Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Design na ostatnią drogę

red.

Trumna w kształcie buta, urna która zdobyła nagrodę Red Dot czy nagrobek, który zmienia się wraz z porami roku - zobaczcie co na ostatnią drogę proponują projektanci!

Urna POETREE projektu Margaux Ruyant - tuvie.com

Drzewo życia? - urna Poetree

Urnę Potree zaprojektowała Margaux Ruyant z DSK ISD Intenaional School od Design w Indiach.  Urna ta jest pewnego rodzaju manifestacją etapów żałoby. Popioły zmarłego zostają umieszczone w naczyniu i przykryte ziemią. Następnie w ziemi można posadzić drzewo.

Gdy drzewo zrobi się wystarczająco duże, całą urnę można zabrać do parku lub ogrodu i wkopać w ziemię.  Urna wykonana jest z biodegradowalnego materiału. Na powierzchni ziemi postanie więc tylko drzewo i ceramiczna obręcz.

Nagrobek See You. Projekt Katalin Ivanka - lodzdesign.com

Do zobaczenia! - nagrobek See You

Betonowy nagrobek See You zaprojektowała w 2010 roku węgierska projektantka Katalin Ivanka. Jej pracę można było zobaczyć na pokonkursowej wystawie Make Me!  podczas Łódź Design Festival w 2010 roku.

Prosty, betonowy nagrobek z wgłębieniem w kształcie krzyża ma zmieniać się wraz z upływem czasu. Mech, woda, leżący śnieg nadadzą mu wyjątkowy wygląd.

Trumny Crazy Coffins. - crazycoffins.co.uk

Szalone trumny

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują trumny i urny projektowane na specjalne życzenie. Z tego trendu skorzystała angielska firma "Crazy Coffins". Dla projektantów nie ma rzeczy niemożliwych. Wykonują trumny w kształcie gitar, butów, czy walizek.

Często trumny zamawiane są jeszcze za życia klientów. Pat Cox - pielęgniarka, nauczycielka i miłośniczka baletu chciała by jej trumna wyglądała jak różowa baletka. Rodzice jedenastoletniego chłopca pochowali go w trumnie będącej repliką deskorolki na której codziennie jeździł ich syn.

Trumna Project Womb - projectwomb.com

"Project Womb" ("Projekt Łono") to nie tylko trumna o nowoczesnym, jajowatym kształcie. Producent zapewnia, że w chwili śmierci zostaje uruchomiona online "kapsuła czasu" dostępna tylko dla znających hasło. W "chmurze" przechowywane są zdjęcia, filmiki i wiadomości dla rodziny.

W trumnie dostępny jest też specjalny schowek, dzięki któremu DNA zmarłego będzie można odtworzyć nawet po 150 latach.

Ghost Urn Anny Marinenko - behance.net

Urny - duszki

Urny w kształcie zabawnych duszków zaprojektowała pochodząca z Ukrainy Anna Marinienko. "Ghost Urn" składa się z dwóch zakręcanych części. W środku znajduje się szklana fiolka na prochy. Urnę można dopasować do własnych potrzeb. Można wybrać wersję ceramiczną (białą) lub metalową (w kolorze srebra lub złota).

Na razie urny projektu Anny Marinienko to tylko prototypy. Wzbudziły jednak olbrzymie zainteresowanie na całym świecie.

Trumna Colorful Coffins - colourfulcoffins.com

Trumny pełne kolorów

Wiele osób uważa, że możliwość wyboru kolorowej, wyjątkowej trumny jest pewnego rodzaju hołdem dla życia osoby, która właśnie odeszła. Takie oryginalne naklejki, którymi okleja się trumny produkuje firma "Colorful Coffins" założona przez Mary Tomes w 2005 roku.

Sama właścicielka firmy przyznaje, że posiada już wybrany dla siebie wzór. Będzie miała jaskrawo żółtą, słoneczną trumnę. Zwykłe drewniane pudło nie wyraża jej osobowości ani poczucia humoru.

Można wybierać pośród setek rodzajów wzorów - lamparcich cętek, kwiatowych wzorów, pejzaży czy zabawnych nadruków przedstawiających np... lody.

Urna "Memento" - red-dot.org

Ku pamięci - urna Memento

W 2011 urna "Memento" zdobyła prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.  Stworzyło ją szwedzkie studio projektowe Lots, dla amerykańskiej firmy Passages International. Urnę o migdałowym kształcie zaprojektowano specjalnie do pochówków na morzu. Wykonano ją z papieru z recyklingu, który rozpuszcza się w wodzie.

Dzięki swojej lekkiej  konstrukcji urna chwilę będzie unosić się na wodzie, zanim zatonie w morskich falach.  Do otworu można wrzucić wiadomości i pamiątkowe zdjęcia.

Truumna "Diamand" projektu Jacoba Jensena i Tommerupa Kistera. - tommerup-kister.dk

Trumna Diamand

Współpraca między Jacobem Jensenem i Tommerupem Kisterem zaoowocowała powstaniem nowoczesnej serii trumn i urn. Trumny Diamand inspirowane są prostym, minimalistycznym skandynawskim wzornictwem.

Ich konstrukcja nasuwa skojarzenie z oszlifowanym diamentem. Najwyższy punkt trumien znajduje się dokładnie na wysokości serca zmarłego. Wykonane są z lakierowanej brzozowej sklejki. W środku wyściełane są  kolorowym materiałem. Nadrukowano na nim setki motyli, mających symbolizować duszę opuszczającą ciało.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Minimalizm  - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz

Skomentuj:

Design na ostatnią drogę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej