20 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając kuchnię
Urszula Tomaszewska
1. Aranżacja kuchni powinna powstać już na wstępie. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych przeróbek gazowniczych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Są one niepotrzebnym kosztem. Za błędy w źle zaprojektowanej kuchni płacimy niewygodą przez wiele lat. - Fot. Jess Pac (CC by 2.0)
Urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? Szykujesz się do remontu? Przygotowaliśmy zestawienie 20 rzeczy, o których warto pomyśleć, zanim zaczniesz urządzasz kuchnię. Uporządkujmy zgromadzoną wiedzę!
1 z 201. Aranżacja kuchni powinna powstać już na wstępie. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych przeróbek gazowniczych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Są one niepotrzebnym kosztem. Za błędy w źle zaprojektowanej kuchni płacimy niewygodą przez wiele lat. - Fot. Jess Pac (CC by 2.0)
2 z 202. Puste wnętrze stwarza wrażenie przestronności. Łatwo ulec wrażeniu, że wszystkie sprzęty i meble zmieszczą się bez problemu. Dokładny pomiar i rozplanowanie zabudowy pozwolą rozwiać wątpliwości. - Fot. Franke
3 z 203. Prawidłowo zaprojektowana kuchnia to setki zaoszczędzonych kroków dziennie. To ważne , by praca w kuchni przebiegała sprawnie i szybko, bez niepotrzebnego wysiłku. Dobrze zaplanowana kuchnia wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i wygodę. - Fot. Alex Ansley (CC by 2.0)
4 z 204. Wzorcowy ciąg roboczy w kuchni to: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna i na końcu stół. W tej kolejności należy ustawiać najważniejsze sprzęty w kuchni. Nie zawsze jednak nasze pomieszczenia pozwalają na takie rozmieszczenie. W miarę możliwości warto jednak trzymać się tych wytycznych, bowiem ułatwią one nam pracę. - Fot. Franke
5 z 205. Ergonomiczne ustawienie mebli kuchennych powinno przewidywać blaty robocze między poszczególnymi sprzętami w kuchni. Blat pomiędzy kuchenką, a zlewozmywakiem ułatwia odstawianie naczyń podczas gotowania. Dużo łatwiej smaży się naleśniki, kiedy po dwóch stronach kuchenki znajdują się blaty. Odpowiednia odległość między zlewozmywakiem i kuchenką pozwoli bezpiecznie korzystać ze zlewu, nawet podczas smażenia. Dobrze jest, gdy koło lodówki znajduje się blat roboczy. Przyda się on do położenia wyjętych produktów z chłodziarki. - Fot. Susan Serra, CKD (CC 2.0)
6 z 206. Nie wolno umieszczać kuchenki gazowej ustawiać w pobliżu okna ze względu na niebezpieczeństwo zdmuchnięcia płomienia gazu. Na tle jasnego okna płomienie są niewidoczne. Odstęp od krawędzi kuchenki musi wynosić minimum 60 cm . - Fot. Franke
7 z 207. Zamontowanie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystająca rączka patelni może być przyczyną poparzeń. - Fot. Franke
8 z 208. Należy uwzględnić wzrost domowników, wpływający na wysokość blatu roboczego i podwieszenie szafek górnych. Dla użytkowników o wzroście ponad 185 cm powinno się zaprojektować dolne szafki o wysokości 90 cm . Standardowo wysokość mebli dolnych wynosi 85 cm . Prawidłowe usytuowanie blatów, pozwoli uniknąć garbienia się przy przygotowaniu posiłków. - Fot. William Warby (CC by 2.0)
9 z 209. Wysokość blatów kuchennych wpływa na usytuowanie okna. Należy o tym pamiętać planując zamontowanie okna w nowo budowanym domu lub przy wymianie okna w istniejącym mieszkaniu. Jeśli chcemy, aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet, umieśćmy okno na wysokości 82 cm od ułożonej podłogi. Pozwoli nam to zrezygnować z parapetu, a na jego miejscu wpuścić blat w niszę okienną. - Fot. Chalon Handmade (CC by 2.0)
10 z 2010. Górne szafki powinno się zawiesić co najmniej 50 - 60 centymetrów ponad blatem. Podwieszenie na tym poziomie mebli usprawnia sięganie po produkty umieszczone w szafkach, jednocześnie meble nie przeszkadzają nam w pracy. - Fot. Oyvind Solstad (CC 2.0)
11 z 2011. W małych kuchniach świetnie zdają egzamin kuchenne szafki aż do sufitu. Dodatkowe miejsce na samej górze, jest doskonałe do schowania rzadko używanych przedmiotów. - Fot. ArmchairBuilder.com (CC BY 2.0)
12 z 2012. Czynności w kuchni ułatwią nam szafki typu cargo ze specjalnie wysuwanymi półkami. Świetnie dobrze zdają egzamin szuflady, w których wszystko jest pod ręką. Koła obrotowe umieszczone w szafkach narożnych ułatwiają korzystanie z trudno dostępnych miejsc. - Fot. Franke
13 z 2013. W kuchni powinien znaleźć się chociaż niewielki stół. - Fot. Grant McLean (CC by 2.0)
14 z 2014. Przy zakupie lodówki z inoxu trzeba zwrócić uwagę na jej "palcowość". Sprzęt ten jest często dotykany i jeśli powierzchnia inoxu nie jest zabezpieczona specjalną powłoką antypalcową, utrzymanie jej w czystości może być trudne. - Fot. Susan Serra, CKD (CC by 2.0)
15 z 2015. Chłodziarka nie powinna sąsiadować ze zlewozmywakiem. - Fot. Franke
16 z 2016. Przy zakupie okapu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Ważna jest głośność pracy urządzenia. Zbyt głośny okap zagłusza i zniechęca do użytkowania. Cichy okap nie przekracza 50 dB na trzecim biegu. - Fot. Franke
17 z 2017. W sytuacji, gdy komin jest umieszczony w pewnej odległości od okapu, warto częściowo podwiesić sufit. Pozwoli to na zamaskowanie rury odprowadzającej, uplastyczni wnętrze i umożliwi zainstalowanie punktów świetlnych. - Fot. Susan Serra, CKD (CC by 2.0)
18 z 2018. W większości bloków niedozwolone jest podłączanie okapu do komina. Nie jest to jednak problemem, ponieważ prawie wszystkie okapy działają jako kominowe i pochłaniacze. Okapy elektryczne posiadają wymienną wkładkę węglową. Nie wymagają rurowego podłączenia do szybu wentylacyjnego. - Fot. felth (CC 2.0)
19 z 2019. Nie starajmy się za wszelką cenę zminimalizować zlewozmywaka. To jedno z podstawowych miejsc pracy. Powinno być wygodne. - Fot. Franke
20 z 2020. Ważne jest, aby za zmywarką i piekarnikiem nie znajdowały się gniazdka elektryczne ani instalacje hydrauliczne i gazowe. Zmywarka przylega do samej ściany. Gniazdka wypychałyby ją z szeregu. - Fot. Susan Serra, CKD (CC by 2.0)
Zanim zaczniemy urządzać kuchnię, określ wyraźnie swoje wymagania. Dokładnie sprecyzuj swoje potrzeby związane z gotowaniem, przechowywaniem produktów i miejscem spożywania posiłków.
Często jadasz poza domem? Lubisz gotować? Potrzebujesz dużego stołu? Przydałaby Ci się zmywarka? - gdy odpowiedziałeś już sobie na te pytania, czas pomyśleć o aranżacji kuchni!
Skomentuj:
20 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając kuchnię