Surowy beton we wnętrzu
Czy wnętrza, w których wykorzystano beton, zawsze muszą sprawiać wrażenie niedokończonych? A może beton w nowoczesnym wydaniu spodoba nam się?
W Polsce mało kto decyduje się na surowy beton we wnętrzu. Skąd nasza niechęć do takiego rozwiązania? Może lata życia w szarej, byle jakiej rzeczywistości powoduje, że negatywnie odbieramy rozwiązania, które nie dają efektu perfekcyjnego wykończenia wnętrza. Przy stosowaniu betonu ważna jest technologia, staranność, dokładność wykonania. W Polsce jest z tym jeszcze problem. Nie mamy takiego doświadczenia budowania z wykorzystaniem betonu, jak np. Japonia. Nadal jest problem z realizacją niektórych koncepcji architektonicznych.
Dlaczego architekci lubią beton we wnętrzu? Dlaczego np. podoba im się faktura powstała po zdjęciu drewnianego szalunku? Dlaczego w niektórych projektach wolą niewykończoną powierzchnię betonu, zamiast gładkiej ściany, tynków, gładzi? Co charakteryzuje beton? Jaki efekt można dzięki niemu osiągnąć?
Beton daje duże możliwości, pozwala uzyskać zaskakujący, nieoczywisty efekt. W połączeniu z gładką powierzchnią, tworzy silny kontrast. Jest bardzo surowy w odbiorze, ascetyczny, dlatego chętnie jest wykorzystywany we wnętrzach wymagających kontemplacji, wyciszenia np. we współczesnych budynkach sakralnych.
Wnętrze kościoła zaprojektowanego przez jednego z najbardziej znanych, japońskich architektów Tadao Ando:
fot. andotadao.org
Beton daje wrażenie elegancji, stabilności i sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej.
Jest chętnie wykorzystywanym materiałem w muzeach i galeriach.
fot. andotadao.org
Sprawdza się też w biurach.
Fot. www.dv-arc.de
Jakie elementy z betonu można zastosować w budynku mieszkalnym?
Ściany, słupy, stropy, ale też kominki, zlewozmywaki, blaty kuchenne i łazienkowe, umywalki czy wanny (odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią). Beton może być zabarwiony farbą, wykończony żywicą.
W połączeniu z ciepłym naturalnym drewnem, odpowiednimi dodatkami w mocnych kolorach, domowymi meblami, może stworzyć całkiem przytulne wnętrze.
Czy kominek z surowego betonu, to nie za dużo dla naszych zmysłów estetycznych?
fot. chengdesign.com
fot. bandgdesign.com
fot. bandgdesign.com
Z surowym betonem dobrze komponują się duże przeszklenia i drewno.
fot. chengdesign.com
Czy polski inwestor zdecydowałby się na surowe schody, sprawiające wrażenie niewykończonych?
fot. boydcodyarch.com
Skomentuj:
Surowy beton we wnętrzu