Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

W fabryce mebli. Jak powstają tradycyjne krzesła gięte?

Patrycja Jezierska

Meble produkowane w Fameg słyną ze swej stylistyki i długowieczności. Od 135 lat fabryka nieprzerwanie produkuje krzesła gięte, zachowując dawne tradycje sięgające XIX wieku.

Fameg specjalizuje się projektowaniem oraz produkcją mebli do siedzenia. Firma produkuje krzesła, fotele, stoły barowe, wieszaki, stoły oraz stoliki. W zeszłym tygodniu mieliśmy możliwość zwiedzenia fabryki krzeseł giętych Fameg w Radomsku, których proces produkcji nie zmienia się od pokoleń.

135 lat tradycji

Historia fabryki sięga 1881 roku, kiedy to Michael Thonet, pionier produkcji mebli wynalazł technologię gięcia drewna. Założona 135 lat temu Fabryka Mebli Giętych „Braci Thonet”, początkowo funkcjonowała jako rodzinna firma. Dziś „thonetowskie” meble, produkowane przez Fameg słyną ze swej stylistyki i długowieczności, a fabryka do dnia dzisiejszego nieprzerwanie produkuje meble zachowując tradycje sięgające XIX wieku. Od lat 50. zakład funkcjonuje pod nazwą „Fameg”, będącą skrótem poprzedniej nazwy „Fabryka Mebli Giętych”. 

Krzesła produkowane w Fameg wykonane są z naturalnego drewna bukowego, które najlepiej sprawdza się w procesie tworzenia elementów giętych. Zakład, do produkcji mebli wykorzystuje również drewno jesionowe, orzechowe, olchowe oraz dębowe.

Proces produkcji krzeseł giętych

Podczas zwiedzania zakładu mieliśmy możliwość przyjrzenia się produkcji krzeseł z bliska oraz wzięcia udziału w warsztatach gięcia drewna przeprowadzonych przez „mistrzów gięciny”. Prawie wszystkie etapy produkcji krzeseł realizowane są ręcznie.

Proces produkcji zaczyna się od selekcji drewna, które po przyjeździe z tartaku poddawane jest procesowi suszenia i obróbce termicznej. Jest to etap, w którym nadaje się kształty oraz formy poszczególnym elementom poprzez: formowanie, struganie czy toczenie. Gotowe komponenty z litego drewna trzeba przygotować do gięcia i umieścić w parowych piecach ze zwiększonym ciśnieniem o temperaturze 105 stopni. Parowanie uplastycznia drewno, co pozwala nadawać mu niezwykłe formy. Drewno po wyjęciu z pieca poddawane jest procesowi gięcia - umieszczane jest w specjalnych metalowych strukturach, które pomagają mu utrzymać odpowiedni kształt. Następnie drewno wraz ze strukturą związywane jest taśmą, aby zapobiec rozciągnięciu. Proces gięcia wymaga niesamowitej  precyzji, wiedzy, często przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz długoletniego doświadczenia, gdyż nieodpowiednio wygięte drewno może się złamać. Komponenty krzesła po wygięciu zostają oszlifowane, odpowiednio zamontowane do siedziska. Krzesła po złożeniu poddane są procesowi malowania oraz utwardzania przy pomocy lakieru. Pod koniec meble są pakowane w specjalną folię ochronną oraz kartony. Te w większości wytwarzane ręcznie produkty charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością.

Fameg Classic Bent, kultowe krzesło A-4 - fot. materiały prasowe

Polski produkt znany na całym świecie

Fameg cały czas się rozwija. W ofercie oprócz tradycyjnych, ponadczasowych krzeseł znajdziemy także nowe projekty o interesującym nowoczesnym wzornictwie. Firma często wraca do modeli z poprzedniego wieku, sięgając po wzory z lat 50. i 60., często zapomniane, które następnie lekko przeprojektowuje i ponownie wdraża na rynek. Wszystkie modele krzeseł zostały zaprojektowane przez polskich projektantów. Projekty proponowane przez markę są uniwersalne, pasują do każdego wnętrza i stylu: od klasycznego, skandynawskiego, prowansalskiego po styl nowoczesny. Dzięki dużej różnorodności oferty, ciekawemu wzornictwu, ręcznej pracy oraz wysokiej jakości materiałom, polskie krzesła gięte zyskały dużą popularność w kraju i za granicą. Aktualnie firma Fameg jest jednym z największych i najstarszych producentów drewnianych krzeseł w Europie oraz jednym z liderów tej branży na świecie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Fotografuje opuszczone miejsca. Poruszający obraz zapomnienia
Mieszkać na świecie - czeski styl
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Skomentuj:

W fabryce mebli. Jak powstają tradycyjne krzesła gięte?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej