Jak skutecznie zmniejszyć zużycie wody w domu?

Statystyczny Polak zużywa 150 litrów wody dziennie - to zatrważające dane, które w pełni szokują nas, gdy przychodzą rachunki. Jak zadbać o nasze finanse, a przy okazji o środowisko? Oto kilka wskazówek.
Jak zmniejszyć zużycie wody? Jak zmniejszyć zużycie wody? Fot. Ferro

Toaleta to nie śmietnik

Po spłukaniu małych śmieci - chusteczki, niedopałka papierosa czy gumy do żucia, marnujemy 20 - 30 litrów wody. To znacznie więcej niż potrzeba do "zwykłego" spłukania. Zainwestuj w kosz, a sedes zostaw w spokoju.

Aranżacja łazienki Aranżacja łazienki Fot. Ferro

Dobierz odpowiednią spłuczkę

Przy zakupie nowych sprzętów do łazienki (lub wymianie starych) należy pamiętać o doborze odpowiedniej spłuczki klozetowej - kup taką, która posiada funkcję regulacji ilości zużywanej wody.

Bateria zlewozmywakowa stojąca Fiesta Bateria zlewozmywakowa stojąca Fiesta Fot. Ferro

Zadbaj o szczelność kranów

Nie ignoruj faktu, że od dwóch tygodni z kranu w twojej kuchni czy łazience cieknie woda. Szybka naprawa będzie kosztowała znacznie mniej niż wysoki rachunek. Nie zapominaj też o kurkach i spłuczkach. A jeśli masz zamiar wymienić baterię, wybierz solidny model, który nie będzie sprawiał takich problemów.


Fot. Ferro

Bateria umywalkowa stojąca Padwa Bateria umywalkowa stojąca Padwa Fot. Ferro

Czas to pieniądz

Nie lej bezmyślnie wody, kiedy nie jest to potrzebne - gdy myjesz zęby, golisz się, a zwłaszcza myjesz naczynia zakręć kurek, gdy woda nie jest ci potrzebna. Przy zmywaniu większej ilości naczyń w zlewie dwukomorowym najlepiej będzie napełnić jedną komorę wodą z płynem do mycia naczyń, a drugą czystą wodą - w niej wypłuczemy umyte naczynia. Nie używajmy też bieżącej wody do rozmrażania mrożonek lub mięsa - wyjmijmy te produkty z zamrażarki dzień wcześniej. Nie wrzucajmy również do zlewu resztek jedzenia - ich spłukanie wymaga użycia sporej ilości wody. Pamiętaj, że wodę ze zmywania naczyń lub po kąpieli możesz wykorzystać ponownie - na przykład do sprzątania (tę po kąpieli) lub do podlania roślin (tę z mycia warzyw).

Bateria natryskowa podtynkowa Algeo Bateria natryskowa podtynkowa Algeo Fot. Ferro

Mieszacz ciepłej i zimnej wody

Bateria wyposażona w mieszacz ciepłej i zimnej wody jest bardziej komfortowa w użytkowaniu, ponieważ pozwala na szybką regulację strumienia wody oraz jej temperatury - wystarczy przesunąć dźwignię baterii lekkim ruchem dłoni. Nie mniej ważny jest walor ekologiczny takiego rozwiązania - w porównaniu z baterią dwuzaworową mamy możliwość zaoszczędzenia od 15 do 30% wody.

Góra prania

Każdy wzdryga się, gdy musi zrobić wielkie pranie - jednak tak jest ekonomicznie. Pranie w pralce zaledwie kilku bluzek to przesada - ubrania powinny zapełnić całą pralkę. Nowsze modele pralek mają funkcję prania oszczędnego - do stosowania, gdy bęben jest w połowie wypełniony.

Aranżacja kuchni Aranżacja kuchni Fot. Ferro

Zmywarka

Chociaż samo używanie zmywarki (zamiast ręcznego mycia naczyń) pozwala sporo zaoszczędzić, pamiętaj, aby nastawiać ją dopiero wtedy, gdy jest wypełniona naczyniami. A jeśli nie udało się zapełnić zmywarki do końca, ustaw oszczędnościowy program zużycia wody.

Bateria wannowa ścienna Savio, rączka natrysku Sole Bateria wannowa ścienna Savio, rączka natrysku Sole Fot. Ferro

Szybki prysznic vs długa kąpiel

Czasem potrzebujemy długiej i relaksującej kąpieli. Jednak pamiętaj, że w ciągu każdej niepotrzebnej minuty marnujesz 20 - 40 litrów. Załatw więc sprawę szybkim prysznicem, a w ramach relaksu poczytaj książkę lub włącz ulubioną muzykę.

Więcej o:
Komentarze (9)
Jak skutecznie zmniejszyć zużycie wody w domu?
Zaloguj się
 • natassja

  Oceniono 2 razy 2

  A ja myślałam, że będzie jakiś rzeczowy przegląd, np rodzajów perlatorów, np taki, w którym można czasowo takim małym 'pipkiem' wyłączyć strumień wody podczas namydlania rąk i potem łatwo odblokować do ponownego spłukania dłoni.

 • allegropajew

  Oceniono 6 razy 2

  Jak jeszcze byłem piękny i młody i bogaty, to potrafiłem leżeć i godzinę w wannie przy stale przelewającej się wodzie, co zapewniało ciepełko, i sobie tak drzemałem. Bywało codziennie.

  Teraz od wielu lat mam tylko kabinę prysznicową i, ni kuta, nie chce mi się długo stać.

  Gościula

 • alpepe

  Oceniono 1 raz 1

  Dla środowiska lepiej jest, gdy się zużywa więcej wody, mniej chemii czyszczącej kanały jest zużywane. Poza tym, co do tego prysznica, jeśli moja córka stoi pod prysznicem 45 minut i cały czas słyszę lejącą się wodę, to śmiem twierdzić, że oszczędności wody tam nie ma.

 • schneckenkorn

  0

  To moze po użyciu papieru toaletowego wrzucać go do kosza, zamiast do muszli?

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 0

  a ja myslę że nie należy płacic rachunków za tę najdroższą wodę w EUROPIE i oszczędnosci będą widoczne od zaraz.

 • 1moja

  Oceniono 3 razy -1

  Zmniejszajac zuzycie wody podnosicz jej cene. Im mniej sciekow, tym wiecej trzeba recznie plukac kanaly, co podnosi koszty ich utrzymania, a te wieksze wydatki zaplaci odbiorca wody.

 • kulawywos

  Oceniono 5 razy -1

  Czasem zdarzy się to nocą kiedy dobrze nażrę się. Inni to się wtedy moczą ja natomiast zes.....m się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX