Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Chcemy być nowocześni

Marta Lubaszewska

Polski design 1955 - 1968

Wystawa, którą od dwóch tygodni można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie śmiało można nazwać fenomenem. Fenomenem jeśli chodzi o zainteresowanie mediów, ilość zwiedzających, a także eksponaty, które przecież wiekiem znacznie ustępują większości przedmiotów zgromadzonych w Muzeum. A jednak... Wystawa pokazuje jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej, lata 1955 - 1968. Zaprezentowanych zostało ok. 180 wyjątkowych przedmiotów, m.in. meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty. Chyba sami organizatorzy nie spodziewali się, że te przedmioty przyciągną tak liczne tłumy. Już w pierwszy weekend po otwarciu wystawy odwiedziło ją blisko cztery tysiące zwiedzających!

Czy coś się stało, że nagle temat wzornictwa z czasów PRL zaczął nas interesować? Wydaje się, że Polacy dojrzeli do tego, aby bez złych skojarzeń, zupełnie obiektywnie móc oceniać dokonania artystów z tamtych, jakże ważnych dla naszego wzornictwa czasów. A może to temat dojrzał i po latach przebywania w magazynach Muzeum Narodowego kolekcja mogła pojawić się w pełnej krasie na salach wystawowych.

Przechadzając się po wystawie można odnieść wrażenie, że każdy znajduje tam coś dla siebie. Osoby, których młodość przypadła na okres tamtych lat wspominają meble i akcesoria, które mieli we własnych domach. Niektórzy z radością odkrywają, że wciąż w ich kuchni, strychu czy piwnicy stoi fotel, który teraz mogą oglądać na wystawie, a ich sąsiadka nadal ma na telewizorze taką figurkę czy wazon.

Młodsi natomiast, fizycznie odcięci od czasów PRLu i świadomi wartości wielu rzeczy zaprojektowanych w tamtych czasach, wracają do domu i przeszukują aukcje internetowe w poszukiwaniu perełek polskiego wzornictwa. Jedno jest pewne, dobrze, że w końcu możemy obejrzeć te przedmioty. Źle, że póki co, nie znajdzie się dla nich stałe miejsce gdzie mogłyby być eksponowane. I jeszcze jedno, miejmy nadzieję, że po wystawie wciąż będziemy mogli usłyszeć, zobaczyć, poczytać o polskim wzornictwie z tamtych lat. I, że świadomość jego wartości nie zniknie wraz zamknięciem wystawy.

Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Czynna do 17.04.2011

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu

Skomentuj:

Chcemy być nowocześni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej