Piękne wnętrza w stylu art deco - jak je stworzyć? Na czym polega styl art deco?
Rozwój stylu art deco przypadł na okres dwudziestolecia międzywojennego. Estetyka ta zmieniła ówczesne postrzeganie designu. Domowe przedmioty miały być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim piękne i idealnie wykonane. Co wyróżnia styl art deco? Jak stworzyć wnętrze w klimacie art deco?
Co to znaczy styl art deco we wnętrzach?
Styl art deco zarówno w sztuce, jak i we wnętrzach odbił piętno, które widać do dzisiaj. Jak określić styl art deco? Charakteryzowała go wyjątkowa dbałość o detal, dlatego zaowocował pięknymi, kunsztownie wykonanymi przedmiotami, przywodzącymi na myśl luksus. Właściwie trudno określić, czy każdy powstały wówczas mebel to dzieło rękodzielników czy artystów. Nie ma się czemu dziwić, gdyż nazwa art deco wywodzi się od dwóch francuskich słów: art, czyli sztuka i décoratif – dekoracyjny.
Czym charakteryzuje się styl art deco?
Patrząc na całą aranżację wnętrza urządzonego w tym stylu, trudno uwierzyć, że nurt ten miał być przeciwstawieniem się bogactwu i zbędnym zdobieniom. Jeśli jednak cofniemy się nieco w czasie, zauważymy, że styl art deco oraz panująca przed nim klasyczna secesja wiedeńska, znacząco się różnią. Nowe podejście artystów miało na celu przede wszystkim tworzyć rzeczy trwałe, ekskluzywne, ale również funkcjonalne.
Tworząc aranżacje sięgnięto więc po geometryczne formy – prostej i obłej linii, powtarzalnych wzorów oraz nieoczekiwanych połączeń. Jeszcze raz należy podkreślić dbałość o detal, nie tylko w formie dodatków, ale też wykończenia. Wszystkie meble były dopracowane do perfekcji, nie mogło tu dojść do jakiegokolwiek zaniedbania. Tak powstały przedmioty nie tylko estetyczne i eleganckie, ale również ponadczasowe.
Zobacz styl art deco we wnętrzach:
Jak urządzić dom w stylu art deco?
Trudno obecnie stworzyć idealnie zgodne ze stylem art deco. Współczesne meble, oświetlenie i dodatki czerpią inspiracje ze spuścizny ówczesnych twórców, ale w przeważającej części są one jedynie inspirowane ich designem, a nie dokładną kopią antyków z tamtych lat. Współczesne wnętrza zatem nie są odzwierciedleniem tych z lat dwudziestych ubiegłego wieku, a raczej nową odsłoną tego stylu. Tworząc takie wnętrze, wybierać należy tylko naturalne i szlachetne materiały. Świetnie sprawdzą się w aranżacjach: drewno gatunków drzew liściastych, marmur, kryształ, a wśród tkanin mile widziane są aksamit i jedwab.
Styl art deco i sztuka jako dekoracja wnętrz
Piękno tych materiałów należy wyeksponować, np. pokazać rysunek drewna, i podkreślić go wykończeniem na wysoki połysk (a ten z kolei zwielokrotni lustro art deco). Chociaż art deco wniosło wiele świeżości, łączyło też nowe ze starym i uwielbiało we wnętrzach sztukę. Ówczesne malarstwo prężnie się rozwijało, a doskonałą jego przedstawicielką była Tamara Łempicka, której obrazy nie przestają zachwycać. Jeśli chcesz wprowadzić styl art déco do wnętrza, możesz udekorować ściany reprodukcją obrazów jednego z przedstawicieli tego nurtu, np. wspomnianej malarki polskiego pochodzenia.
Zobacz styl art deco we wnętrzach:
Styl art déco: kolory i wyposażenie z geometrycznymi wzorami
Aranżację wnętrz zdobią geometryczne wzory i kształty, które powinny pojawić się nie tylko na meblach w stylu art deco, ale również na tkaninach i materiałach użytych do wykończenia ścian (tapetach), a także dodatkach, najlepiej w formie powtarzalnego wzoru, utrzymanego w ściśle określonej kolorystyce. Najważniejsza jest biel, a także ciemne barwy: ciemny granat, butelkowa zieleń lub ciemny brąz (zwłaszcza na meblach drewnianych). Jako dodatku i formy kontrastu można użyć srebra, sprawdzą się też eleganckie dodatki w kolorze złota, szczególnie w aranżacji salonu i sypialni.
Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?
Kiedy urządzamy mieszkanie w stylu art deco, powinniśmy zadbać o stylowe detale i odpowiednio dobrane dodatki, począwszy od sufitu, poprzez ściany aż do podłogi, a wyposażenie muszą charakteryzować elegancja i wysoka jakość. W salonie powinien się znaleźć kącik wypoczynkowy z wygodną, obitą aksamitem sofą, fotelami oraz stolikiem (do wykończenia którego wykorzystano marmur). Na podłodze (najlepiej wykończonej drewnem) nie może zabraknąć dywanu np. oryginalnego wyrobu rzemieślników z odległych krain.
Zobacz styl art deco we wnętrzach:
Jakie dodatki w stylu art deco wybrać? Oświetlenie zdobiące aranżacje
Ściany (nawet w kuchni) może zdobić sztukateria lub tapety oraz reprodukcja obrazu z epoki lub okładki magazynu z tamtych lat. Kryształowe żyrandole (głównie przy urządzaniu salonu i sypialni) oraz wykonana ze szlachetnego materiału lampa o opływowych kształtach będą dopełniłem całości stylu art deco we wnętrzu. Aranżację wnętrza warto wzbogacić też o lustro ścienne, które wzmocni blask rzucany przez lampy i elementy dekoracyjne. Lustra sprawią też, że wnętrza w stylu art deco będą się wydawały bardziej przestronne, a opływowe kształty zostaną optycznie zwielokrotnione.
Podsumowanie - co powinno zawierać wnętrze w stylu art deco? Meble, detale, wnętrza
- Elegancja we wszelkich jej przejawach, podkreślająca luksus we wnętrzu.
- Wzorzyste tapety jako wykończenia ścian.
- Szlachetne materiały wysokiej jakości.
- Piękne, solidnie wykonane meble. Meble o zaokrąglonych krawędziach. Jeśli masywne meble to tylko do wnętrz o odpowiednio dużej powierzchni (najczęściej stosowane w salonie).
- W łazience warto wstawić wannę wolnostojącą.
- Styl art deco to sztukaterie na ścianach - można je stosować również w kuchni.
- W przeciwieństwie do tego, co widzimy w modnych obecnie skandynawskich aranżacjach, wnętrza w stylu art deco "kochają" ciemne kolory.
- Detale charakterystyczne dla stylu art deco - geometryczne wzory, mniejsze elementy wyposażenia pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego, elementy w kolorze złota.
- Wnętrza w stylu art deco to piękne tkaniny - w takiej sypialni mile widziane będą gęsto drapowane zasłony.
- Więcej o:
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach
Color drenching - czym jest i jak zastosować ten zabieg w aranżacji wnętrz?