Industreal - projektowanie bez ograniczeń
Mediolańskie studio Industreal to bardzo oryginalne pomysły, nietypowe rozwiązania i zupełnie niepowtarzalne przedmioty.
Industreal to włoskie studio projektowe i zarazem producent designerskich przedmiotów, oświetlenia i akcesoriów. Industreal to także nazwa internetowego sklepu, gdzie rzeczone przedmioty można nabyć. Pomysł na studio projektowe pojawił się w 2004 roku. Założyli je Constanzo Calvetii (inżynier) i Maurizio Meroni (architekt). Idea zaowocowała jakiś czas później wystawą "In Dust We Trust". Do współpracy zaproszono trzydziestkę młodych, obiecujących projektantów i pozwolono im na zrealizowanie swoich fantazji. Założeniem projektu było bowiem pokazanie w jaki sposób kreatywność rozwija się jeśli nie jest sztywno wtłaczana w ramy i założenia, nie jest ograniczana produkcją i marketingiem. Postawiono na całkowitą wolność twórczą.
Wystawa odniosła spory sukces i o Industreal zrobiło się głośno. Nie tylko dlatego, że studio pozwalało na pewną swobodę twórczą, ale przede wszystkim ze względu na niezwykłe przedmioty jakie w nim powstały. Porcelanowe pojemniki, wazony, patery, skarbonki - te z Industreal są dalekie od naszych stereotypowych wyobrażeń o tych przedmiotach. Bo czy widzieliście talerz z rekinem albo paterę w formie wstęgi? A w kształcie odcisku palca? A misę w formie całkiem sporego melonika? A taki wazon Deja Vu czy Hoola Hop - kto wpadł na taki pomysł wcześniej? Albo czy ktokolwiek zaproponował byście wyhaftowali sobie filiżankę?
Te przedmioty zaskakują, zadziwiają, intrygują. Bywają ekscentryczne, absurdalne, a czasem śmieszne. Bo mediolańskie studio Industreal to bardzo oryginalne pomysły, nietypowe rozwiązania i zupełnie niepowtarzalne przedmioty. Trzeba pamiętać, że dla projektantów, szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w zawodzie, niezwykle ważną rzeczą jest miejsce pracy, możliwość wymiany poglądów, skonsultowania pomysłów. Te elementy pobudzają kreatywność i skutkują świetnymi projektami, które - co bardzo istotne - wchodzą też w etap produkcji. Choć oczywiście nie wszystkie, część pozostaje na papierze czy w komputerze.
I także po to jest Industreal, które służy jako laboratorium, swoisty poligon doświadczalny dla designerów. Z czasem grono projektantów wzrosło, podobnie jak prestiż studia. Zorganizowano kolejne wystawy po "In Dust We Trust" (2004) - "Models Ideas" (2005) i "Dream" (2006) - niezmiennie i wytrwale poszukując nowych idei i możliwości ich zrealizowania. Studio Industreal prezentuje też swoje prace na corocznych targach designu w Mediolanie. Przedmioty z Industreal są dostępne w wybranych sklepach w Europie, a także przez internet.
Lampa z filiżanek - hit czy kit?
Niecodzienne naczynia codzienne
Skomentuj:
Industreal - projektowanie bez ograniczeń