Drzwi do różnych wnętrz
Wybór drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu nie może być przypadkowy. Powinny one pasować do wystroju danego wnętrza oraz elementów wykończeniowych. Musimy podjąć decyzję dotyczącą sposobu ich otwierania, formy i kolorystyki.

Od elementów wyposażenia wnętrz oczekujemy dziś nie tylko użyteczności, lecz także pięknego wyglądu. Tak też jest w przypadku drzwi, które od dawna nie pełnią już jedynie funkcji oddzielania pomieszczeń, lecz stały się ważnym składnikiem dekoracyjnym, który kształtuje styl wnętrza. Drzwi w mieszkaniu nie muszą wyglądać identycznie. Najważniejsze, by miały ten sam rodzaj wykończenia oraz takie same klamki i zawiasy. Drzwi w kilku kolorach i z różnymi typami okuć wpływają bowiem negatywnie na odbiór przestrzeni, tworząc wrażenie chaosu. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po modele dostępne w ramach jednej kolekcji – wtedy mamy pewność, że wszystkie skrzydła będą do siebie pasować. Kolorystyczną całość powinny stanowić przede wszystkim okna, podłogi i drzwi. Jeśli nie jest to możliwe, możemy dopasować kolor drzwi do barwy jedynie wybranych elementów, np. ram okiennych.

Przed wizytą w sklepie
Sprawdźmy wymiary otworu w ścianie, w którym będą umieszczone drzwi. Najczęściej podajemy sprzedawcy tylko wysokość i szerokość, a warto znać jeszcze grubość muru. Łatwiej będzie wtedy dobrać odpowiednią ościeżnicę. Wszelkich pomiarów najlepiej dokonywać już po wykonaniu prac tynkarskich oraz ułożeniu podłogi. Należy zastanowić się, czy drzwi, które zostały przez nas wybrane nie utrudnią ewentualnych zmian w aranżacji wnętrza, i przemyśleć funkcjonalność danego modelu. Zły wybór może być też przyczyną kłopotów ze swobodnym poruszaniem się po mieszkaniu. Trzeba się też zastanowić, czy drzwi mają być oszklone. Jeśli chcemy dodatkowo doświetlić pomieszczenie – oczywiście tak, a kiedy zależy nam na zachowaniu intymności – raczej nie. Drzwi w łazienkach czy toaletach powinny otwierać się na zewnątrz (względy bezpieczeństwa).

Jaki rodzaj drzwi wybrać?
Najczęściej wybieranym typem drzwi są drzwi rozwierane. Ich użytkowanie wymaga wprawdzie sporo wolnego miejsca, ale za to są proste w montażu oraz funkcjonalne. Oś obrotu takich drzwi usytuowana jest przy jednej z bocznych krawędzi skrzydła. Przeważnie można je uchylać tylko w jedną stronę, ale na rynku dostępne są także drzwi wahadłowe. Odpowiedni rodzaj zawiasów pozwala na otwieranie takiego skrzydła w obie strony oraz samoczynne jego zamykanie. Drzwi rozwierane mogą występować w odmianie jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej. W pomieszczeniach, w których brak miejsca, by drzwi otwierać tradycyjnie, sprawdzą się drzwi przesuwne - jedno lub dwa skrzydła przesuwają się na szynie. Bardzo popularne są obecnie drzwi bezprzylgowe, które po zamknięciu tworzą zlicowaną z ościeżnicą, płaską powierzchnię.


Kolory na topie
Wyboru drzwi wewnętrznych najczęściej dokonujemy spośród modeli białych i utrzymanych w kolorze drewna. Białe skrzydła znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach minimalistycznych, ale też w skandynawskich. Różne odcienie drewna – jasne, średnie i ciemne – pozwalają nam natomiast dopasować skrzydła drzwiowe do koloru drewnianego parkietu lub paneli podłogowych. Kupujmy te o takim samym odcieniu bądź wyraźnie inne (jeśli stawiamy na kontrast) – delikatna niezgodność w odcieniu drzwi i podłogi łatwo rzuci się w oczy i nie będzie dobrze wyglądała. Możemy także sięgnąć po drzwi w nietypowych kolorach – mogą to być wyraziste odcienie pasujące do najbardziej nowoczesnych wnętrz. Pamiętajmy też, że drzwi powinniśmy dobrać w taki sposób, by kolorystycznie pasowały do obu pomieszczeń, które oddzielają.





Praktycznie w kuchni
Decydując się na drzwi kuchenne, można wybrać albo wariant pełny, albo model przeszklony. Drzwi pełne najlepiej wyglądają w klasycznie urządzonych wnętrzach, stanowiąc optyczne zamknięcie przestrzeni. Dodatkowo stanowią lepszą barierę dla hałasu i dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy, by odgłosy towarzyszące gotowaniu nie naruszały spokoju innych domowników. Drzwi pełne możemy zaaranżować na dwa sposoby – wtopić je w tło, wybierając model zbliżony kolorem do barwy ścian lub zestawić z resztą kuchni na zasadzie kontrastu. Drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzą się natomiast w kuchniach mniejszych i ciemniejszych. Połączenie drewna i szkła doda również wnętrzu przytulnego charakteru. Niemniej ważne jest określenie, czy drzwi mają otwierać się do środka kuchni, czy na zewnątrz oraz z lewej czy z prawej strony.


Salon z drzwiami
Salon z drzwiami ma wiele zalet. W wydzielonej przestrzeni łatwiej uniknąć hałasu, skupić się, a nawet utrzymać stałą temperaturę. Drzwi do salonu domykają – dosłownie i wizualnie – pomieszczenie. Dzięki temu, jeśli zechcemy zmienić wystrój pokoju, pozostała część mieszkania nie będzie musiała przejść gruntownej metamorfozy. Drzwi do salonu mogą być przyciągającym wzrok akcentem albo łagodnie wtapiać się w całą aranżację. Różnią się od siebie przede wszystkim dwoma parametrami. Sposobem wypełnienia – pełne lub szklane – oraz systemem otwierania – często dwuskrzydłowe lub przesuwne. Równie ważną cechą jest ich kolor: od uniwersalnej bieli, przez ocieplające drewno, aż po wersje skrzydeł w dwóch barwach.




Prywatność w sypialni
Tu możemy zdecydować się na klasyczne drzwi rozwierane (jedno- lub dwuskrzydłowe), które zapewniają ciszę i prywatność. Alternatywę stanowią natomiast drzwi przesuwne. Bardzo chętnie wybierają je osoby, którym zależy na zaoszczędzeniu miejsca. Sprawdzają się także wtedy, gdy na skutek pewnych trudności architektonicznych zainstalowanie drzwi rozwieranych jest problematyczne. Jeśli chodzi o przesuwne drzwi do sypialni, sprawdzą się zarówno drzwi naścienne, jak i chowane w ścianę. Mogą one jednak nieco ograniczać poczucie intymności, a korzystanie z nich wiąże się też z pewnym hałasem. Wyborem wartym rozważenia są też efektowne drzwi szklane - odnajdują się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich bądź industrialnych.


Rozwiązania przyjazne dzieciom
Drzwi prowadzące do pokoju dziecka powinny być solidne i trwałe, szczególnie jeśli młody człowiek jest pełen energii i w ciągłym ruchu. Ważne, by skrzydło bez żadnego uszczerbku potrafiło znieść częste i pełne rozmachu otwieranie i zamykanie czy uderzenia różnymi przedmiotami. Jeśli dziecko jest małe, poczuje się w swoim pokoju bezpieczniej, gdy przez szybę w drzwiach będzie widziało np. sypialnię rodziców. Dlatego warto zastanowić się na przeszkleniami w drzwiach. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym będą tu modele przesuwne. Sprawdzą się one w sytuacji, w której pokój dziecięcy nie ma zbyt dużego metrażu, a także wtedy, gdy skrzydło otwierane tradycyjnie kolidowałoby z drzwiami do innego pomieszczenia lub z meblami w pokoju (gdyby miało być otwierane do środka). Warto postawić tu na klasyczny model w stonowanej kolorystyce. Nawet jeśli w za drzwiami kryje się królestwo różowych księżniczek, lepiej wybrać neutralne drzwi, które będą pasować do każdego wystroju.


Drzwi łazienkowe
Drzwi łazienkowe oddzielają pomieszczenia, w których występuje znacząco różna temperatura oraz wilgotność powietrza. Muszą zatem zapewnić odpowiednią izolację termiczną, a także zachować odporność na oddziaływanie wody. Skrzydła drzwiowe do łazienki obowiązkowo należy wyposażyć w odpowiednie podcięcie, kratkę lub tuleje wentylacyjne, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Warto wybrać w 100% odporną ościeżnicę – innowacyjne zastosowanie technologii kompozytu drzewno-polimerowego jest gwarancją trwałości produktu. Ponieważ takie drzwi stanowią jednocześnie granicę stref większej i mniejszej prywatności, powinny zapewniać również izolację optyczną oraz akustyczną.


- Więcej o:
Drzwi do różnych wnętrz
Wielofunkcyjne wyposażenie wnętrz
Zasłoń okno – sposób na komfort, prywatność i piękno we wnętrzu
Wakacyjne inspiracje w aranżacji wnętrz
Wnętrza w stylu country
Półki jak klocki – modułowe rozwiązania do nowoczesnych wnętrz
Oświetlenie liniowe w aranżacji wnętrz
Jak stworzyć domową biblioteczkę?