Mieszkanie na poddaszu. Kiedyś był tu gabinet stomatologiczny
Mediolan - to miasto, gdzie architektoniczna pasja idzie w parze z pełnym rozmachu pomysłem na życie. Bogate kulturowo, jest również metropolią pełną nieszablonowych pomysłów na aranżację przestrzeni. Przykładem jest choćby to dwukondygnacyjne mieszkanie, które zostało przekształcone z dawnego gabinetu dentystycznego. Podglądamy, jak projektantom ze studia + R Piuerre udała się ta metamorfoza.
Układ mieszkania
Architekci ze studia + R Piuerre spojrzeli na długie, nieustawne wnętrza, jak przez obiektyw aparatu fotograficznego. Układ prostokąta i wysokie sufity nasunęły im kilka rozwiązań, które przyniosły doskonałe efekty. Ostateczny projekt jest scharakteryzowany przez ciągłość i przenikanie się przestrzeni. W dolnej kondygnacji 60-metrowego mieszkania zaplanowano po jednej stronie salon, po drugiej kuchnię. Pokój dzienny jest jasny i poukładany. Kompozycja waha się od ciepłych elementów drewnianych do gładkich, błyszczących i zimnych powierzchni, dodając przestrzeni głębi i tekstury.
Kuchnia
Do białej kuchni projektanci wprowadzili ożywczy, kanarkowy kolor. Rozświetla on wnętrze, a dodatkowo podkreśla dodatkową funkcję. Żółty blat roboczy rozciągnięto na długość pomieszczenia - schodząc w dół szafek, zamienia się w funkcjonalną ławkę. dzięki temu wydaje się większy. Neutralny uniform apartamentu dodatkowo przełamuje ciemnobrązowy parkiet.
Schody na antresolę
Jedynym wnętrzem pozbawionym dostępu do naturalnego światła jest łazienka, która skrywa się między kuchnią a salonem. Jej umiejscowienie oznaczono kontrastowym, szaro-błękitnym kolorem. Na tym tle pięknie prezentują się kręte, metalowe schody prowadzące na antresolę. Ich lekka konstrukcja nie przytłacza salonu.
Antresola
Łamana klatka schodowa zajmuje bardzo mało miejsca i zapewnia wygodny podział piętra na mini-pracownię oraz sypialnię. Każdy metr jest tu dobrze wykorzystany. Np. w przestrzeni pod skosem znajduje się mała garderoba. Schowano ją za przesuwnymi płytami poliwęglanowymi, które nie tylko zasłaniają ubrania, ale też odbijają światło wpadające przez świetlik. Pomysłowo.
Biuro w domu
Powierzchnia biurowa jest dość mała, dlatego przydają się sprytne rozwiązania, np. poręcz służy tu też jako wsparcie dla półki. W minimalistycznej pracowni zmieściły się wszystkie najpotrzebniejsze meble i sprzęty, a zielone krzesło dodano tu na zasadzie kontrapunktu.
Sprytne sztuczki
Seria sztuczek wizualnych to domena tego projektu. W korytarzu na parterze projektanci zamontowali serię poziomych luster. Dają złudzenie większej przestrzeni. Jako nowoczesny dodatek, designersko prezentuje się tu tapeta w brzozy. Mieszkanie doskonale oddaje charakter Mediolanu. Tak jak miasto, apartament to mieszanka różnych stylów - organicznego i modernistycznego. Udana lekcja smaku.
Skomentuj:
Mieszkanie na poddaszu. Kiedyś był tu gabinet stomatologiczny