Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkać na świecie - czeski styl

Marta Lubaszewska

Z wizytą w czeskim Ołomuńcu.

Zaglądaliśmy już do domów i mieszkań w Anglii, Holandii, Danii, Szwecji. Byliśmy nawet w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Tym razem zapraszamy w odwiedziny całkiem blisko, do naszych południowych sąsiadów. Jan Skacelik mieszka w Ołomuńcu. To miasto położone we wschodniej części Republiki Czeskiej.

Jan jest grafikiem i fotografem. Zaprosił nas do swojego uroczego mieszkania urządzonego w klimacie lat 50. i 60. Nic dziwnego, że właśnie taki styl wybrał gospodarz. Jeśli jest się wielbicielem wzornictwa z połowy ubiegłego stulecia nie da się mieszkać inaczej.

Elementem spajającym całość są kolory. Nasycone i żywe pomarańcze, błękity, żółcienie. Dzięki tym barwom wszystkie elementy wydają się być z jednej epoki, a przecież tak nie jest. Wyposażenie mieszkania stanowią oryginalne meble z połowy  XX wieku, ale również całkiem współczesne akcesoria.

Prosta sofa z IKEA, model Kramfors, idealnie wpisała się w przestrzeń wypełnioną meblami vintage. Stolik przed kanapą to czeski projekt z lat 60. Jan kupił go w sklepie z używanymi meblami i pieczołowicie odnowił. Podobnie było z fotelem. Tylko, że mebel rodem z fabryki TON (dawny Thonet) został znaleziony na pobliskim śmietniku. Skrupulatnie odświeżony zyskał nową tapicerkę oraz poduszkę w poszewce z tkaniny projektu słynnej brytyjskiej designerki Lucienne Day.

W czeskim mieszkaniu odnajdziemy więcej znanych nazwisk światowych projektantów. Przy biurku stoi krzesło Tulip zaprojektowane przez Eero Saarinena, na ścianie wisi zegar Georga Nelsona, pod stolikiem stoją małe stoliki projektu Ray i Charlesa Eamesów. Wszystkie projekty z ulubionego przez Jana okresu we wzornictwie, czyli z lat 50. i 60.

Do tego dużo ciekawej ceramiki, starych książek i oświetlenia z epoki. A wszystko to na tle neutralnej bieli, która doskonale eksponuje elementy kolekcji. Jest retro, a zarazem nowocześnie i świeżo. I o to chodzi!

    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkać na świecie - czeski styl