Jak kupować antyki (i nie dać się oszukać)?

Antyki to przedmioty z duszą - stworzone ręcznie, tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami.Gdzie można znaleźć prawdziwe perełki? Od czego należy zacząć? O czym warto wiedzieć? Radzimy, jak poruszać się po rynku antykwarycznym.
Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Wiedza to podstawa

Kupowanie antyków należy rozpocząć od zapoznania się ze stylami, np. Ludwik XIV, Regencja, Ludwik XV, XVI, Dyrektoriat, Empire, Restauracja Burbonów (a w krajach niemiecko języcznych Biedermeier), Art Nouveau, Art Deco. Warto poznań ich cechy, typowe rodzaje mebli, zegarów i sreber. Przeczytajmy dobry poradnik kolekcjonera. Postarajmy się dowiedzieć istotnych szczegółów, np. jak wyglądają tzw. punce na srebrach (znaki wybijanie przez złotników określające jakość srebra a także znaki samych wytwórców).

Punce na srebrachFot. bellino.fr / Punce na srebrach

Szukajmy przedmiotów sygnowanych (np. na zegarach nazwisko zegarmistrza znajduje się z reguły zarówno na tarczy jak i na mechanizmie, na meblach we Francji aż do końca Empire-u wypalano zarówno znak cechu meblarzy jak i nazwisko rzemieślnika).

Im mamy więcej wiedzy, tym większa szansa na znalezienie wartościowej, autentycznej i kompletnej rzeczy.

Francuski ebay to dobry adres! Francuski ebay to dobry adres! Fot. ebay.fr

Poluj w sieci

Poświećmy trochę czasu na przeglądanie platformy ebay - polecam ebay.fr - francuska wersja tego portalu jest prawdziwa skarbnica antyków, gdyż Francja jest olbrzymim rynkiem antykwarycznym. Był to zawsze kraj bogaty, dyktujący modę. Został relatywnie oszczędzony przez dziejowe zawieruchy (w przeciwieństwie do Polski).

Dobrą witryną jest tez Antiquites en France -  znaleźć tam można masę ofert rożnych francuskich antykwariuszy. Niezłym rynkiem antykwarycznym jest tez Austria, Belgia i Holandia a także Wielka Brytania, ale tu ceny są wysokie.

Targ antyków w BroniszachFot. red.

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Perełki w domach aukcyjnych

Odwiedzajmy strony internetowe domów aukcyjnych - Sotheby's, Christies a z Polski np. Polswiss Art czy Desa Unicum. Poza bardzo drogimi dziełami sztuki jest tam wiele pięknych rzeczy w przestępnych cenach. Domy aukcyjne sprzedają rzeczy o znanym pochodzeniu, autentyczne. Kupując na ebayu trzeba raczej korzystać z osób o statusie " trusted seller" czy "top rated seller" i zwracać uwagę na opinie innych.

Zegar w stylu RokokoFot. sothebys.com

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Nie tylko w idealnym stanie

Możemy śmiało kupować przedmioty do odrestaurowania. Po pierwsze, możemy je zostawić w takim stanie, w jakim są, co ma swój niewątpliwy urok. Po drugie, odnawianie mebli, zegarów czy sreber w Polsce jest jeszcze ciągle dość tanie, a na Zachodzie bardzo drogie.

Poza tym handlarze często odnawiają przedmioty jak najtańszym kosztem, nieprofesjonalnie, co bezpowrotnie obniża wartość obiektu.

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Targuj się z głową

Targując się o cenę, nie kwestionujmy wartości przedmiotu. Łatwo możemy obrazić sprzedawcę. Powiedzmy mu raczej, ze rzecz jest przepiękna i jesteśmy poważnie zainteresowani, ale mamy niestety ograniczony budżet. Mamy wtedy sporą szanse, ze nasza propozycja zostanie przyjęta.

Targ antyków w BroniszachFot. red.

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Bierz udział w licytacjach

Nie unikajmy licytowania na aukcjach - zarówno na platformie ebay, jak i w domach aukcyjnych - czasami nie ma zbyt wielu chętnych na daną rzecz i nasza niska propozycja cenowa zostanie przyjęta. Kupując za granica pamiętajmy, że do ceny musimy doliczyć transport, opłaty celne a często również prowizje domu aukcyjnego.

Komoda w stylu regencjiFot. sothebys.com

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

Porozmawiaj z antykwariuszem

Niezłym sposobem jest tez odwiedzanie mniejszych antykwariatów i powiedzenie antykwariuszowi czego szukamy. Pamiętajmy, że w handlu antykami marże są naprawdę wysokie a towar sprzedaje się wolno. Możemy się więc ostro targować!

Targ antyków w Broniszach Targ antyków w Broniszach Fot. red.

A może targi staroci?

Dla poszukiwaczy okazji dobrym miejscem są tez pchle targi ale szansa na trafienie tam na coś naprawdę ładnego i w dobrej cenie nie jest duża - są one zdominowane przez handlarzy.

Nie jest prawdą, ze wszystkie antyki są niepowtarzalne  - najlepsze wzory były powszechnie kopiowanie przez wielu rzemieślników.  Zawsze jednak nabywamy coś, co było stworzone ręcznie, tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami. Płacimy za kawałek historii.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieFot. red.

Więcej o:
Komentarze (22)
Jak kupować antyki (i nie dać się oszukać)?
Zaloguj się
 • antykwarski.pl

  Oceniono 17 razy 17

  Wiedza to podstawa, reszta kwestia doświadczenia.

 • lolitessa

  Oceniono 25 razy 11

  Ebay? Fajnie to tak tłumaczyć teksty z netu, nie przykładając polskiej miary? W Polsce miażdżąca większość netowego handlu antykami to Allegro, eBay jest trzeci po niewielkim "świstaku". No, chyba, że to taka desperacka reklama ebayowa...

 • gerdi223

  Oceniono 8 razy 8

  "we Francji aż do końca Empire-u" hahahahaha

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 1

  Absolutnie nic nie kupowac na ebayu czy allegro , Towar musisz widziec, mebel , musisz otworzyc szuflade , odwrocic zobaczyc polaczenia drewna, kazda epoka miala unikalne polaczenia, Ci co robia podrobki , ludwiki czy art deco nawet sie nie staraja sie o autentycznosc,. Pchlie targi na zachodzie sa diabelnie drogie na meble, W Paryzu , na najwiekszym tylko jezeli jestes dilerem z drozszego rynku np USA oplaca sie kupowac kontener mebli pojedynzcze sztuki credenza to 4 tys euro z 18 wieku, porcelowana cukiernica z tego wieku 450 euro, Mam swoje tajemnice na zachdzie Euriopy gdzie mozna jeszcze dostac tzw antyki uzywane z 19 wieku

 • Venar Ven

  0

  Ja czasami wypatrzę coś na portalu ogłoszeniowym w stylu antyki-i-sztuka.znajdzto.pl/ , ale przyznam, że szukam raczej w granicach województwa, bo faktycznie zakup antyku bez dokładnych oględzin wiąże się ze sporym ryzykiem. Po pierwsze zdjęcia nie zawsze dobrze oddają faktyczny stan przedmiotu, a po drugie- nie zawsze potwierdzają autentyczność

 • ollendorff

  Oceniono 28 razy 0

  Na targach staroci jest bardzo niewiele antyków, przeważnie handluje się rzeczami masowo produkowanymi ale w ubiegłym wieku lub w jeszcze starszym okresie. Takie przedmioty z antykami nie mają nic wspólnego. Po prostu są tylko stare, czyli można powiedzieć, że mają wartość ale tylko historyczną, na pewno nie artystyczną a tym bardziej muzealną. Za 50 lat niektórzy też będą się zachwycali współczesnymi meblościankami, tak jak obecnie wielu kupuje meble z początku XX wieku. W jednym i w drugim przypadku nie mamy do czynienia z antykami.

 • bialapodlaskaok

  Oceniono 6 razy -2

  fajne produkty mają w precjoza.waw.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX