Wędrująca wystawa Roundabout Baltic. Wyjątkowe spotkanie projektantów z 8 krajów

red.

70 obiektów, ponad 40 projektantów, 8 krajów. W ramach wędrującej wystawy Roundabout Baltic twórcy z krajów nadbałtyckich opowiadają o relacjach projektowania z natura.

Wystawa Roundabout Baltic to wyjątkowy projekt, w którym udział wzięli twórcy z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Pierwszą odsłonę wystawa będzie miała w szwedzkim Malmö, następne w kolejnych krajach nadbałtyckich. Jednak ekspozycja nie mówi o kondycji wzornictwa w tych państwach. Nie jest naukowa? analiza?. Niczego nie dowodzi. Za to opowiada za to o nieuświadomionych wzorcach, o zapatrzeniach, o doświadczeniach.

Projekt powstał z osobistych pobudek. Podróżując, zauważyłam, że są miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Z czasem zrozumiałam, że te ulotne wrażenia pojawiają się w miejscach związanych z morzem. Zaczęłam szukać wzoru. Aranżacja wystawy celowo nie podkreśla kraju pochodzenia projektantów. Skupia się za to na analogiach w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego i wynikających z nich podobieńtwach formalnych i wizualnych- mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka.

Układ ekspozycji umownie odwzorowuje następujące po sobie strefy pejzażu: od lasu, łąki i pola przez wydmy po styk wody i nieba.

Wystawa przypomina też - nieco zapomniane w różnych czasach odmieniania „dizajnu” przez wszystkie przypadki - pojęcie kultury materialnej, której definicja obejmuje nie tylko fizyczne wytwory ludzkiej działalności, ale i sposoby ich wytwarzania. Tym samym podpowiada, że przedmioty opowiadają więcej niż tylko to, co widoczne na pierwszy rzut oka. I że dopiero poznając kontekst ich pochodzenia możemy w pełni zrozumieć i poczuć ich znaczenie.

Wystawa w Malmö trwa do 11 września: Form/Design Center, Lilla Torg 9.
Estonia: 08.10.2016-28.12.2016 Estonian Museum Of Applied Arts And Design, Tallin
Polska edycja planowana jest na 2017 rok.

Polscy projektanci biorący udział w wystawie: Alicja Patanowska, Anna Bera, duet Chmara Rosinke, Grynasz Studio, Justyna Popławska, Kosmos Project, Malafor, Modus Design, Olga Bielawska

Organizator: Muzeum Regionalne Stalowej Woli.
Kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Skomentuj:

Wędrująca wystawa Roundabout Baltic. Wyjątkowe spotkanie projektantów z 8 krajów