Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?

AS

Oświetlenie już od dawna nie spełnia wyłącznie funkcji użytkowej. Jest pełnoprawnym elementem designerskim, podkreślającym walory wnętrza. Teraźniejszość i przyszłość należą do oświetlenia inteligentnego, które dostosowuje się do pory dnia i przyzwyczajeń domowników.

Hafele Blebox
Hafele Blebox
Hafele

Formowanie i wzbogacanie przestrzeni światłem? To nie tylko umiejętność wielkich malarzy. Wprawa w grze światłem przydaje się także przy urządzaniu wnętrz. Z jego pomocą da się bowiem wydobywać klimat pomieszczenia równie skutecznie, jak kolorem ścian, rodzajem podłogi czy kształtem mebli i dodatków.

Trzeba wiedzieć, gdzie i czym świecić

Najnowsze rozwiązania dają możliwość umiejscowienia źródeł światła niemal wszędzie, dlatego podczas planowania oświetlenia warto pamiętać o pewnych zależnościach. Światło przy podłodze nadaje wrażenie lekkości. Skierowane na sufit optycznie powiększa pomieszczenie. Punktowe, o niewielkim kącie świecenia, skupia uwagę na oświetlonych przedmiotach np. dekoracjach lub pamiątkach przywiezionych z wakacji.

Hafele Loox LED
Hafele Loox LED
Hafele

Niektóre elementy oświetlenia dają naprawdę duże możliwośći. Ograniczeniem jest wtedy tylko wyobraźnia. Pomyślmy na przykład samoprzylepnych i elastycznych o listwach i taśmach LED, które możemy zamontować praktycznie w każdym miejscu. I to z dziecinną łatwością. Taśmy, jak i wiele innych rozwiązań z serii Häfele Loox, są wyposażone w nowoczesne diody LED. Rozpowszechnienie tego typu diod było prawdziwą rewolucją w świecie oświetlenia. Są niewielkie, nie generują takiej temperatury podczas pracy, a przy tym używają niskiego napięcia, co czyni z nich naprawdę bezpieczny produkt. Odpowiednie oświetlanie mebli takimi diodami pozwala wydobywać kolor, fakturę, a nawet eksponować zawartość półek czy podkreślać szczególnie dekoracyjne elementy.

Hafele Loox LED
Hafele Loox LED
Hafele

Można w ten sposób decydować o klimacie i optycznym odbiorze całego pomieszczenia. Co za tym idzie – także o naszym samopoczuciu, a przecież ono we własnym domu jest najważniejsze. Ludzie od wieków chcieli mieć nie tylko widno po zmierzchu, ale też budować w pomieszczeniach nastrój – zapalając świece, lampiony, czy po prostu rozpalając ogień w kominku. Nowoczesne światło elektryczne również daje ku temu duże możliwości.

mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia w Häfele Polska.

Rola światła zmieniła się znacząco również za sprawą miniaturyzacji lamp ledowych oraz za sprawą uporszczenia sposobu ich montażu.

Taśmy i listwy LED to bardzo przyjazny produkt dla użytkownika. Nie trzeba robić w domu bałaganu, czyli kuć ścian albo wybijać dziur w meblach, żeby szybko osiągnąć nimi wyraziste efekty

zauważa Maciej Wikorejczyk.
Hafele Loox LED
Hafele Loox LED
Hafele

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w obrębie technologii LED nadal dokonuje się postęp. Dziś już niekt nie powie, że ledy emitują nieprzyjemne światło.

Wręcz przeciwnie. Diody nowej generacji dają ciepłe, przyjazne oświetlenie, choć warto pamiętać, że to „chłodne” czasami też się przydaje, nawet w domu – szczególnie w miejscach, gdzie pracujemy lub potrzebujemy dużej koncentracji. Wpływ barwy światła na poziom wydzielania się melatoniny, czyli „hormonu snu” jest zweryfikowany naukowo. W sypialni o poranku lepiej wybudza chłodne światło, ale po południu lub wieczorem lepsze jest ciepłe. Można tym sterować, stosując lampy, które umożliwiają zmianę temperatury barwowej, a takie rozwiązania również są spotykane w serii Loox, która właśnie została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem – Diamentem Meblarstwa 2021.

Hafele Loox LED
Hafele Loox LED
Hafele

Musimy pamiętać o tym, że im więcej funkcji pełni dane pomieszczenie, tym bardziej różnorodne światło powinno być w nim dostępne. Inne światło będzie optymalne, gdy bawi się dziecko. Jeszcze inne, kiedy w tym samym salonie chcemy obejrzeć film i warto mieć możliwość przyciemnienia oświetlenia

komentuje Maciej Wikorejczyk.

Sekwencje świetlne na żądanie

Przy dużej liczbie źródeł światła, warto pomyśleć o rozwiązaniach typu smart. Inteligentne oświetlenie to nie kaprys, lecz coraz bardziej dostępna wygoda. Na rynku są już źródła światła, które mają czujnik ruchu. Można planować też całe sekwencje „zdarzeń świetlnych”, uruchamianych pilotem, smartfononem lub tabletem. Takie możliwości dają na przykład moduły Häfele BLE Box czy Häfele Connect Mesh, którymi można sterować nie tylko sekwencjami włączania i wyłączania światła. Można nim ściemnić lub rozjaśnić, a jeśli pozwala na to dany rodzaj lampy – także zmienić temperaturę barwową światła.

Hafele Blebox
Hafele Blebox
Hafele

Ta rewolucja pójdzie jeszcze dalej. Biorąc pod uwagę, że już prawie 40% mieszkańców Stanów Zjednoczonych używa w gospodarstwach domowych wirtualnych asystentów głosowych, kwestią czasu nie tylko w USA, ale w ogóle na świecie jest przystosowanie modułów sterujących oświetleniem do sterowania za pomocą wypowiadanych komend

kończy Maciej Wikorejczyk.

Niewątpliwie w ślad za tym pójdzie integracja poszczególnych domowych instalacji – niczym w smartfonie, który wyewoluował z przenośnych urządzeń do dzwonienia we wszechstronny organizer codziennego życia.  Ten sam asystent, którym posterujemy światłem, będzie miał dostęp do zdalnego opuszczania rolet, regulowania klimatyzacji, czy ogrzewania.

 

Skomentuj:

Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?