Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
Gdzie szukać dobrego architekta wnętrz? Na co zwracać uwagę przeglądając jego portfolio? Jak przeprowadzić pierwszą rozmowę? Mamy dla Was kilka porad.
Szukamy architekta
Wybór właściwego projektanta wnętrz to nie lada wyzwanie. Zastanów się, czy któryś z Twoich znajomych nie korzystał ostatnio z takich usług? Może zaproponuje ci kogoś godnego polecenia.
Zastanów się jak wyobrażasz sobie swoje idealne mieszkanie. Przejrzyj magazyny wnętrzarskie, pozakreślaj rozwiązania, które Ci się podobają. W czasopismach poświęconym wnętrzom podawane są adresy pracowni (najczęściej na ostatnich stronach).
Oczywiście największym "bankiem architektów" jest internet. Przeszukaj fora dyskusyjne, pooglądaj blogi (często prowadzone przez projektantów), pooglądaj serwisy wnętrzarskie. Wpisując w wyszukiwarkę hasła typu: architekt wnętrz, dobry architekt wnętrz musisz mieć świadomość, że w pierwszej kolejności wyświetlą się duże biura projektowe pracujące w ogromnych zespołach. Jeśli interesują cię mniejsze pracownie musisz "poszperać" głębiej. Znalazłeś stronę internetową projektanta, który cię interesuje. Na co warto zwrócić uwagę?
Strona internetowa wizytówką projektanta
Gdy znalazłeś się na stronie internetowej projektanta, zwróć uwagę czy publikowane są nie niej zdjęcia realizacji czy wyłącznie fotorealistyczne wizualizacje.
Oczywiście, w wizualizacjach nie ma nic złego, ale gdy tworzą one całe portfolio architekta powinniśmy się zastanowić, czy nie jest on przypadkiem pozbawiony doświadczenia w pracy z klientem. Tworząc wizualizacje projektant może pozwolić sobie niemal na wszystko. Rzeczywistość tymczasem jest zupełnie inna.
Obejrzyj dokładnie wszystkie zdjęcia z realizacji. Czy są do siebie podobne? Czasem można odnieść wrażenie, że wszystkie projekty zrobione są "na tą samą modłę". Takie podobieństwo powinno nas zastanowić. Może ono oznaczać dwie rzeczy. Albo projektant ma mocny, wyrazisty styl który przyciąga klientów, albo narzuca swój styl nie dopasowując go do gustu klienta. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto zastanowić się, czy taki styl na pewno nam odpowiada. Musimy być pewni na 100 %. Jeśli jakiś powtarzający się motyw nam nie pasuje, warto szukać dalej.
Spotkanie z architektem - jak się przygotować?
Znaleźliśmy już kilka architektów, których oferta nam odpowiada. Warto umówić się z kilkoma, poznać ich osobiście i porównać ofertę. Warto wiedzieć, że za takie spotkanie projektant nie powinien od nas oczekiwać zapłaty!
Na spotkanie koniecznie weź ze sobą plan mieszkania (jeśli go nie masz, zdobędziesz go w administracji budynku). Przygotuj teczkę z wyciętymi z magazynów wnętrzami, rozwiązaniami które Ci się podobają. Możesz też pościągać z internetu zdjęcia wnętrz, które idealnie trafiają w twój gust. Zrób dwa foldery "absolutnie tak" i "absolutnie nie". Zgraj oba na pendrive i daj architektowi. Łatwiej mu wtedy będzie zorientować się dokładnie w twoich preferencjach. Powiedz też architektowi na jakich rozwiązaniach ci zależy np. otwarta kuchnia, wyspa kuchenna czy wydzielona garderoba.
Może zabrzmi to banalnie, ale w relacjach z architektem wnętrz ważna jest "chemia". Jeśli pierwsze spotkanie przebiega pomyślnie, jest to bardzo dobry znak. Wasza współpraca będzie trwała prawdopodobnie kilka miesięcy, dlatego tak ważne jest porozumienie. Nie chcesz przecież "użerać" się z projektantem i walczyć o każdy szczegół?
Kogo lepiej unikać
Jeśli projektant na pierwszym spotkaniu twierdzi, że jest w stanie "zaprojektować wnętrze w dowolnym stylu" lub od razu ma pełno pomysłów na twoje mieszkanie (nawet nie widząc planów) dobrze się zastanów, czy na pewno jest to właściwa osoba. Architekt powinien zacząć pracę nie tylko od rozeznania się we wnętrach, które ci się podobają. Powinien spróbować poznać twoją osobowość i styl życia (tak, projektant ma wiele wspólnego z psychologiem). Jeśli jesteś singlem i w domu jesz co najwyżej jogurt, nie potrzebujesz gigantycznej kuchni. Architekt powinien potrafić to bezbłędnie odczytać.
Nie bój się projektanta
Być może jest to twoje pierwsze spotkanie z projektantem. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, nie wstydź się, że pewnych rzeczy nie rozumiesz. Architekta wnętrz nie zatrudnia się codziennie. Pamiętaj, że kluczem do dobrego porozumienia jest szczerość. Powiedz wprost, że masz ograniczony budżet, że chcesz aby mieszkanie wyglądało tak a nie inaczej. Nie bój się dopytywać na czym będzie polegała jego praca czy w jakiej formie otrzymasz projekt. Im więcej kwestii wyjaśnicie na początku, tym lepiej będzie się układała wasza współpraca.
Warunki współpracy
Ustalcie na piśmie dokładny zakres wykonywanych prac projektowych. Dobrze, żeby na temat każdej z nich pojawiła się krótka adnotacja. Ustalcie, czy umowa będzie obejmowała tylko projekt czy może również nadzór nad jego realizacją. W drugim przypadku to projektant dopilnuje czy ekipa układa płytki dokładnie tak jak na projekcie, czy kolor ścian pasuje do tego, który zaproponował architekt, czy oświetlenie zamontowano na właściwym miejscu.W umowie musi znaleźć się zapis, jaki zakres prac wykonywany będzie na danym etapie oraz kiedy nastąpi ostateczny termin zakończenia projektu.
- Więcej o:
Jak urządzić sypialnię?
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień