Gdynia Design Days 2016 - nad morze po dobre wzornictwo

Red.

Gdynia Design Days 2016 zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jakie wystawy obejrzymy w tym roku?

Gdynia Design Days, design, polski design
Wystawa główna "Odzyskane"; projekt: RE SEA ME; autor: Nienke Hoogvliet. Ten projekt ma na celu podniesienie świadomości w kwestii odpadów w morzu: pokazuje dwoistość pomiędzy plastikowymi śmieciami, który pływają w oceanach a zrównoważonymi materiałami, które morze nam oferuje do wykorzystania. Autorka projektu odkryła, że chociaż skóry ryb są odpadem przemysłu rybackiego, to można je wykorzystać jako piękne obicie. Odkryła sposób garbowania skór bez użycia żadnych środków chemicznych. Stosując starą, rzemieślniczą technikę, stworzyła silny, trwały i piękny materiał, który może być używany tak jak tradycyjne skóry. Oprócz stołka z siedziskiem ze skóry łososia, Nienke zaprojektowała również koncepcyjny dywan, w którym skóra rybia wszyta jest w zużyte sieci rybackie.
Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Nie będziemy ukrywać - Gdynia Design Days to nasz ulubiony festiwal. Dlaczego?Po pierwsze lokalizacja. Modernistyczna Gdynia to idealne miejsce na promowanie dobrego wzornictwa. Po drugie - czas. Początek lipca nad morzem to świetny sposób na inauguracje wakacji. I wreszcie po trzecie, najważniejsze - program. Co roku program festiwalu jest spójny i dopracowany w każdym szczególe. Z pewnością znajdą tu coś dla siebie zarówno dzieci jak i dorośli, przyjezdni i mieszkańcy. Na odwiedzających czekają liczne warsztaty, wykłady i wystawy.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z GDYNIA DESIGN DAYS 2015>>

Co jest szczególnie ważne, na Gdynia Design Days  prezentowane są nie tylko gotowe produkty, ale i dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. To wydarzenie, które intryguje łączy i pobudza kreatywność.  

9 edycja na 90-lecie Gdyni

W tym roku miasto Gdynia obchodzi 90 urodziny. Hasłem tegorocznej, 9 już edycji Gdynia Design Days jest "Odzyskane". Chociaż dostęp do morza odzyskaliśmy w 1926 roku, nadal nie myślimy o sobie jako kraju nadmorskim. Warto odzyskać to mentalne połączenie, lokalną tożsamość, pamięć i świadomość.

Wystawy, które warto zobaczyć

Morska głębia wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. To obszar niezgłębiony, intrygujący projektantów i naukowców. Jak lepiej poznać morze? Jak mądrze wykorzystać jego zasoby, nie niszcząc jednocześnie środowiska?

Zajmiemy się analizą specyfiki regionów przybrzeżnych i przyjrzymy się, zarówno w skali mikro, jak i makro, jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową. Wystawa będzie wielowarstwowa, tak więc skierowana zarówno do szerokiej publiczności, jak i do osób z branży designu, pracowników administracji publicznej czy przedstawicieli firm. Ma stanowić inspirację do twórczego i mądrego podejścia do morza i środowiska oraz pokazywać ciekawe, innowacyjne i przyjazne morzu i ludziom rozwiązania projektowe

- mówi kuratorka wystawy Izabela Bołoz

Na wystawie zobaczyć będzie można zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji.

MANUBA - rzemiosło odzyskane

Słyszeliście o wielowiekowej historii wyrobu ceramiki Neclów? Znacie kuźnię pana Leszka Supińskiego w Oliwie? W tym roku Gdynia Design Days jako pierwszy festiwal w Polsce, wyprodukuje serię designerskich mebli i artykułów wyposażenie wnętrz, które będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wydarzenia. Produkty powstaną we współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza pod wspólną marką MANUBA Kolekcja GDD.

Irrational Times

Na przestrzeni wieków kultury słowiańska i skandynawska wywierały na siebie wpływy.  Irrational Times to polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu. Uczestnicy projektu, spotykali się regularnie, wymieniając wiedzę i inspiracje. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są prace odzyskujące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone z nowoczesnymi technikami używanymi we współczesnym designie, np. drukiem 3D, prezentują nowe, zaskakujące formy.

Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija
Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija
Fot. mat. prasowe Gdynia Design Days / Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija

Miasto i Las

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 roku. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki i odzyskanie równowagi w miejskiej przyrodzie. Zaproszeni projektanci stworzyli budki lęgowe dla wybranych zwierząt, np. jerzyków rezydujących w ścianie tuż przy ich pracowni lub osiedlowych jeży, stając przed wyzwaniem pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

W witrynach

Wybrane witryny sklepowe w centrum miasta staną się miejską galerią tkanin artystycznych i użytkowych. Na kilka dni ul. Świętojańska będzie miała szansę odzyskać swój dawny status na mapie Gdyni – ważnego miejsca spotkań oraz nawiązywania relacji międzyludzkich podczas codziennych zakupów i przechadzek. To doskonała okazja by przywrócić wyjątkowe znaczenie zarówno pracy ręcznej, rzemieślnictwu, jak i samemu miejscu oraz pokazać, że polska tkanina nadal ma się dobrze

Baltic Home

Poprzez symulację aranżacji wnętrza mieszkania w zamkniętym kontenerze, który stanie w Parku Rady Europy, goście będą mieli okazję by spróbować odzyskać znaczenie polskiego designu. Poznają aktualne trendy i tendencje będące składowymi stylu charakterystycznego dla regionu nadbałtyckiego. Założeniem wystawy jest zebranie w niewielkiej przestrzeni zbioru doskonale zaprojektowanych przedmiotów, stanowiących źródło inspiracji dla odbiorców. Partnerem aranżacji jest gdański sklep i galeria LUMANN. Można siadać, można dotykać!

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wystawa jest trzecią ekspozycją z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Zaprezentowana ceramika użytkowa i artystyczna traktowana jest przez Marka Cecułę jako medium, poprzez które komentuje rzeczywistość. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują również, że granica między sztuką a dizajnem oraz między pojęciami użytkowości i estetyki, jest płynna.

ceramika Marka Cecuły
ceramika Marka Cecuły
Fot. mat. prasowe Gdynia Design Days / ceramika Marka Cecuły

Młodzi na start

Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. To właśnie temat 5. edycji konkursu „Młodzi na start”, organizowanego przez magazyn ELLE Decoration. Wystawa zaprezentuje prace finalistów konkursu, a podczas wernisażu poznamy zwycięzców wybranych przez jury, składające się z cenionych praktyków: Ewy Gołębiowskiej, Marka Adamczewskiego, Tomasza Augustyniaka, Ryszarda Balcerkiewicza, Ewy Janczukowicz-Cichosz oraz Małgorzaty Szczepańskiej.

ZOBACZCIE WYDARZENIE DLA DZIECI I BIZNESU>>

Więcej na: gdyniadesigndays.eu
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays

Przypominamy:

Festiwal Gdynia Design Days 2016 odbywać się będzie od 1 do 10 lipca. Centrum festiwalowe znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Zapraszamy serdecznie!

ZOBACZCIE KILKA PROJEKTÓW Z WYSTAWY GŁÓWNEJ "ODZYSKANE">>

Zapisz

Skomentuj:

Gdynia Design Days 2016 - nad morze po dobre wzornictwo