesada w tym względzie prowadzi do pozbawienia naszego domu indywidualnego charakteru. Dobrze jeśli w kuchni panuje porządek, ale nie, gdy jest to bezduszna sterylność.
Podstawą jest pusty blat roboczy. Trzymaj na nim tylko to, po co sięgasz przynajmniej najmniej raz dziennie (tj. ekspres do kawy, blok na noże). Inne przedmioty (np. słoiczki z przyprawami, korkociąg czy otwieracz do puszek) pochowaj do szuflad.
Szafki w małej kuchni
W bardzo małej kuchni zaleca się rezygnację z szafek od podłogi do samego sufitu. Przytłoczą one wnętrze, a kuchnia sprawi wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż w rzeczywistości. Stojące w szeregu duże bryły szafek, nawet z wbudowanym nowoczesnym AGD, bardzo ograniczą przestrzeń. W małej kuchni nie sprawdzi się też wysoka zabudowa górna (zwłaszcza szafki sięgające sufitu). W niedużym pomieszczeniu postawmy na szafki niskie, przeszklone lub półki. Pomieszczenie nabierze głębi.
Szerszy blat kuchenny
Warto zwiększyć szerokość blatu kuchennego do 80 cm. Zyskamy więcej powierzchni roboczej, a pod blatem więcej miejsca na szafki kuchenne. Wybierzmy szafki o głębokości 60 cm (głębsze szafki to dodatkowe miejsce do przechowywania). 20 cm zapasu zostaje na instalacje i zawory.
Jeśli zdecydujemy się na szerszy blat kuchenny, wykorzystajmy go mądrze. Pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) umieśćmy schowki na przechowywanie narzędzi kuchennych, przydatnych podczas przygotowywania posiłków.
Odsłoń podłogę - nóżki zamiast cokołów
Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie małej kuchni jest odsłonięcie podłogi - zobaczymy wtedy pełną powierzchnię pomieszczenia. W dolnych szafkach, zamiast cokołów, pozostawmy tylko nóżki - meble będą sprawiały wrażenie znacznie lżejszych! Zrezygnujmy również ze stojącego na podłodze kosza na śmieci - schowajmy go w jednej z szafek.
Składane meble
Gdy mamy za mało miejsca na stół a chcemy mieć miejsce, gdzie można coś na szybko przekąsić, wybierzmy składany stół. Do tego krzesła, który można włożyć jedno w drugie. Dzięki temu możemy rozłożyć lub złożyć naszą "mini jadalnię", w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości.
A może sprawdzi się stolik wysuwany na czas posiłku spod blatu roboczego? To oczywiście rozwiązanie dla właścicieli małych a dodatku wąskich kuchni, często spotykanych w blokach.
Rozwiązania 2 w 1
Niektóre firmy produkujące AGD oferują rozwiązania "2 w 1". Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez piekarnika i mikrofalówki, zamiast kupować 2 duże sprzęty, warto zainwestować w piekarnik z funkcją mikrofalówki. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz dużej zmywarki? Może wystarczy ci model, o szerokości 45 cm?
Przemyśl też dobrze wybór zlewozmywaka. Może zamiast dwukomorowego, wystarczy ci jednokomorowy? Zyskasz dodatkowe centymetry niezbędnego blatu roboczego.
Skomentuj:
Mała kuchnia - jak ją urządzić?