Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Kuchnia - kupujemy zmywarkę

Katarzyna Głowacz
Wybieramy zmywarkę - LightField Studios/Shutterstock

O wyborze zmywarki warto pomyśleć już na etapie projektowania kuchni.

Przed zakupem należy zdecydować, gdzie będzie ustawiona oraz czy chcemy, aby była widocznym urządzeniem wolnostojącym czy ujednoliconym w zabudowie.

Szerokość zmywarki

Dwa podstawowe, zależne od siebie parametry zmywarki to szerokość i pojemność. Do użytku domowego producenci proponują dwa podstawowe typy zmywarek: o szerokości 60 cm i 45 cm. Pojemność zmywarek liczona jest w kompletach. Komplet to naczynia używane przez jedną osobę. Większe zmywarki mają pojemność do czternastu kompletów naczyń, a mniejsze do dziesięciu.  Jeśli rodzina składa się z trzech osób lub więcej, odpowiednia dla niej będzie szersza zmywarka. Dla jednej, dwóch osób wystarczająca będzie ta o szerokości 45 cm. Oprócz liczby domowników, należy też wziąć pod uwagę to, jak często przyjmujemy gości.

Podstawowe znaczenie ma też ilość miejsca, którym dysponujemy wkuchni . Wymiary tych urządzeń są standardowe, dlatego jeśli zdecydujemy się na zakup zmywarki, gdy kuchnia jest już urządzona, najczęściej wystarczy jedynie usunąć jedną z szafek. W takim wypadku wielu kupujących decyduje się na zmywarkę wolnostojącą. Gdy kuchnia natomiast urządzana jest od podstaw można wybrać sprzęt do zabudowy. Wybierając zmywarkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że te o szerokości 60 cm nie są proporcjonalnie dużo droższe od małych zmywarek. Nie warto więc decydować się na mniejszą tylko ze względu na cenę. Poza tym jest większy wybór modeli szerszych.

Parametry zmywarki

Wybierając zmywarkę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Pierwszym z nich jest klasa efektywności energetycznej, oznaczana literami od A do G. Urządzenia klasy A zużywają najmniej energii przy równie wydajnej pracy. Zmywarki klasyfikowane są również według efektywności zmywania (od A do G - im wyższa klasa, tym trudniejsze zabrudzenia zostają usunięte) oraz suszenia (od A do G - w najwyższej klasie naczynia wyjmujemy ze zmywarki zupełnie suche). Jeśli mamy kuchnie otwartą, warto pomyśleć o urządzeniu pracującym cicho. Wartość 50 dB powinna być wtedy górną granicą, najcichsze mają nawet 35 dB.

Funkcje zmywarki

Często dopiero w trakcie użytkowania jakiegoś urządzenia, przekonujemy się  jakie funkcje byłyby przydatne. Dlatego jeśli po raz pierwszy kupujemy zmywarkę, można zapytać o opinię znajomych. Dobrze jest jednak wiedzieć, o co pytać. Urządzenia te w zależności od producenta i oczywiście ceny mają nawet do kilkunastu programów zmywania. Dają możliwość wyboru temperatury wody - od trzech do pięciu opcji. Często mocnym argumentem za wyborem określonego modelu jest ilość zużywanej wody. Najczęściej jest to 15 - 20 litrów, a w niektórych modelach nawet 12 litrów.

Inne przydatne funkcje to: regulacja wysokości kosza, zabezpieczenie przed zalaniem pomieszczenia podczas awarii, opóźnienie startu zmywania, zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem urządzenia w trakcie pracy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Kuchnia w kamperze
Szary zlewozmywak: z inspiracji naturalnym łupkiem
Jakie meble kuchenne wybrać?

Skomentuj:

Kuchnia - kupujemy zmywarkę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej