Niezwykłe lampy Stuarta Haygartha
Lampa z samochodowych świateł, okularowych oprawek, zauszników lub plastikowych butelek? Brytyjski projektant Stuart Haygarth nie boi się eksperymentów!
Kropla z plastikowych butelek
Żyrandol Drop został zaprojektowany w 2004 roku. Plastikowa butelka po wodzie mineralnej stała się integralną częścią naszej kultury. Następstwem mody na noszenie ze sobą butelki wody, są tysiące pustych opakowań zaśmiecających miasta, lasy i morza. Stuart Haygarth wykorzystał plastikowe butelki skonfiskowane przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Londyn-Stansed.
Nocna lampka pełna zwierzaków
Projektant długo zastanawiał się nad pytaniem, dlaczego ludzie zbierają ceramiczne figurki. Sam zaczął je kolekcjonować i odkrył jaką niesamowitą przyjemność daje zdobywanie "nowych okazów". Postanowił zawęzić swoją kolekcję do dwóch gatunków - psów i kotów. Tym sposobem w 2009 roku powstały dwie wersje lampy Raft.
Kolorowy miszmasz
Oryginalny żyrandol Tide powstał w 2004 roku. Jest częścią projektu "Man Made". Stuart Haygarth tworzył go kilka lat. Wykorzystane w nim elementy to śmieci wyrzucone na niewielkim odcinku wybrzeża w hrabstwie Kent. Wszystkie odpadki zostały odpowiednio posortowane. Do produkcji żyrandola użyto jasnych i półprzezroczystych przedmiotów, głównie z tworzyw sztucznych. Są tu okulary, butelki, korpusy zapalniczek itd.
Światło ze świateł
Piękno i złożoność samochodowych świateł zainspirowały Haygartha do zaprojektowania w 2007 roku lampy Tail Light. Powstała ona ze starannie dobranych soczewek, głównie z samochodów ciężarowych, ciągników i przyczep. Kiedy żarówka jest zapalona, oświetlone, kolorowe soczewki przypominają witraże. Istnieją dwie konfiguracje lampy - jedna smukła, druga nieco szersza.
Okularowy zawrót głowy
Wielki żyrandol Spectacle powstał w 2006 roku. Brytyjski projektant wykorzystał do jego stworzenia ponad tysiąc par okularów. Powiązane razem tworzą tradycyjny, warstwowy żyrandol. Załamujące się w okularowych soczewkach światło, daje bardzo intrygujący efekt.
Zauszniki na suficie
Lampa została zrobiona z tysięcy znalezionych, okularowych zauszników. Projektant połączył je ze sobą, tworząc formę kojarzącą się z jeżowcem lub stalaktytami. Części okularów podświetlane są od wewnątrz taśmą zawierającą diody LED. Urchin to projekt z 2009 roku.
Lampa bardzo wyraźna
Setki precyzyjnie połączonych ze sobą, okularowych soczewek stworzyły w 2009 roku lampę Magoo. Nazwa pochodzi od popularnego kilkadziesiąt lat temu bohatera kreskówek - Pana Magoo, który borykał się z problemami ze wzrokiem. Na żyrandolu umieszczono okrągłe soczewki optyczne różnej mocy. Patrząc bezpośrednio przez warstwy szkła można zobaczyć zniekształcony obraz świata.
Skomentuj:
Niezwykłe lampy Stuarta Haygartha