Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?

ES

Projektant wnętrz to zawód dla osób z wyobraźnią, pomysłowych, ze zmysłem plastycznym, z poczuciem estetyki. Drogi do wykonywania tego zawodu mogą być różne, ale jedno jest pewne – projektant wnętrz, który liczy się na rynku, musi nieustannie się dokształcać i być na bieżąco z trendami wnętrzarskimi.

Projektant wnętrz
Dobry pomysł aranżacji wnętrza to dopiero początek - każdy pomysł trzeba zrealizować dbając o jakość
Shutterstock.com

Czym się zajmuje projektant wnętrz?

Projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem, czyli określa, jak ma wyglądać dane wnętrze, w co powinno być wyposażone, jakie kolory mają w nim dominować, jakie dekoracje będą pasowały do wystroju. Musi się on liczyć jednak z tym, że w trakcie tworzenia projektu zleceniodawca może mieć inny pomysł lub po prostu inny gust. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania, powinien poznać preferencje użytkownika wnętrza. Każdy projektant opracowuje najpierw projekt wstępny, który zatwierdza jego zleceniodawca. Jeżeli klient zaakceptuje projekt, czas na jego realizację. Praca projektanta wnętrz polega na szerokiej współpracy z wieloma fachowcami. W zależności od początkowych ustaleń z klientem w zakresie pracy projektanta wnętrz może być pełna opieka nad inwestycją lub konieczne minimum. Do usługi, jak porada, projekt koncepcyjny, projekt wnętrz oraz nadzór dochodzi jeszcze wariant "pod klucz". Wybierając taką opcję, trzeba jeszcze doliczyć do kosztów projektowych wydatki na materiały oraz wynagrodzenie wykonawców.

Projektant wnętrz
Projektant wnętrz musi być połączeniem artysty, budowlańca, dekoratora i księgowego
Shutterstock.com

Jak zostać projektantem wnętrz?

Żeby zostać projektantem wnętrz, można skończyć kierunek architektura wnętrz, jednak nie jest to wymóg konieczny. W przepisach prawa nie ma regulacji, które nakazywałyby osobie chcącej podjąć pracę w charakterze projektanta wnętrz ukończenie studiów. W tym zawodzie przydatne będą jednak umiejętności zarówno z zakresu architektury, jak i dekorowania wnętrz. W tej roli świetnie odnajdą się absolwenci architektury oraz kierunków plastycznych. Jeżeli taka osoba ma wiedzę z zakresu urbanistyki, techniki, sztuki oraz historii, to można powiedzieć, iż jest to projektant wnętrz doskonale przygotowany do pracy. Aby zostać projektantem wnętrz, można też ukończyć odpowiednie kursy, których oferta jest bardzo szeroka. Jednak najważniejszą cechą, jaką powinien mieć projektant wnętrz, to poczucie estetyki.

Projektant wnętrz
Projektant wnętrz dokształca się cały czas, gdyż moda i trendy wnętrzarskie zmieniają się nieustannie
Shutterstock.com

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Cena za projekt wnętrza zależy od zakresu pracy i wielkości powierzchni do zaprojektowania. Każdy projekt wycenia się indywidualnie. W projekcie koncepcyjnym wykonywane są wizualizacje, na podstawie których ustalany jest układ funkcjonalny, rodzaj mebli, kolorystyka, rodzaje wykończeń, znajdują się tu podstawowe informacje oraz propozycje. Średnia cena to 50 zł za mkw. projektowanej powierzchni. Projekt wnętrz to pełna dokumentacja projektowa z wizualizacjami i szczegółowymi wytycznymi dla wykonawców. Dokumentacja obejmuje rysunki z planami wszystkich instalacji, podłóg, sufitów, rysunki mebli, zmian w układach ścian oraz zestawienia materiałowe. Średnia cena za projekt wnętrz to 100 zł za mkw. projektowanej powierzchni. Nadzory autorskie są przeprowadzane na wezwanie inwestora lub wykonawcy w celu omówienia z wykonawcami poszczególnych etapów pracy i problematyki zawartej w projekcie. Koszt to ok. 100 zł za godzinę.

Projektant wnętrz
Warto pamiętać, że cena za projekt wnętrza maleje wraz ze wzrostem powierzchni pomieszczeń
Shutterstock.com

Projekt wnętrz online

Projektowanie wnętrz online, mimo że nie zakłada bezpośredniego kontaktu, umożliwia ustalenie szczegółów mailowo lub telefonicznie, czyli cały proces odbywa się w formie elektronicznej. Wybierając tę opcję, zyskuje się gwarancję, że zlecenie zostanie wykonane szybko i wygodnie, niezależnie od lokalizacji i bez potrzeby osobistych spotkań. Aby przygotowane rozwiązanie spełniało oczekiwania zleceniodawców, duży nacisk kładzie się na poznanie preferencji klientów. Przed rozpoczęciem prac należy wysłać do projektanta ważne dane techniczne, m.in. wymiary wnętrza, rozplanowanie okien i drzwi, w niektórych przypadkach także umiejscowienie sieci elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Jako efekt pracy projektanta wnętrz, klient odbiera rzuty techniczne, wymiarowanie mebli i instalacji, wizualizacje 3d oraz listę wszystkich użytych w projekcie elementów wraz z linkami do sklepów.

 

Projektant wnętrz
Porada projektanta to jednorazowa konsultacja rozwiązująca najważniejsze dylematy funkcjonalno-estetyczne
Shutterstock.com

Ile zarabia projektant wnętrz?

Jak w każdym zawodzie zależy to od doświadczenia i lokalizacji pracowni. Ważne jest też, czy jest to osoba pracująca na własny rachunek i wyceniająca projekt, czy zatrudniona w pracowni projektowej. Zależy też, czy jest to praca na etat, umowę o dzieło czy inne. Projektant wnętrz na etacie zarabia ok. 4900 zł brutto.

Skomentuj:

Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?