Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Oświetlenie energooszczędne

Inga Kosim
Oświetlenie energooszczędne - Shutterstock

Wraz ze wzrostem cen za energię elektryczną rośnie zainteresowanie energooszczędnymi źródłami światła. Dzięki niemu nie tylko zapłacimy mniejszy rachunek za prąd, ale i zadbamy o środowisko.

Wiele osób ciężko przekonać do zmiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Jednym z powodów jest spora różnica w cenie oraz niezbyt przyjemne światło, które dawały świetlówki energooszczędne starszej generacji. Pamiętajmy jednak, że tradycyjne żarówki zużywają dużo więcej energii do wytworzenia tej samej ilości światła.  Obecnie wybór energooszczędnego oświetlenia jest naprawdę duży, warto więc przyjrzeć się, jaki typ najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Najczęściej stosowanym energooszczędnym źródłem światła są świetlówki. Pozwalają ograniczyć zużycie energii aż do 80% w stosunku do tradycyjnych żarówek (zależnie od producenta). Do tego są wyjątkowo trwałe - funkcjonują od 6000 do 15000 godzin. Wadą pierwszych świetlówek był stosunkowo długi czas całkowitego rozpalenia i osiągnięcia pełnej mocy światła. Na szczęście producenci oświetlenia poradzili sobie z tym problemem. Jeżeli ta właśnie niedogodność nam przeszkadza poszukajmy świetlówek z opcją ?quic start?, która gwarantuje szybkie rozpalenie świetlówki. W pomieszczeniach mieszkalnych stosujemy dwa typy świetlówek. Mało popularne to świetlówki nie zintegrowane o kształcie rury, która może być wygięta w ?U? lub kształt koła. Nie są zbyt często stosowane ponieważ wymagają oprawy posiadającej układ stabilizujący zapłonowy. Drugim i najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu są świetlówki kompaktowe, czyli zintegrowane. Mają wbudowany układ stabilizujący, więc można je stosować zamiennie ze zwykłymi żarówkami.

Pasują niemal do wszystkich opraw, chociaż przy zakupie lampy zawsze warto dowiedzieć się jaka jest maksymalna moc żarówki, którą można zastosować. Zwykłych świetlówek kompaktowych nie można stosować w obwodach w których użyty jest ściemniacz. W takich obwodach stosujemy specjalnie do tego przeznaczone świetlówki. Nie nadają się również do kryształowych (lub kryształopodobnych) żyrandoli, ponieważ nie wytwarzają refleksów świetlnych w związku z czym nasz żyrandol całkowicie utraci swój urok. Świetlówki są wrażliwe na częstotliwość włączania i wyłączania światła, dlatego nie sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach typu piwnica, toaleta czy spiżarnia. Im częściej je wyłączamy i włączamy tym krótsza jest ich żywotność, choć oczywiście nadal dłuższa niż tradycyjnych żarówek. Niestety przy włączaniu, żarówki tego typu potrafią pobrać dużo więcej energii niż przy późniejszym działaniu. Dlatego w pierwszej kolejności wymieńmy te żarówki, które świecą najczęściej i najdłużej.

Innym rozwiązaniem są żarówki halogenowe. Oszczędność energii w tym wypadku wynosi ok. 30%, a ich trwałość wynosi do 3000 godzin. Niektóre ich typy można stosować zamiennie, w tych samych oprawach co klasyczne żarówki, inne zaś będą wymagać transformatora, który obniży napięcie dopływającego do nich prądu. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż dają mocne, jasne światło, które świetnie się sprawdzi np. w pokoju do pracy czy kuchni. Niektóre typy można z powodzeniem stosować w obwodach ze ściemniaczami. Ciekawym rozwiązaniem są halogeny o kształcie identycznym jak tradycyjne żarówki - kulki lub świeczki. Można je stosować w całym mieszkaniu, ponieważ do wyboru mamy wersje matowe i przeźroczyste. Nadadzą się więc zarówno do salonu i sypialni jaki i gabinetu. Niestety, żarówki halogenowe również nie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie na krótko zapalamy światło. Producenci zalecają ich stosowanie w miejscach, gdzie będą używane przez minimum godzinę dziennie.

Co raz częściej zamiast klasycznych żarówek stosowane są diody LED (diody elektroluminescencyjne). Można je stosować jak zamiennik dla tradycyjnych żarowych jak i halogenowych źródeł światła. W ich wypadku oszczędność energii wynosi 80%. Nowoczesne LEDy z wyglądu przypominają zwykła, kulkową żarówkę, jednak jej trwałość sięga nawet do 45000 godzin. Kolor światła może być chłodny lub ciepły, zależnie do pomieszczenia w którym chcemy je zastosować. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie emitują ciepła oraz promieniowania UV. Ciekawym rozwiązaniem są oprawy łączące w sobie oświetlenie kompaktowe i LEDowe. W ciągu dnia pełnią funkcję tradycyjnej lampy, zaś dzięki zastosowanej diodzie LED o niedużej mocy mogą w nocy delikatnie oświetlać ciąg komunikacyjny w domu, czy też pokój dziecka.

Niezależnie od wybranego przez nas typu oświetlenia energooszczędnego, korzyści z jego stosowania na pewno odczujemy w naszym portfelu.
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?

Skomentuj:

Oświetlenie energooszczędne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej