Światowy Dzień Ziemi: ekologiczny design
Pufy z wkładek do butów, krzesła z butelek i szafki ze starych pudeł. Zainspirowani Dniem Ziemi postanowiliśmy poszukać designerskich przedmiotów, które powstały w duchu ekologii. Zobaczcie naszą galerię!
Tejo Remy dla Droog Design
Stara szuflada, kilka pogniecionych koszul po dziadku albo bezużyteczne ścinki krawieckie- wszystko to da się uratować, a nawet przywrócić im życie. Tyle, że w nieco zmienionej formie. Projektant Tejo Remy zaprojektował dla holenderskiej marki Droog Design kolekcje mebli stworzonych z bezużytecznych materiałów. Przykładowo: fotel (po lewej stronie na zdjęciu powyżej), który waży aż 65 kilo, powstał z 15 toreb pełnych używanej odzieży.
Pufa z wkładek do butów
Kto by pomyślał, że pufa może powstać z wkładek do butów? Wpadli na to projektanci z włoskiego studia 13 Ricrea. Marka stworzyła wyjątkową kolekcje siedzisk lateksowych powstałych z odpadków przemysłowych pozostałych po produkcji obuwia. Wyjątkowe pufy dostępne są w pięciu wariantach kolorystycznych.
Krzesło Nobody
Do produkcji jednego krzesła Nobody potrzeba ok. stu plastikowych butelek PET. Po ich przetworzeniu powstaje w 100% ekologiczna tkanina- filc przemysłowy. Twórcy projektu, Poul Christiansen i Boris Berlin, zaznaczają, że konstrukcja nie została wzmocniona żadnymi innymi materiałami. Projektanci tworząc krzesło Nobody postanowili udowodnić, że połączenie innowacji technologicznych z ekologicznymi ideami wciąż jest możliwe.
Butelkowe siedzisko
Zadziwiający projekt, który zwrócił naszą uwagę to siedzisko zaprojektowane przez Pawła Grunerta. Całość składa się jedynie z plastikowych butelek i stali kwasoodpornej, która stanowi stelaż siedzenia. To, że projekt jest raczej niecodzienny, nie podlega dyskusji, pytanie tylko, jak się na tym siedzi?
Świat z tektury
Chris Gilmour to angielski artysta, który postawił sobie za cel udowodnić światu, że wszystko da się zbudować z tektury. Wygląda na to, że do tej pory realizacja postanowienia idzie mu całkiem nieźle. Gilmour stworzył m. in. papierowy samochód, globus, maszynę do pisania oraz pełne wyposażenie domowe. Dodatkowo, projektant pokazuje nam, że tektura pomimo swojej prostoty, jest w stanie przekształcić się w naprawdę niezwykłe konstrukcje.
Ekologiczne lampy
Nowatorskie podejście do formy i ekologiczny zamysł to coś, co wyróżnia projekty Andriana Design. Duże wrażenie robią przede wszystkim oryginalne, kolorowe lampy wykonane z plexi. Warto zainwestować w taki element wystroju, bo nie dość, że świetnie ożywiają wnętrze, to wytwarzane są w sposób przyjazny dla środowiska.
Lampy dla moto fanów
Co zrobić ze starymi elementami od motocyklów? Najlepiej odrestaurować i przerobić na lampkę - z takiego właśnie założenia wychodzi włoski projektant, Maurizo Lampioni. To w jego studiu powstają oryginalne oświetlenia w kształcie kierownicy, lusterka czy kierunkowskazu. Przedmioty oprócz wartości estetycznej są też ekologiczne, w końcu jeden przedmiot użyty powtórnie to kolejny odpadek mniej na wysypisku.
Meble z rupieci
Marcantonio Raimondi Malerba, czyli rzeźbiarz, designer i projektant mozaik. Tym razem włoski artysta zabrał się do tworzenia mebli z nikomu już nie potrzebnych przedmiotów i materiałów. Okazuje się, że nawet stare pudło po winie może stać się oryginalną komodą, a zwykły konar zastąpić trzon lampy.
Papierowe meble dla dzieci
Seria mebli Tamago to dzieło łotewskich projektantów z grupy Merci Design. Zestaw został wykonany z papierowej pulpy, która w pełni pochodzi z recyklingu i może zostać mu poddana ponownie. Jednak nie tylko eko cechy mebli są atutem kolekcji Tamago. Dodatkowo, są one w pełni przyjazne dla najmłodszych ze względu na lekkość, zaokrąglone brzegi oraz nietoksyczny materiał wykonania.
Naczynia od Bruna Jahary
Bruno Jahara, projektant i zapalony ekolog, w imię walki z zanieczyszczaniem planety stworzył aluminiowy, niecodzienny zestaw naczyń. Ta niekonwencjonalna zastawa powstała z materiałów pochodzących w 100% z procesu recyklingu. "Pogięty" kształt, który stał się charakterystyczny dla jego kolekcji, powstał za sprawą ludzkich rąk, czasami wspomaganych przez młotek. W ofercie Jahary znajdziemy kubeczki, tace oraz lampy, zarówno wiszące jak i stojące.
Skomentuj:
Światowy Dzień Ziemi: ekologiczny design