Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Salon: i dla domowników i dla gości

Monika Grabowska
Salon - Autor: Photographee.eu/Shutterstock

Tradycyjny salon to najlepszy pokój w domu, pełniący głównie funkcję reprezentacyjną, zawsze gotowy na przyjęcie gości. Dzisiaj niezwykle rzadko, nawet w dużych domach, zdarza się wydzielenie zamkniętej przestrzeni jedynie w takim celu.

Salon to przede wszystkim pomieszczenie, gdzie spotyka się i odpoczywa cała rodzina. Tu ogląda się telewizję, słucha muzyki, czyta lekturę, a jednocześnie tu zasiadamy z przyjaciółmi gdy wpadną do nas z wizytą. Dlatego urządzając go, warto skupić się na tym, żeby stał się oazą spokoju i dawał poczucie komfortu.

Powinniśmy zastanowić się nad tym, jak najchętniej spędzamy czas i czy  nie zmieni się to w niedługiej przyszłości. Jeżeli mamy małe dzieci lub planujemy założenie rodziny, musimy to koniecznie uwzględnić. O ile małżeństwa, które wychowały już dzieci - czy osoby samotne - nie powinny mieć większego problemu z urządzeniem tego pokoju,  o tyle przy małych dzieciach lub większej rodzinie dość trudnym zadaniem jest stworzenie miejsca, gdzie swobodnie będą czuli się domownicy, a jednocześnie zachowa ono funkcję reprezentacyjną. Czyli mówiąc krótko, niespodziewany gość nie zastanie tu bałaganu, a zbędne rzeczy uda się szybko i łatwo uprzątnąć. Aby w tym wnętrzu dobrze czuli się i goście i dzieci, warto pamiętać o kilku zasadach:

ZASADA 1. Koniecznie zgrupujmy wygodne siedziska wokół jakiegoś punktu. Może to być w sposób naturalny kominek, ale też okno z widokiem na ogród, czy ściana ze starannie dobranymi obrazami lub ścianka z wyeksponowanym kinem domowym . Jeżeli lubimy przestawiać meble to może zimą ustawmy kanapę przed kominkiem a latem rozkoszujmy się widokiem zieleni, przesuwając ją pod okno. W większych pomieszczeniach może tych punktów być więcej- na przykład w zacisznym kącie fotel do czytania czy dwa nieduże foteliki i stolik gdzie można przysiąść na kawę.

ZASADA 2. Warto przemyśleć, jakie przedmioty są nam potrzebne, a które mogą znaleźć swoje miejsce w innych pomieszczeniach. Dla tych, które pozostaną w salonie, powinny znaleźć się wygodne schowki w pobliżu miejsca ich użycia. Przyjrzyjmy się uważnie, gdzie mogłyby  być umiejscowione. Czasem w sposób naturalny będą to wnęki. Być może dobrym miejscem na schowanie zabawek małych dzieci, do którego łatwo uprzątną je po skończonej zabawie okaże się zabudowane siedzisko pod oknem z wysuwanymi szufladami.

ZASADA 3. Starannie przemyślmy, które rzeczy pozostawić na wierzchu. Nie powinno ich być zbyt wiele, ciekawiej będzie co jakiś czas zmieniać ekspozycję ozdobnych przedmiotów. Łatwiej też będzie utrzymać porządek szczególnie przy liczniejszej rodzinie.

ZASADA 4. Nawet, jeżeli mamy małe dzieci, nie musimy rezygnować z pięknych mebli, ale jeżeli będą do tego proste, łatwiej zetrzemy z nich brud.

ZASADA 5. Dla ścian pokrytych łatwo zmywalną, dobrej jakości farbą czy też techniką przecierki nie będą problemem liczne ślady małych rączek.

ZASADA 6. Piękne, wytrzymałe drewniane podłogi sprawdzą się lepiej niż wykładzina dywanowa. Wnętrze możemy ocieplić kładąc niezbyt duże dywaniki w przestrzeni do siedzenia. W razie potrzeby łatwo je zdjąć i wyczyścić.
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Modny salon: jak go urządzić? Ciekawe aranżacje
Świąteczny stół w stylowej oprawie
Przytulny biały salon

Skomentuj:

Salon: i dla domowników i dla gości

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej