Gdynia Design Days 2015 [FOTORELACJA]

red.

Jak ożywić miejską przestrzeń? Jak sprawić, by żyło nam się lepiej? Czy technika może być dobrą zabawą? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźliśmy na festiwalu Gdynia Design Days 2015. Zobaczcie naszą relację!

Gdynia Design Days 2015, Gdynia, festiwal designu, polski design, polskie wzornictwo
Gdynia Design Days 2015. Wystawa główna - "Sieci". Nano-Handel to cały system stworzony po to, aby "ucywilizować" handel uliczny. Proste, eleganckie "mikrostoiska" wypożyczane byłyby sprzedawcom za drobną opłatą. Powstałaby również specjalna mapa stoisk.
Fot. red.

Gdynia Design Days to jeden z najważniejszych polskich festiwali poświęconych wzornictwu. Musimy przyznać, że również jeden z naszych ulubionych. Dlaczego? Organizatorzy bardzo starannie planują program. Biorą pod lupę prawdziwe problemy i potrzeby mieszkańców miast. Bo przecież design to właśnie zaspokajanie ludzkich potrzeb.

Chociaż wydarzenia związane z festiwalem działy się w całej Gdyni, sercem był bez wątpienia Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. To tutaj można było obejrzeć większość wystaw. Ogromne wrażenie zrobiła na nas główna wystawa - "Sieci". Zaprezentowano na niej prototypy mocno osadzone w mieście, stworzone dla konkretnych gdyńskich sytuacji. System wózków mających uporządkować handel w mieście, proste i tanie konstrukcje umożliwiające wymianę rzeczy czy ławki zintegrowane z zielenią, które można postawić niemal wszędzie to tylko niektóre z eksponatów. Sprawdzą się one nie tylko w Gdyni. Z powodzeniem można je zastosować i w innych miastach.

Jak z prostych płytek stworzyć komputer? Jak sprawić, żeby ogórek przemówił? Jak własnoręcznie zrobić robota? Odpowiedzi na pytania można było znaleźć w "Akademii Pana Technika". To interaktywna wystawa obok której nie można było przejść obojętnie. Świat techniki jest fascynujący!

Pomorski Park Naukowo Technologiczny przyciągał też innymi wystawami - np. "Dom. Osiedle. Mieszkanie"; "Dyplomy ASP Gdańsk: Architektura i Wzornictwo 2015"; "Polished up. Design from Poland" czy "Elle Decoration. Młodzi na start".

Oczywiście i w tym roku na placu Kaszubskim stanął Terminal Designu - symbol i znak rozpoznawczy Gdynia Design Days. W tym roku wyglądał on inaczej. Architekci z pracowni INTERURBAN i NONEgrupa odwołali się do specyfiki zabudowy Gdyni. I faktycznie, idealnie wpasował się w miejską przestrzeń. W Terminalu Designu odbywały się warsztaty dla dzieci i pokazy filmów. Na wystawie "Co to jest design? Krzesła", dzieci mogły prześledzić ewolucje krzeseł i poznać klasyki designu . Wstęp na wystawę miały tylko dzieci. Dorosłym pozostawało obserwować, jak ich pociechy radzą sobie w tajemniczym świecie designu.

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days była bardzo udana. Świadczą o tym tłumy odwiedzających! Przygotowaliśmy dla Was fotorelację!


ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Gdynia Design Days 2015 [FOTORELACJA]