Czerń we wnętrzach. Eleganckie aranżacje z przewagą czerni
Czarny kolor we wnętrzu - brzmi niepokojąco? Nie musi - aranżacja z przewagą czerni może się prezentować pięknie, wyrafinowanie i elegancko. Nie bójmy się wykorzystywania tego koloru przy urządzaniu wnętrz - ani łączenia go z innymi.
Zwykle odczuwamy pewien opór przed stosowaniem czerni we wnętrzach. Albo kojarzy nam się ona z ponurymi i ciemnymi przestrzeniami, albo z niemodnymi czarnymi dodatkami z lat 90. Tymczasem kolor ten znów jest modny, ponadto nie można mu odmówić uniwersalności - jak mała czarna pasuje na każdą okazję, tak właściwie każde wnętrze będzie wyglądało dobrze z choćby odrobiną tego koloru.
Czarny kolor w salonie. Czerń sprawdzi się zarówno w nowoczesnym salonie, jak i we wnętrzu klasycznym. Jeśli wizja czarnych mebli do nas nie przemawia, można pokusić się o ciemny akcent w postaci antracytowej ściany czy jej fragmentu.
Czarny kolor w kuchni. Sto procent czerni w kuchni? Czarne meble, czarne ściany, czarne podłogi - to dość ryzykowne rozwiązanie, nie polecane do małych i niedoświetlonych pomieszczeń. Jednak gdy mamy dużą i jasna kuchnię, na pewno w czarnej wersji będzie oryginalna i elegancka, zwłaszcza jeśli w umiejętny sposób podkreślimy jej walory za pomocą lamp.
Czerń zawsze dobrze wygląda w towarzystwie intensywnych kolorów, a świetnie komponuje się też z czysta bielą i jasnym drewnem. Jeśli chcemy mieć szafki kuchenne w dwóch kolorach, ciemniejsze zróbmy dolne. Przy odwrotnym rozwiązaniu czarna góra może sprawiać wrażenie zbyt ciężkiej.
Czarny kolor w łazience. Łazienki w naszych mieszkaniach najczęściej są niewielkie i pozbawione dostępu do okna, a tym samym światła dziennego. Mogłoby się w związku z tym wydawać, że aranżacja w ciemnej kolorystyce w tym miejscu to błąd. Pamiętajmy jednak, że w łazience spędzamy mało czasu w ciągu dnia (jeszcze mniej, jeśli mamy do czynienia z toaletą pozbawioną prysznica i wanny), zatem nawet większa ilość czerni nie zdąży nas tu przytłoczyć. Sięgajmy po odważne rozwiązania. Ciemny kolor może stać się atutem - czy to w postaci czarnych płytek, czy też czarnej ceramiki i armatury łazienkowej na jaśniejszym tle.
Czarny kolor w jadalni. Czy spożywanie posiłków - lub przyjmowanie gości - w takiej, nieco mrocznej, stylistyce może być przyjemne i komfortowe? Tak! Wystarczy połączyć czerń z jaśniejszymi kolorami - oraz dodać wzory i różne rodzaje materiałów.
Czarny kolor w sypialni. Ciemna kolorystyka w sypialni jednym będzie się kojarzyła z grobowcem, a innym z przytulnym gniazdkiem, którego wystrój będzie sprzyjał odpoczynkowi i zasypianiu. Pamiętajmy, że zestawienie czerni z bielą i szarościami sprawi, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie chłodniejszego. Jeśli chcemy uzyskać odwrotny efekt, wystarczy do czarnego koloru dodać brązy i beże, butelkową zieleń lub terakotę (kolor). O czym warto pamiętać planując użycie czerni w sypialni?
- ciekawym pomysłem jest pomalowanie na czarno sufitu - szczególnie w pomieszczeniu o dużej wysokości, ponieważ wizualnie obniżymy wtedy sufit,
- zasłony typu blackout nie muszą być czarne, występują w szerokiej gamie kolorystycznej - również w wersjach z jasnymi tkaninami; dlatego jeśli chcemy mieć możliwość całkowitego odcinania światła dziennego w sypialni, ale jednocześnie zastosować ciemny kolor na innych elementach wyposażenia niż zasłony - jest taka możliwość,
- czerń może wystąpić w postaci przyciemnianych, szklanych frontów szaf lub szafek - taki zabieg sprawi, że wnętrze nabierze elegancji, a odbicia dadzą wrażenie głębi i optycznie powiększą pomieszczenie.
Tapety w czarnym kolorze. Tapeta z czarnym wzorem - lub cieniowana z użyciem czerni - będzie ciekawym elementem aranżacji pomieszczenia i jednocześnie bezpiecznym wyjściem dla tych, którzy boja się całkowicie czarnych ścian. Tapetując tylko jedna ścianę lub jej fragment, możemy nadać wnętrzu indywidualnego stylu. Na rynku dostępne są tapety z czernią we wzory nowoczesne, jak i bardziej klasyczne - kwiatowe, geometryczne, zwierzęce i wiele innych.
Podłoga w czarnym kolorze. W zależności od użytych materiałów (malowane deski, żywica, płytki) czarna podłoga nada wnętrzu nowoczesnego szlifu lub rustykalnej elegancji. To idealna propozycja do wyeksponowania kolorowych lub białych mebli oraz oryginalnych dywanów.
Pokój dla dziecka z czarnymi elementami. Nawet tak wymagająca przestrzeń, jaką jest pokój dla dziecka, może prezentować się bardzo atrakcyjnie, kiedy dodamy do niej czerń. Czarna ściana będzie nie tylko idealnym tłem dla jasnych mebli, kolorowych zabawek i dziecięcych akcesoriów - może być też bardzo praktyczna, gdy pomalujemy ją farbą do tablic w tym kolorze. Dzieci mogą po niej rysować kredą, co daje szansę na "oszczędzenie" pozostałych ścian. Ponadto powierzchnię wykończoną farbą tablicową można przecierać wilgotną szmatką, a więc jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Urządzanie wnętrz z wykorzystaniem czarnego koloru nie jest dziś żadnym problemem. Na rynku dostępne są czarne ramy okien, skrzydła drzwiowe, baterie, sztukaterie, włączniki świateł, tekstylia, a także szeroka gama mebli, opraw oświetleniowych oraz innych elementów wyposażenia. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Skomentuj:
Czerń we wnętrzach. Eleganckie aranżacje z przewagą czerni