Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komody do sypialni - pomysły na aranżacje

Monika Utnik-Strugała/MŚ

Komody do sypialni to meble służące nie tylko do przechowywania ubrań, ale często również dekoracja we wnętrzu. Jednak, aby zabłysnąć w pełnej krasie, potrzebują odpowiedniego towarzystwa. Przedstawiamy najładniejsze komody do sypialni w ciekawych aranżacjach.

komody do sypialni
Komoda do sypialni w szarym kolorze
Shutterstock

Po francusku "commode" znaczy wygodny. Słowo to jak ulał pasuje właśnie do komody, mebla niezwykle praktycznego, a zarazem bardzo efektownego. Po raz pierwszy pojawiła się w sypialni (tej w Wersalu, należącej do Króla Słońce), a stamtąd szybko trafiła na salony i do dziś wiedzie na nich prym. Ale - tak jak kobieta - potrzebuje odpowiednich dodatków. Lampy (podłogowej, stołowej, kinkietów) - by mogła błyszczeć w świetle jupiterów. Pater, świeczników, obrazów - bo taka "biżuteria" dodaje jej pewności siebie. Co ważne, komoda pasuje w zasadzie do każdego pomieszczenia - sypialni, salonu, przedpokoju, a nawet kuchni. Przyjrzyjmy się aranżacjom prezentującym komody do sypialni.

Białe komody do sypialni

Po modzie na meble w kolorze wenge przyszedł czas na biel - z nieco zbyt ciemnych wnętrz przeszliśmy do jasnych i pełnych światła, a meble miały w tym swój duży udział. Białe komody do sypialni, a także szafy i stoliki nocne utrzymane w takiej kolorystyce, wniosły powiew świeżości. Biel podnosi walory estetyczne pomieszczenia - umiejętnie zastosowana sprawia, że wnętrze wygląda na większe i bardziej czyste. Doskonale komponuje się z naturalnym drewnem, a jeśli zechcemy połączyć ją z innymi kolorami, będzie pasowała do każdego. Białe komody do sypialni występują w różnych stylach - od klasycznego, przez stylizowany, aż do minimalistycznego. Mebel o prostej formie, gładkich frontach i otwierany na click zamiast tradycyjnego uchwytu, ustawiony przy ścianie nie będzie się rzucał w oczy i odciągał uwagi od elementów dekoracyjnych, którym chcemy w pomieszczeniu nadać główną rolę.

Komody do sypialni utrzymane w bieli świetnie wpisują się w styl skandynawski, na który od ładnych kilku lat panuje moda. Korpus takiego mebla najczęściej jest osadzony na nóżkach z drewna w naturalnym kolorze, a stojący na pełnej podstawie często zostaje wykończony blatem z jasnego drewna. Takie połączenie bieli i drewna wygląda czysto i świeżo, ponadto na drewnianym blacie nie widać kurzu i różnego rodzaju zabrudzeń tak, jak ma to miejsce na płaszczyźnie pokrytej białą lub takim laminatem.

Jak ciekawie pomalować komodę? >>

Komody nowoczesne do sypialni

Komody do sypialni powinny współgrać ze stylem pomieszczenia (wyjątek stanowi aranżacja utrzymana w stylistyce eklektycznej). Nowoczesność oznacza w tym przypadku połączenie atrakcyjnego wzornictwa z funkcjonalnością. Meble powinny być stabilne, aby ich użytkowanie nie niosło ryzyka wypadku, ponadto materiały wykorzystane do ich wyprodukowania nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Komody nowoczesne do sypialni muszą być komfortowe, a wygodę zapewniają między innymi specjalne prowadnice, uniemożliwiające przytrzaśnięcie dłoni. Szuflady poruszają się dzięki nim płynnie i lekko, nie ma opcji, że po dłuższym użytkowaniu zaczną się blokować.

W przypadku niewielkiego metrażu warto postarać się o komody do sypialni, które łączą w sobie dodatkowe funkcje. Jeśli jesteśmy rodzicami niemowlaka, lub oczekujemy przyjścia dziecka na świat, odpowiednio dobrana komoda stanie się jednocześnie przewijakiem dla malucha (przyda się do tego celu specjalna nakładka). Inny przykład to komody nowoczesne do sypialni będące jednocześnie toaletkami - taką opcję można uzyskać również samodzielnie, wystarczy przymocować na meblu nieduży blat, a nad nim, na ścianie, powiesić lustro. Sprawdzi się też wersja z dwiema niewielkimi komodami o wysokości około 75-80 cm, które również połączymy wspólnym blatem, uprzednio pozostawiając między meblami przestrzeń potrzebną na siedzisko, które stanie przy toaletce. Pamiętajmy, że nowoczesne komody do sypialni mogą być częściowo przeszklone, a nawet podświetlone w wyeksponowanych miejscach - takie modele warto wybierać przykładowo wtedy, gdy zależy nam na schowaniu przed kurzem drobiazgów mających jednocześnie pozostać na widoku. Ponadto dobrze jest skorzystać z bogatej oferty organizerów przeznaczonych do szuflad, które pomogą w uporządkowaniu biżuterii, pasków, krawatów i innych drobnych akcesoriów.

Zrób to sam: komoda do dziecięcego pokoju >>

Ikea komody do sypialni

Komody do sypialni oferowane przez tego znanego producenta mebli są sprzedawane jako elementy należące do całych serii, dzięki czemu łatwo możemy dobrać pasujące do nich szafy, łóżka czy szafki nocne. W ofercie tej marki znajdą dla siebie meble osoby gustujące w różnych stylach, a ciągłość produkcji wielu kolekcji jest gwarancją, że w razie zniszczenia mebla bez problemu kupimy jego zamiennik i uzupełnimy aranżację wnętrza. Ikea komody do sypialni to również propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy w urządzeniu pomieszczenia, a nie planują współpracy z projektantem wnętrz. Producent przygotował dużą liczbę inspirujących propozycji wykorzystania swoich mebli, które można z powodzeniem zastosować zarówno na większych przestrzeniach, jak i na małym metrażu.

Ikea komody do sypialni występują w najpopularniejszych kolorach - białym, szarym, czarnym, ciemnobrązowym oraz imitacji jasnego drewna. Ale nie tylko - niektóre modele są produkowane w bardziej wyrazistych barwach, jak czerwień, granat czy głęboka zieleń. W razie potrzeby możemy wymienić proponowane uchwyty meblowe na inne z oferty marki. Komody do sypialni z serii Malm oraz można zestawiać ze sobą tworząc kompozycje trakcyjne nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim wyjątkowo pojemne. Dla urozmaicenia warto wykorzystać do tego celu modele w dwóch kolorach - przykładowo w białym i czarno-brązowym. Podobnie łączyć można również komody z serii Nordli.

15 zabawnych sposobów na meble i dodatki IKEA >>

Jak brzmiałyby nazwy produktów IKEA po śląsku? >>

Komody sosnowe do sypialni

Kiedy planujemy aranżację z zastosowaniem dużej ilości drewna, częstym wyborem są meble sosnowe. Komody sosnowe do sypialni nie są drogie, a w razie drobnych uszkodzeń na powierzchni można je bez większego problemu przywrócić do stanu pierwotnego. Ponadto ich wielką zaletą jest możliwość pomalowania farbami na dowolne kolory. Drewno w naturalnej postaci może być lakierowane lub olejowane, a także malowane z pełnym kryciem. Meble laminowane też nadają się do malowania - są już na rynku dostępne specjalne farby przeznaczone do tego celu, jednak nie zawsze uzyskany efekt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Komody sosnowe do sypialni można pokrywać farbami bez obawy, że kolorowa warstwa się złuszczy, a kiedy kolor nam się znudzi - wystarczy go zeszlifować i położyć nowy.

Malowanie komody - dekoracyjny wzór DIY >>

Komody do sypialni: eklektyzm

Nie zawsze urządzamy sypialnię meblami z jednej serii wzorniczej - często na wygląd tego wnętrza składają się modele pochodzące od różnych producentów, nierzadko też wykończone w innych materiałach i kolorach. Nie musi to jednak oznaczać estetycznego bałaganu - umiejętnie zestawione utworzą ciekawą kompozycję, choć będą się od siebie różniły. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie styl eklektyczny. Komody do sypialni utrzymanej w takiej stylistyce mogą mieć dowolny kształt i wykończenie - jedynie ich wielkość może podlegać ograniczeniom, jeśli dysponujemy skromnym metrażem. Co to oznacza w praktyce? Możemy przykładowo zestawić nowoczesne, tapicerowane łóżko z szafą odziedziczoną po dziadkach, komodami pochodzącymi z lat 60. lub 70 i lampami w szklanych lub plastikowych, kolorowych oprawach. Eklektyzm pozwoli na zagospodarowanie szafek i komód w stylu vintage, często na długich nóżkach, które znów cieszą się duża popularnością, ale zwykle brakuje nam pomysłu na ich wykorzystanie w aranżacjach.

Komoda w kratę. Pomysł na odnowienie starej komody >>

Stylowe komody od Wood & Paper [POLSKI PROJEKT] >>

Skomentuj:

Komody do sypialni - pomysły na aranżacje