Więcej światła!
Oświetleniowe piękności czyli kilkanaście projektów lamp, które nas zachwyciły w ostatnim czasie. Może coś was zainspiruje?
Delikatność
Ta niezwykle dekoracyjna lampa to wspólne dzieło Bertjana Pota i Marcela Wandersa dla Moooi. Inspiracją była roślina Barszcz zwyczajny czyli Heracleum - i tak właśnie nazywa się ta lampa.
Nic do ukrycia
To lampy, które nie mają tajemnic. Przezroczyste klosze czy też oprawy pokazują nam konstrukcję lampy. Taka jest lampa One Marii Berntsen i taka jest lampa Block autorstwa Hari Koskinena - żarówka zatopiona w kostce lodu. Jedyną ozdobą tych lamp może być czerwony kolor kabla.
Lewitacja
To lampa, która nie tylko świeci, ale i lewituje! Zupełnie magiczny projekt Angeli Jansen, absolwentki Design Academy Eindhoven. Lampa Light Light powstała we współpracy z inżynierem Gerem Jansenem.
Drewniana konstrukcja
Magia magią, ale z kawałka drewna też powstać mogą interesujące lampy. Takie jak ta projektu Taf Architects, która wygląda jakby ją wykonano ręcznie. Lub nieco bardziej skomplikowana i o bardziej ekstrawaganckim wyglądzie lampa Brave New World (producent: Moooi; projekt: Freshwest).
Kolorowy duch
Lampa Tomasa Ekstroma, szwedzkiego projektanta i ilustratora, zainspirowana została pacmanem - pożerającą wszystko postacią z gier komputerowych. Niewątpliwe zalety lampki: interesująca, nawiązująca do retro forma, kolory i zabawa.
Lśniąca tykwa
Calabash to lśniące lampy o kształcie tykwy od duńskich projektantów ze studia Komplot. Zachwycają formą i tym jak nie tylko emitują światło, ale i pięknie je odbijają.
Atomowy grzyb
Lampa nazywa się Nuke i choć odnosi się do chmury jaka powstaje po wybuchu atomowym to i tak jest w niej coś pięknego. Projekt:Luca Veneri.
Powrót klasyka
Grashopper - pasikonik to projekt Grety Grossman. Lampa powstała w latach 40-tych, a dziś triumfalnie powraca do łask i do wnętrz.
Cebula wciąż piękna
Niejeden projekt Vernera Pantona nie zestarzał się ani trochę. Tak też jest z tą lampą.
Czapka kucharza
To współczesny pomysł na lekką lampę, autorstwa Ingi Sempe - projektantki francuskiej.
Kurka lubi biurka
Tę niewielką, acz pełną wdzięku lampkę Coco wymyślił Aldo Cibic, a produkuje Foscarini.
Mała Mi na co dzień
Uwielbiamy opowieści o Muminkach i pewnie dlatego ta lampka Mhi od Norway Says tak bardzo nam się podoba. Producent: Muuto. Najlepszy skandynawskidesign.
Lata 20-te, lata 30-te
Lampa-sukienka. Zaskakuje i zadziwia. Budzi mieszane uczucia, bo balansuje na granicy kiczu. Ale jakoś nie możemy się jej oprzeć, bo niewątpliwie zdobi wnętrze. Projekt: Marzia Mosconi.
Scyzoryk w wersji maxi
Lampa Katana została zainspirowana japońskim mieczem. Prosta i nowoczesna. Producent: FDV Group.
- Więcej o:
- oświetlenie
- projektanci
Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Ultralight - lampy, które dopasują się do Twoich wnętrz
W dobrym świetle