Wnętrza w stylu vintage: aranżacja 68-mieszkania
Właściciele prezentowanego mieszkania są entuzjastami sztuki i wzornictwa wysokiej jakości. W świeżo urządzonym wnętrzu harmonijnie splatają się chłodne odcienie beżu, ciepło drewna i naturalne tkaniny, tworząc doskonałe tło dla osobistej kolekcji sztuki, obejmującej grafiki, sitodruki oraz fotografie polskich artystów.
Wygodne mieszkanie dla pary
Dominika i Marcin mieli wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać ich nowe mieszkanie, jednak potrzebowali sposobu na połączenie ich pomysłów w realizacji. Zwrócili się o pomoc do pracowni projektowej Grupa NONO, która kompleksowo zrealizowała projekt. Mieszkanie o powierzchni 68 metrów kwadratowych składa się z salonu, sypialni, gabinetu, łazienki i spiżarni. Pomieszczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomimo różnych funkcji tworzyły spójną całość poprzez zastosowanie tych samych kolorów, materiałów i podobnych faktur. Drewniana podłoga w jodełkę francuską, wysokie listwy przypodłogowe i sztukateryjne gzymsy sufitowe dodają elegancji wnętrzom, tworząc jednocześnie bazę dla elementów vintage.
Część dzienna - kuchnia połączona z salonem
Stonowane odcienie beżu z lekkim dodatkiem szarości pełnią rolę tła dla rustykalnej kanapy tapicerowanej w kolorze rudym, która tworzy przyjemny zakątek do odpoczynku, widziany już od progu. Bezpośrednio nad kanapą znajduje się prywatna galeria właścicieli, którą zamierzają regularnie poszerzać o nowe dzieła sztuki, wydruki i fotografie autorstwa polskich artystów.
Po drugiej stronie strefy dziennej znajduje się układ mebli kuchennych, gdzie jasne fronty szafek wskazują obszar przygotowywania posiłków. Granicę blatu roboczego wyznaczają dwa identyczne słupki meblowe, z których jeden "ukrył" lodówkę, a drugi "otula" piekarnik i mikrofalówkę. Estetycznym akcentem jest tu mozaika szkliwiona, zdobiąca ścianę nad mineralnym blatem roboczym.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się przeszklona szafka na porcelanę domową, a także niewielki kącik kawowy, który właściciele chcą zaopatrzyć nie tylko w różne aromatyczne gatunki kawy, ale także w klasyczne filiżanki z poprzednich epok. Intrygującym elementem są tu panele szklane z ryflowanym wzorem, osadzone w ramach wykonanych z bielonego dębu. Przezroczysty materiał jednocześnie eksponuje niektóre elementy, a inne ukrywa.
Wyspa, będąca swoistą granicą pomiędzy przestrzenią kuchenną a salonem, jest integralną częścią obu obszarów. Została ustawiona przy stole, co podkreśla jej funkcjonalność. Projektanci z grupy NONO postanowili wykończyć ją fornirem w ciepłym kolorze włoskiego orzecha, nadając jej wyrazistego charakteru. Dzięki zastosowaniu innego odcienia drewna wyspa wydaje się być mocno oddzielona od podłogi, stając się charakterystycznym elementem strefy dziennej. Przy niej umieszczono dwa wygodne hokery, na których domownicy mogą usiąść z poranną kawą, natomiast stół zaprasza na wspólne posiłki. Dwa różne zestawy krzeseł dodają mu energii, łącząc drewniane elementy z tapicerowanymi w stonowanej zieleni.
Biżuteryjne dodatki w odcieniu mosiądzu, takie jak kran, uchwyty szafek kuchennych oraz ramki włączników i kontaktów z serii Simon 82 od Kontakt-Simon, subtelnie podkreślają naturalne tonacje aranżacji.
W projektowaniu wnętrza poza układem funkcjonalnym i kolorystycznym bardzo ważny jest dla nas detal. Tu nie ma rzeczy przypadkowych. Bardzo dokładnie zestawiamy ze sobą materiały, formy, kształty, by razem tworzyły spójną całość. Dlatego też zdecydowaliśmy się przy tym projekcie na kolekcję Detail 82 od Kontakt - Simon. Pozwala ona na kompletowanie różnych zestawień kolorystycznych, wybierając oddzielnie klawisze lub gniazda elektryczne oraz ramki. Dzięki temu ten osprzęt jest niezwykle elegancki i pięknie współgra z wnętrzem .
Aranżacja sypialni
W sypialni, podobnie jak w pozostałej część mieszkania, dominuje jasna kolorystyka. Jednakże, zamiast drewnianej jodełki, na podłodze położono wykładzinę dywanową, która dodaje wnętrzu przytulności. Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem zaprasza do relaksu po długim dniu. Naprzeciwko niego stoi toaletka w kolorze orzecha włoskiego. Szafa jest wyróżniającym elementem sypialni - jej drzwi ozdobiono plecionką w stylu wiedeńskim. Można tu dostrzec analogię do witryny z salonu: trochę ukrywa, trochę ujawnia.
Łazienka z duszą
Łazienka jest równie przytulna, głównie dzięki orzechowemu wykończeniu szafki pod umywalką. Komoda na nóżkach z lat 60. oraz umywalka osadzona na blacie dodają wnętrzu charakteru, tworząc atmosferę bardziej przypominającą salon kąpielowy niż typową łazienkę. Połączenie różnych wielkości płytek, z małymi kafelkami nad wanną, nawiązuje do estetyki lat PRL-u, a drobna mozaika wprowadza ciekawe akcenty. Mieszanka jasnych kolorów, mebli vintage i klasycznych elementów nadaje wnętrzu niepowtarzalny urok, sprawiając, że mieszkanie staje się niezwykle przytulne i oryginalne. Właściciele z przyjemnością wracają po pracy do swojego mieszkania, w którym znajdują spokój i możliwość relaksu.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki