Poddasza. Wady i zalety

Marzysz o mieszkaniu lub pokoju na poddaszu? Przeczytaj jakie są zalet i wady. Zobacz galerię wnętrz.

Poddasze, czyli przestrzeń pomiędzy stromym dachem a ostatnią kondygnacją, cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących mieszkanie. Chętnie adaptuje się niewykorzystywane do tej pory poddasza w starych kamienicach. Można zamieszkać w centrum miasta, mieć wszędzie blisko, stworzyć niestandardowe wnętrze, otwartą przestrzeń. Minusem jest duże natężenie ruchu w centrum miasta. Jeżeli nie zostanie prawidłowo zaprojektowana izolacja, to latem będziemy narzekać na zbyt wysokie temperatury a zimą na zbyt niskie. Brak sąsiada nad nami również powoduje podniesienie kosztów ogrzewania. Mieszkanie otoczone ze wszystkich stron ogrzewanymi lokalami, zawsze będzie cieplejsze od zlokalizowanego na poddaszu (przy takim samym ogrzewaniu). Minusem jest częsty brak windy. Może być to uciążliwe przy małym dziecku, w czasie choroby, czy przy odwiedzinach starszych osób.

Przy wielu wadach mieszkania i pomieszczenia na poddaszach nas zachwycają. Dlaczego? Powodów jest kilka.

 

Widoki

Z ostatniej kondygnacji mogą się rozciągać wspaniałe widoki na miasto. Osoby planujące zakup poddasza w obszarze zabytkowym, powinny się zorientować, czy miejski konserwator wyda zgodę na wstawienie takich okien jak planujemy. Po zakupie poddasza może się okazać, że jedyne możliwe widoki jakie możemy oglądać z naszego nowego mieszkania, to widok na gwiazdy, lub mur sąsiedniego budynku.

 

Otwarta przestrzeń

To co przekonuje do zakupu poddasza, to duża, wysoka, otwarta przestrzeń. Daje to swobodną możliwość aranżacji wnętrza . Możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, budując na naszym poddaszu antresolę. Możemy na niej ulokować pokój do pracy, czy sypialnię. Jeżeli planujemy na niej spędzać noce, warto pomyśleć o stworzeniu odpowiednich warunków do spania, o zamknięciu sypialni, wyciszeniu. Ciepłe powietrze unosi się do góry i na antresoli jest ciepło. Osoby lubiące chłód nocą powinny zastanowić się nad lokalizacją sypialni na górze.

 

Konstrukcja i skosy

To co dodaje uroku poddaszom, może jednocześnie utrudniać aranżacje wnętrza. Piękna, drewniana konstrukcja, więźba dachowa, słupy będą ozdobą mieszkania, ale mogą skomplikować nasze plany.

Ukosy sprawiają, że wnętrze ma wyjątkowy charakter, ale często uniemożliwia wstawienie wyższych mebli, szafy.

 

Na co zwrócić uwagę:

- Producenci szaf oferują specjalne rozwiązania do mieszkań na poddaszach. Niestety szafy robione na wymiar zawsze są droższe od gotowych mebli z salonów.

- Przy wykonywaniu instalacji elektrycznych, warto pamiętać że przy drewnianych elementach konstrukcyjnych jest większe zagrożenie pożarem niż przy konstrukcji murowanej. Niech instalacją zajmie się osoba o fachowej wiedzy.

- Izolacja termiczna na poddaszu jest kluczową sprawą. Jeżeli kupujemy mieszkanie na poddaszu, które jest już wyremontowane, najlepiej obejrzeć je w czasie największych upałów. Dowiemy się wtedy, co nas czeka latem i zimą.

- Konstrukcja drewniana narażona na wilgoć (w łazience i kuchni) powinna być odpowiednio zabezpieczona.

-Słupy konstrukcyjne mogą wyznaczać różne funkcje w otwartym pomieszczeniu (np. mogą być granicą pomiędzy kuchnią , częścią jadalną i salonem.

 

Adaptacja poddasza na mieszkanie jest dużym wyzwaniem, ale daje pole do popisu projektantowi.

 


Monika Grabowska

 

 

 

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

 

Więcej o:
Komentarze (8)
Poddasza. Wady i zalety
Zaloguj się
 • Gość: GoœМ

  0

  ЧоП дОНгО вОСиŃ?Ń?Ń?Ń?, Ń?Đ°Đş пОНоСаК в ПоŃ?Ок.

  --
  www.stiralnaja-mashina.ru

  --
  <a href=http://www.stiralnaja-mashina.ru>www.stiralnaja-mashina.ru</a>

 • Gość: Gość

  0

  mam poddasze, a tam pokój dzienny, część jadalnianą i właśnie szukam pomysłu na tzw aneks kuchenny.. nie wiem jak rozwiazać sprawę skosów, żeby było maksymalnie funkcjonalnie.. ale tu w przeważaniu sypialnie...

 • Gość: Gość

  0

  Właśnie borykam się z poddaszem, ale artykuł i foto nie pomogły mi. Wciąż stoję w punkcie wyjścia. To co tu widać to jakaś tam sobie galeryjka fotografi znalezionych w necie - nic konstruktywnego :/ Szkoda.

 • Gość: Gość

  0

  Poddasze daje wiele możliwości aranżacji, zazwyczaj in plus. Szkoda,że zdjęcia z hoteli a nie wnętrz mieszkalnych...

 • Gość: Gość

  0

  No, normalnie można wpaść w klaustrofobię. A do tego na tym zdjęciu, gdzie jest kot i wszystko w drewnie, to miałam wrażenie, że to hala dworcowa. Brrrrr. Mam poddasze i nie wyobrażam sobie, żeby zrobić takie koszmarki, jak pokazano na zdjęciach. Totalne bezguście, a artykuł, delikatnie mówiąc, głupi i mało fachowy. Zero danych i punktów zaczepienie. Ogólniki. Żadnych konkretów. Krecha dla "ałtora". Hehe

 • Gość: Gość

  0

  tez mieszkam na poddaszu, na szczescie latem jest ok, jednak zima chlodnniej niz u sasiadow pietro nizej, co do zdjeci to jedne porazka a drugie bardzo fajne, kwestia gustu. jesli kiedys sprzedam to mieszkanie to nastepne tez chce miec na poddaszu.

 • Gość: Gość

  0

  totalne bezguscie na tych zdjeciach, jak mozna tak zepsuc oryginalna przestrzen poddaszy, wiem co mowie bo sam mieszkam na poddaszu, poddasza moga byc nowoczesne jesli ktos chce

 • Gość: Gość

  0

  Wyjątkowo beznadziejny artykuł. Opierając się jedynie na wyobraźni można napisać więcej i mądrzej na temat poddasza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX