Dachówka ceramiczna czy betonowa? Jaką dachówkę wybrać na dach

KM
24.04.2018 10:00
Dachówka ceramiczna i dachówka betonowa jest do siebie bardzo podobne wizualnie, jednak zrobione z różnych materiałów i w całkowicie różny sposób. Decyzja, czy wybrać dachówkę ceramiczną czy betonową spędza sen z powiek niejednego inwestora. Postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety każdego modelu.

Dachówki ceramiczneDachówki ceramiczne Fot.EBM/Creaton

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna, zgodnie z nowoczesną technologią, produkowane są z surowców najwyższej jakości. Składają się gliny, zawierającej bardzo małą ilość margla. Ten rodzaj dachówki określany jest, jako najstarsze pokrycie dachowe. Ukształtowaną dachówkę wypala się w bardzo wysokiej temperaturze.

Dachówka ceramiczna naturalnie ma kolor czerwony, dzięki związkom żelaza zawartym w glinie. Do popularnych, naturalnych odcieni dachówek ceramicznych zaliczana jest żółć oraz szarość. Naturalna powierzchnia modeli ceramicznych nie jest zbyt odporna na zabrudzenia oraz porastanie mchem.

Obowiązkowym elementem domu jest orynnowanie - dowiedz się więcej >>

Dostępne są również inne barwy dachówek tego typu. Kolory powstają poprzez barwienie gliny lub podczas procesu angobowania. Do produkcji modelu dodaje się dodatek uszlachetniający, często kwarc, który podnosi jakość wykonania, dzięki czemu dachówka jest bardziej odporna na zabrudzenia. Ten model możemy wybrać także w kolorze czerni, ciemnej zieleni lub modele cieniowane. Z kolei modele ceramiczne glazurowane charakteryzuje wysoki połysk, wysoka odporność na wilgoć i zabrudzenia, jednak jest to najdroższy rodzaj dachówek ceramicznych.

Dachówki ceramiczne wyglądają pięknie, naturalnie, dodają budynkowi klasycznego uroku i wizualnego ciepła. Ciekawy jest również fakt, iż dachówki dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu każdy budynek można perfekcyjnie wykończyć, niezależnie od ilości i rodzajów załamań połaci czy grzbietów. Szeroką ofertę dachówek prezentuje producent Braas, który oferuje 30 letnią gwarancję na każdy z modeli ceramicznych.

Dachówka ceramiczna - cena

Dachówki ceramiczne są droższe od dachówek betonowych. 1 m² pokrycia dachu kosztuje minimum 38 zł. Wybierane są najczęściej ze względu na ich trwałość, w nienaruszonym stanie utrzymują się co najmniej 30-50 lat.

Na koszt pokrycia dachu dachówką ceramiczną największy wpływ ma kształt dachu.

Dachówka betonowa

Dach kryty dachówką cementowąDach kryty dachówką cementową FOT. BRAAS

Sprawdź, jakie zalety ma blachodachówka >>

Z czego powstaje dachówka betonowa?

Z cementu, piasku kwarcowego, wody oraz pigmentu nadającego barwę. Ten model dachówki pokrywany jest wygładzającą powierzchnią, która nie pochłania wody.

Dachówka betonowa światowego lidera na rynku pokryć dachowych, charakteryzuje niezwykłą twardość oraz trwałość. Dachówki betonowe Braas zapewniają bezpieczeństwo podczas długotrwałych i najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz czy grad. Odporne są również na pękanie, w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej twarde, dzięki czemu będą dobrze prezentowały się przez długie lata. Gwarancja na dachówki betonowe obejmuje aż 30 lat.

Zaadaptuj poddasze - zobacz jak >>

Początkowo dachówki betonowe można było kupić jedynie w kolorze szarym. Producenci wyszli na przeciw oczekiwaniom klientów, dzięki czemu wybierać można spód czerwieni, grafitu czy brązu.

Dachówka betonowa - cena

Koszt pokrycia dachy uzależniony jest od rodzaju dachówek jakie wybierzemy. Cena dachówki betonowej z kolei zależy od wykończenia powierzchni, modelu, a nawet koloru. Za jedną sztukę dachówki trzeba zapłacić od 2 do 7 złotych. Dachówka najczęściej ma wymiary ok. 330x420. 

Dowiedz się, jakie zalety ma dach modułowy >>

Zobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • noltenick

  Oceniono 15 razy 15

  Zarówno dachówka ceramiczna jak i betonowa nie ma żadnych wad, ma za to same zalety. Grunt że jest to dachówka Braas. Artykuł żenada.

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 4

  robcie z dachowek.
  maja te zalete ze latwo mozna wywalic otwor w dachu na karabin maszynowy.
  a czasy niepewne ida.....

 • excellenz

  Oceniono 5 razy 3

  Moment, czy właśnie dowiadujemy się, że dachówka cementowa to nie jest ceramika, i jest wykonana z innych materiałów? Cóż, według autora tych technologicznych bredni to pewnie polimer, albo metal... No, ewentualnie kompozyt :) Jeśli nie, no to KM, bez kozery - nic, tylko starać się o Nobla!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX