Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Jak śpią Polacy? [BADANIA]

Redakcja/Fragmenty "Księgi Zdrowego Snu" Hilding Anders Polska.
Aranżacja sypialni - Westwing

Jak długo śpimy? Zasypiamy na boku czy na brzuchu? Czujemy się wyspani? Zdarza nam się zasnąć przy włączonym telewizorze? Dzięki pierwszemu ogólnopolskiemu badaniu snu Polaków, poznaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania. Badanie zostało zrealizowane przez INSE Research dla Hilding Anders Polska Sp. z.o.o. Przeprowadzono je techniką komputerową ze wspomaganiem komputerowym (CATI) na próbie 1000 osób z całej Polski, dobieranych metodą losową. Sprawdźmy, jak śpią Polacy!

Jak długo śpimy w tygodniu pracy?

Jak długo powinniśmy spać? Według ekspertów 7-8 godzin. Tymczasem z przeprowadzonych przez firmę Hilding Anders Polska badań wynika, że w ciągu tygodnia pracy śpimy zdecydowanie zbyt krótko. 48 % badanych deklaruje, że przesypia od 6 do 7 godzin!

Jak długo śpimy w weekendy?

Soboty i niedziele to czas, kiedy można się wyspać. Badania potwierdzają, że w weekendy "odsypiamy" braki we śnie z całego tygodnia. Śpimy wtedy zdecydowanie dłużej, a prawie połowa badanych (42,1%) przyznaje, że zdarza im się "uciąć" drzemkę.

Jak zasypiamy?

Wszyscy wiemy, że przed snem powinniśmy się wyciszyć. Ale jak jest w praktyce? Okazuje się, że aż 67,5% badanych zasypia przy włączonym telewizorze. Zdarza nam się również zasypiać słuchając muzyki, przy włączonym świetle lub podczas czytania książek.

Jakie czynniki wpływają na jakość snu?

68,5% ankietowanych twierdzi, że najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości snu jest odpowiednio dobrane łóżko lub kanapa. Ważna jest również cisza i spokój. Zaskakująco niskie wyniki osiągnęły regularne godziny snu i odpowiednia długość snu!

Najczęstsze problemy związane ze snem

Aż 71,5% badanych przyznało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy, odczuwało senność w ciągu dnia. Ponad połowa badanych budzi się chwilę przed dzwonieniem budzika i odczuwa zmęczenie po przebudzeniu niezależnie od długości snu.

Na czym sypiamy?

Odpowiedź na pytanie "Na czym sypiamy?" była bardzo zaskakująca. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość respondentów śpi na rozkładanych kanapach, sofach, wersalkach lub tapczanach. Wśród ankietowanych znaleźli się nawet tacy, którzy... śpią na ziemi.

Dlaczego nie mamy łóżka z materacem?

Dlaczego większość z nas śpi na rozkładanych kanapach, a nie na łózkach z materacem? Większość badanych odpowiedziała, że tak jest po prostu wygodnie. Duża część rezygnuje takiego rozwiązania z powodu braku miejsca w domu.

W jakiej pozycji zasypiamy?

Zdecydowana większość ankietowanych zasypia na boku. To najzdrowsze ułożenie ciała! 17,4% zasypia nad brzuchu, a 12,1% na plecach.

Co sprawia, że czujemy się wyspani?

Wysypiamy się, gdy mamy wygodne łóżko, a w pomieszczeniu w którym śpimy panuje cisza i spokój. Zaskakująco mało osób (27,7%) uznało brak światła, za ważny czynnik wpływający na poczucie wyspania się.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb

Skomentuj:

Jak śpią Polacy? [BADANIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej