Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Jak wydzielić strefę nocną i dzienną w domu parterowym?

Redakcja Pressland
Jak wydzielić strefę nocną i dzienną w domu parterowym? - Fot. Shutterstock

Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń oraz stworzenie funkcjonalnej strefy dziennej i nocnej jest podstawą do stworzenia projektu wnętrza domu. Strefa dzienna obejmuje kuchnię z jadalnią oraz salon z niewielką ubikacją. Strefa nocna to sypialnie, łazienka dla domowników oraz garderoba. Dla codziennego, komfortowego i niczym nieutrudnionego mieszkania w domu ważne jest to, by umiejętnie oddzielić od siebie te wskazane strefy.

Miejsce dla siebie oraz część wspólna

Niezależnie od tego, jaką dany dom ma powierzchnię wszyscy domownicy powinni mieć możliwość wspólnego spędzania czasu, a także przestrzeń dla własnej prywatności, odpoczynku i pracy. W domu piętrowym jest to kwestia łatwa do zaaranżowania.
Wtedy zwykle strefę dzienną lokuje się na parterze, a strefę nocną na piętrze lub na użytkowym poddaszu. Większym wyzwaniem jest zaaranżowanie z wyraźnym podziałem domu parterowego. Trzeba bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało rozmieszczenie pokoi. W budynku parterowym głównie należy przemyśleć to, jak połączyć niektóre spośród pomieszczeń. Na przykład, kuchnię można zostawić otwartą na salon. Będzie to już zaoszczędzenie przestrzeni. Warto też zastanowić się nad wyspą kuchenną. Wówczas aranżacja okaże się prostsza, a w dodatku przejście pomiędzy kuchnią a salonem będzie bardziej estetyczne. Nie bez znaczenia okaże się wydzielenie miejsca na jadalnię.
Jeśli na parterze jest więcej metrów do zagospodarowania to można oddzielić salon od kuchni, umieszczając jadalnię w wybranej z tych dwóch przestrzeni. Strefę nocną w budynku parterowym można umieścić po przeciwnej stronie strefy dziennej. Strefę tę można oddzielić łazienką i garderobą. Drzwi sypialni mogą wychodzić na te pomieszczenia.
Pomiędzy łazienką, garderobą a sypialnią może znaleźć się niedługi korytarzyk.
W przypadku, gdy dom parterowy posiada załamania w bryle to właśnie one mogą też posłużyć do oddzielenia strefy nocnej od strefy dziennej. Dobrym pomysłem do rozdzielenia stref w budynku parterowym jest też taras wchodzący w bryłę budynku. Dom parterowy to rozwiązanie korzystne pod kątem ekonomicznym. Nie trzeba budować schodów i stropu, co ogranicza koszty inwestycji. Jednak bardzo wiele uwagi należy poświęcić temu, w jaki sposób zostaną rozmieszczone poszczególne pomieszczenia. Trzeba mieć na względzie to, że komfort użytkowania zależy do tego czynnika. Dostrzegalne oddzielnie strefy dziennej i nocnej pozwoli domownikom na wspólne spędzanie wolnego czasu, a także na spędzanie czasu samotnie w zależności od tego, kiedy będą mieć taką ochotę lub konieczność.

Funkcjonalna otwarta strefa dzienna

Otwieranie wnętrz jest trendem, który wręcz na stale wszedł do projektowania pomieszczeń, również w domach parterowych. Zastosowanie tego typu ergonomii pozwala na to, by dobrze oddzielić strefę komunikacyjną od strefy odpoczynku. Zamiast ścian lub drzwi można zastosować bardziej estetyczne, minimalistyczne rozwiązania: małe ścianki, murki lub drzwi przesuwne. Wnętrza otwarte dają wrażenie większej przestrzeni w domu parterowym.
Pewne funkcje są przesunięte na inne pomieszczenia. Można chociażby wypoczywać
w kuchni albo urządzić reprezentatywne miejsce w holu. Otwarta przestrzeń pozwala także na zacieśnienie więzi pomiędzy domownikami. Trzeba jednak zadbać o to, by otwarta przestrzeń pozostawała estetyczna. W domu parterowym, gdzie strefa nocna i dzienna znajdują się na jednej kondygnacji proporcje wielkości obu stref uzależnione są od potrzeb rodziny.
Dlatego lepiej sprawdzają się rozwiązania częściowo otwarte. Dobry podział funkcyjny to podstawa do tego, aby w domu czuć się dobrze. Natomiast, należy jeszcze pamiętać o tym, aby dom odpowiednio zaaranżować. Trzeba myśleć o nienagannej izolacji akustycznej, a także o tym, aby w poszczególnych strefach nie wprowadzać zbytniego chaosu. Dom parterowy to dom domagający się specjalnych przygotowań aranżacyjnych. Rzeczywiście warto dążyć do tego, aby urządzić go z pomysłem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak przeprowadzić zmianę układu pomieszczeń w starym domu bez centralnego ogrzewania
Dom parterowy: wady i zalety
Dom stodoła: klimat polskiej wsi zagościł w nowoczesnej architekturze

Skomentuj:

Jak wydzielić strefę nocną i dzienną w domu parterowym?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej