Polski design w 2010 roku
Krótkie podsumowanie mijającego roku, czyli co we wzornictwie piszczy...
Dobry rok
To był naprawdę udany rok dla polskiego wzornictwa. Pomimo kryzysu i nie sprzyjających warunków odbyło się wiele ciekawych imprez, kilka znaczących konkursów, powstało mnóstwo nowych projektów.
Widać, że polski design ma wiele do zaoferowania i co najważniejsze, trafia to na podatny grunt, bo Polacy design chętnie oglądają, kupują i tworzą.
Na zdjęciu: Dmuchane godło, proj. Bartosz Mucha.
Łódż stolicą designu
W tym roku już po raz czwarty odbył się Międzynarodowy Festiwal Designu. Wydarzenie, o którym pisze się na całym świecie, z roku na rok zyskuje na wielkości i jakości.
Co raz więcej nowych projektów, ciekawe warsztaty i wykłady, sławy z całego świata oraz konkurs dla młodych projektantów Make me!
Ten festiwal nadaje rytm całemu polskiemu wzornictwu.
Make me! 2010
Make me! to konkurs dla młodych projektantów, integralna część Łódź Design Festival.
W tym roku w trzeciej edycji konkursu, główna nagrodę - 20.000 zł - zdobyli Kamila Niedzwiedzka i Nikodem Szpunar za projekt Lampa Komar.
Nagroda Domosfery
Również czytelnicy Domosfery przyznali swoją nagrodę w konkursie Make me! 2010.
Użytkownikom najbardziej spodobał się przybornik biurkowy Spaghetti Monster, zaprojektowany przez Katarzynę Bukowską - Wcisło i Filipa Wcisło.
Po design do Gdyni
Święto wzornictwa w Gdyni - Gdynia Design Days - odbyło się już po raz trzeci.
Tym razem pod hasłem "Otwórzmy się na dobry design". Tegoroczna edycja festiwalu skupiła się na ekologii i zrównoważonym projektowaniu.
Jak zawsze można było oglądać i kupować projekty młodych designerów wprost z portowych kontenerów umieszczonych w tzw. miasteczku designu.
Organizatorzy (Instytut Wzornictwa Przemysłowego) zaproponowali również wystawę "Re.produkt 2" przedstawiającą przykłady rozwiązań projektowych zmierzających do tworzenia zrównoważonych, przyjaznych środowisku produktów.
Skoro już mowa o Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, nie można pominąć faktu, że w 2010 roku obchodził on swoje 60. urodziny!
Placówka promująca wzornictwo powstała w roku 1950. Założycielką Instytutu i do 1968 roku dyrektorem ds. artystycznych była profesor Wanda Telakowska. "Piękno na co dzień dla wszystkich. Dobre wzory wyrobów masowej produkcji są wartością gospodarczą. Dobre wzory są również wartością kulturową" - te idee realizowała poprzez upowszechnianie nowego, racjonalnego wzornictwa.
Instytutowi życzymy samych sukcesów w upowszechnianiu polskiego designu!
Konkurs Future Classics
W roku 2010 odbyły się również dwa interesujące konkursy, w których wygraną było wdrożenie zwycięskiego projektu do produkcji.
Na początek Future Classics zorganizowany przez firmę Comforty Living. To pierwszy w Polsce międzynarodowy konkurs projektowy, którego celem było znalezienie mebla - klasyki przyszłości. Przedmiotu, który nie wyjdzie z mody, będzie czymś uniwersalnym, nową ikona designu.
Laureatem został francuski projektant - Philipe Nigro, którego mebel Floating Sofa zostanie włączony do kolekcji marki Comforty, pomysłodawcy całego wydarzenia.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla Pawła Grobelnego i włoskiego zespołu Lucidi Pevere.
Wszystkie projekty będą pokazywane podczas Targów w Mediolanie w 2011 roku.
Podczas tegorocznej edycji Nowy folk Design - warsztatów dla projektantów, wyłoniono trzy projekty: z kategorii odzież, biżuteria i meble.
Wszystkie trzy zostaną wdrożone do produkcji przez renomowane polskie firmy: Solar (odzież), Meble vox (meble) oraz W. kruk (biżuteria).
Z niecierpliwością czekamy na realizacje.
I mamy nadzieję, że kolejny rok polskiego wzornictwa będzie równie owocny i jeszcze bardziej interesujący!
Skomentuj:
Polski design w 2010 roku