Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Proekologiczne technologie w nowych osiedlach

mat. prasowe dompress.pl

Jakie rozwiązania, sprzyjające oszczędnościom i ochronie środowiska, wdrażane są w nowych inwestycjach mieszkaniowych? Czy deweloperzy wprowadzają własne "zielone standardy"? Jak wykorzystanie proekologicznych technologii wpływa na cenę mieszkań? Czy kupujący zwracają na nie uwagę?

Bukowinska Matexi Polska
Bukowinska Matexi Polska
mat. prasowe

– W naszych inwestycjach stosujemy m.in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, ogrody deszczowe i układy recyrkulacji szarej wody. Dążymy do zwiększenia liczby tego typu rozwiązań w nowych projektach. Naszym zobowiązaniem do tego jest opublikowana w lutym br. „Strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Develia na lata 2025–2030”. Pracujemy m.in. nad tym, aby nasze budynki były jak najbardziej energooszczędne i do 2030 roku spełniały normy zużycia energii na poziomie 58 kWh/mkw.

Potwierdzeniem zastosowania proekologicznych rozwiązań w inwestycjach jest certyfikat BREEAM, który uzyskały nasze warszawskie projekty Bemosphere (budynki Central i City) oraz dotychczas zrealizowane etapy osiedla Aleje Praskie. Choć zastosowanie niskoemisyjnych i energooszczędnych rozwiązań zwiększa koszty inwestycji, to na etapie użytkowania mieszkania może przekładać się na niższe opłaty eksploatacyjne, a także zwiększa atrakcyjność nieruchomości, a co za tym idzie – jej wartość.

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii

                                                                                      ***

– Kluczowymi parametrami wyboru nieruchomości wciąż są cena i lokalizacja. Jednakże nasze inwestycje w „zieloną” i „niebieską” infrastrukturę, np. pompy ciepła, fotowoltaikę, ogrody deszczowe czy czujniki zmierzchu, spotykają się z bardzo dobrym odbiorem klientów. Rośnie świadomość w zakresie eko trendów, a rosnące koszty utrzymania mieszkań powodują większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami.

Podnoszą one atrakcyjność budowanych nas osiedli i podkreślają ich nowoczesny charakter. Kupujący doceniają te elementy będące wyrazem całościowego podejścia do projektowania przestrzeni, dbałości o zrównoważony rozwój, troski o komfort i dobrostan w miejscu zamieszkania. Ekologiczne aspekty, oprócz zalet marketingowo-wizerunkowych, mają także stronę praktyczną - przyczyniają się do zmniejszenia zużycia zasobów, w tym kosztów utrzymania powierzchni wspólnych.

Na tych rozwiązaniach mieszkańcy korzystają więc również jako członkowie wspólnot. Otrzymujemy zapytania o możliwości ładowania pojazdów elektrycznych jako standardowego wyposażenia infrastruktury w formie gotowych stacji lub jako opcji do podłączenia w przyszłości.

Osobnym segmentem są zaawansowane systemy smart home, o które często pytają klienci. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w coraz większej liczbie budynków oferujemy taką opcję. Pozwala ona zdalnie kontrolować i minimalizować zużycie mediów w mieszkaniu podczas nieobecności oraz sygnalizować ewentualne awarie.

Agnieszka Majkusiak, dyrektor sprzedaży Atal

                                                                                        ***

– W realizowanych projektach wdrażamy rozwiązania prośrodowiskowe: zielone dachy, instalacje fotowoltaiczne, systemy odzysku wody deszczowej, stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przykładamy wagę do jakości i funkcjonalności terenów zielonych. Projektujemy je tak, by poprawiały estetykę osiedli, wpływały na mikroklimat i komfort mieszkańców, m.in. poprzez ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Działamy zgodnie z wewnętrznym standardem Matexi Sustainability Matrix: świadomie dobieramy ekologiczne rozwiązania, uwzględniając ich efektywność, wpływ środowiskowy oraz oczekiwania przyszłych użytkowników. Choć nie opieramy się bezpośrednio na zewnętrznych dokumentach, takich jak Warszawski Standard Zielonego Budynku, nasze podejście pozostaje z nim spójne i odpowiada kierunkowi wyznaczanemu przez samorządy.

Ekologiczne rozwiązania w dłuższej perspektywie przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom. Pozwalają ograniczyć zużycie mediów, co przekłada się na realne oszczędności w codziennym użytkowaniu mieszkania. Przykładem może być zastosowany w naszej inwestycji przy ul. Sokratesa 11A system rekuperacji, który umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego z mieszkań i pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 20 proc. w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. 

Marek Straszak, Regional Construction Manager, Matexi Polska

                                                                                          ***

– Klienci są świadomi swoich oczekiwań i tego co oferuje im rynek, dlatego też nasz każdy nowy projekt posiada opracowany indywidualny standard realizacji, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz przewyższa to, co oferują nasi konkurenci. Nie planujemy wprowadzenia jednego, ujednoliconego standardu. Obecnie w ramach osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin oferujemy między innymi ogrzewanie za pomocą pomp ciepła, panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną z rekuperacją, system smart home oraz świadomie rezygnujemy z montażu kominków. Doceniamy zielone rozwiązania, jednak nasi klienci podchodzą do nich bardzo racjonalnie. 

Marcin Malka, prezes zarządu Real Management S.A.

                                                                                           ***

– Klienci zwracają uwagę na energooszczędność, dostęp do zielonych przestrzeni, rozwiązania sprzyjające ograniczaniu zużycia wody i prądu. Przyszłość budownictwa mieszkaniowego leży w harmonii technologii, ekologii i wysokiej jakości życia. Dlatego rozwijamy ofertę zgodną z tymi wartościami, dostosowując ją do rosnących oczekiwań i potrzeb naszych klientów.

Większość naszych osiedli wyposażonych jest w min. 5 rozwiązań niskoemisyjnych – oświetlenie LED w częściach wspólnych, szklenia 3-szybowe, wymienniki ciepła, systemy sterowania instalacjami, windy z odzyskiem ciepła, czujniki ruchu i zmierzchu czy zielone dachy. W każdym osiedlu projektujemy obszerne tereny zielone, ogrody deszczowe, place zabaw, siłownie i monitoring wizyjny HD. Przygotowane są tereny spacerowe, budki dla ptaków i domki dla owadów. Stosujemy farby elewacyjne i kostkę antysmogową pochłaniające zanieczyszczenia. Działamy na rzecz mikro i elektromobilności instalując ładowarki dla samochodów elektrycznych i ławek solarnych, budując infrastrukturę rowerową w postaci stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów. Te rozwiązania pomagają ograniczać ślad węglowy osiedli w trakcie użytkowania.

By ograniczać emisje na etapie powstawania budynku, od 2025 roku w 100 proc. przeszliśmy na energię z odnawialnych źródeł w procesach budowlanych. Taki krok pozwala znacząco zredukować ślad węglowy i przyczynić się do ograniczenia emisji CO2. Ponadto 88 proc. budynków mieszkalnych wielorodzinnych wybudowanych na sprzedaż w 2024 roku osiągnęło poziom zapotrzebowania na energię pierwotną (Ep) o co najmniej 10 proc. niższy niż wymagany przez normy NZEB (65 kWh/m²/rok).

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

                                                                                         ***

– Stawiamy na inteligentne, energooszczędne i przyjazne środowisku technologie, które wspierają komfort życia i pozwalają na realne oszczędności w codziennym użytkowaniu mieszkań. Inwestycje takie jak Nova Królikarnia, Eko Falenty czy Nowe Warzymice są przykładem świadomego projektowania, łączącego funkcjonalność, estetykę i troskę o środowisko.

Nasi klienci pytają o cztery kluczowe technologie: rekuperację, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i zbiorniki na deszczówkę. Widzimy rosnącą świadomość ekologiczną kupujących i nie tylko odpowiadamy na aktualne potrzeby rynku, ale i aktywnie kreujemy własne „zielone standardy”.

W naszych inwestycjach oferujemy energooszczędne oświetlenie LED oraz stacje ładowania aut elektrycznych. Wykorzystujemy naturalne materiały wykończeniowe, a na dachach naszych inwestycji sadzimy rośliny, wzbogacając bioróżnorodność budynków. Mieszkania z eko technologiami w dłuższej perspektywie oznaczają niższe koszty eksploatacji oraz większy komfort życia.

Karolina Bronszewska, dyrektor Marketingu i Sprzedaży Ronson Development

                                                                                          ***

– Zwracamy dużą uwagę na rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Ostatnie inwestycje realizujemy tak, by mieć certyfikat BREEAM. Oczywiście, zielone rozwiązania mają lekki wpływ na ceny mieszkań, ale wierzymy, że w dłuższym okresie są one korzystne dla klienta. 

Renata Mc Cabe - Kudla, Country Manager w Grupo Lar Polska

                                                                                          ***

– W realizowanej inwestycji Stacja Ligocka w Katowicach zastosowaliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, m.in.: instalacje fotowoltaiczne zasilające części wspólne oraz garaże, energooszczędne okna o podwyższonych parametrach izolacyjnych (termicznych i akustycznych), oświetlenie LED z czujnikami ruchu oraz zielone tarasy i ogródki, wspierające retencję wody i mikroklimat osiedla.

Pracujemy nad własnymi wewnętrznymi standardami środowiskowymi, inspirowanymi m.in. Warszawskim Standardem Zielonego Budynku, w celu podnoszenia jakości projektów w zakresie efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także tworzenia funkcjonalnych i zielonych przestrzeni wspólnych.

Choć zastosowanie technologii ekologicznych w dłuższej perspektywie przekłada się na niższe koszty utrzymania lokalu i większą wartość nieruchomości. Klienci dostrzegają te korzyści. Zwracają uwagę na energooszczędność i zieleń w otoczeniu, nowoczesne udogodnienia, takie jak np. system klucza generalnego zwiększający wygodę codziennego życia. Inwestycja Stacja Ligocka odpowiada na te oczekiwania. To projekt łączący nowoczesną architekturę z kameralną zabudową, zielonymi przestrzeniami i dogodnym dostępem do infrastruktury miejskiej.

Wojciech Wilhelm Zhang-Czabanowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

                                                                                            ***

– Realizujemy Strategię ESG na lata 2024–2028, opartą na trzech głównych filarach: środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego. Integralnym elementem działań jest Zielony Standard – zbiór wytycznych projektowych i wykonawczych, którego celem jest ograniczenie wpływu na środowisko, ochrona bioróżnorodności, efektywne gospodarowanie zasobami oraz podnoszenie jakości życia najemców.

Standard ten jest corocznie audytowany i aktualizowany, co pozwala na jego dostosowanie do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań środowiskowych i społecznych. Opiera się na czterech kluczowych filarach: wdrażaniu rozwiązań niskoemisyjnych, w tym wspierających elektromobilność i mikromobilność; ochronie bioróżnorodności; racjonalnym zarządzaniu zasobami wodnymi i wspieraniu małej retencji, a także na promowaniu idei Human Balance Standard oraz koncepcji 15-minutowego miasta. Co istotne, wszystkie inwestycje zrealizowane przez spółkę Vantage w 2024 roku w pełni spełniają wymagania Zielonego Standardu.

W budynkach Vantage Rent wdrażane są m.in. zielone dachy czy stacje ładowania aut elektrycznych. Poprzez pionierski program Vantage Club organizowane są bezpłatne przeglądy rowerowe, a wiosną tego roku uruchomiono pierwszą prywatną siłownię w ramach strefy Vantage Active – dostępnej bezpłatnie dla najemców.

Przykładem wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku jest inwestycja Braniborska 58 we Wrocławiu. Na jej dachu zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną. Mieszkania wyposażono w system smart home (inteligentne termostaty, włączniki światła, czujniki zalania), który pozwala na optymalizację zużycia energii, ale również zwiększa wygodę i bezpieczeństwo najemców. 

Dariusz Pawlukowicz, wiceprezes zarządu Vantage Development S.A. 

                                                                                          ***

Dla inwestycji Bernadovo w Gdyni i Chmielna Duo w Warszawie aplikujemy o certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Ta certyfikacja definiuje najlepsze praktyki w zakresie projektowania, budowy i użytkowania obiektów zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, od nas jako dewelopera, wymaga stosowania atestowanych materiałów, monitorowania zużycia wody i energii oraz ochrony lokalnej flory i fauny.

W naszych inwestycjach, poza panelami słonecznymi, stosujemy wiele rozwiązań ekologicznych, jak m.in.: ekstensywna roślinność oraz infrastruktura wspierająca bioróżnorodność, zielone i białe dachy, jasne elewacje, pompy ciepła, specjalnie zaprojektowane systemy retencjonowania wody wykorzystujące wodę deszczową, linie kroplujące do podlewania roślin, stanowiska do ładowania aut elektrycznych, czy stojaki, stacje serwisowe i myjki dla rowerów.

Planujemy kontynuować realizację nieruchomości mieszkaniowych premium w zgodzie z wytycznymi ESG. Obecnie we wszystkich projektach w Polsce wdrażamy zielone rozwiązania i intensywnie przygotowujemy się do uruchomienia nowych, bardziej zrównoważonych inwestycji w przyszłości.

Przy realizacji naszych inwestycji coraz częściej sięgamy po innowacyjne rozwiązania, takie jak zielony beton, drewno konstrukcyjne czy prefabrykaty, które charakteryzują się niższym śladem węglowym i wysoką efektywnością. Jednocześnie badamy ślad węglowy naszych projektów, dążąc do jego obniżenia.

Piotr Jakubowski, Project Director BPI Real Estate Poland

                                                                                           ***

W naszych inwestycjach od lat stawiamy na rozwiązania sprzyjające środowisku i poprawiające komfort życia. Od zielonych dachów, przez panele fotowoltaiczne i retencję wody deszczowej, po wodoprzepuszczalne nawierzchnie i jasne elewacje, co wpływa na ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Tam, gdzie to możliwe, zachowujemy istniejącą zieleń, a każdy projekt wzbogacamy o nowe nasadzenia. Równolegle trwają prace nad wewnętrznym zielonym standardem, który będzie zbiorem wytycznych, dla całej naszej działalności. 

Choć wdrażanie ekologicznych rozwiązań często wiąże się z wyższymi kosztami na etapie realizacji, wiele z nich przekłada się na oszczędności w dalszym funkcjonowaniu inwestycji, np. w zakresie zużycia energii. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na te aspekty, zieleń i jej otoczenie to jeden z najczęściej wskazywanych atutów inwestycji. 

Aleksandra Słodka, architekt przestrzeni w Archicom

                                                                                            ***

– Stosujemy m.in. energooszczędne systemy ogrzewania i oświetlenia LED, a także rozwiązania pozwalające na retencję i ponowne wykorzystanie wody opadowej. Coraz częściej wykorzystujemy inteligentne systemy zarządzania zużyciem mediów, które pozwalają mieszkańcom realnie kontrolować i ograniczać rachunki.

Klienci są coraz bardziej świadomi ekologicznie i zwracają uwagę na „zielone” rozwiązania przy wyborze mieszkania. Szczególnie doceniane są technologie przekładające się bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz te, które poprawiają komfort życia, jak np. zielone dachy, stojaki na rowery czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Przygotowujemy się również do wdrożenia własnych, wysokich „zielonych standardów” dla nowych inwestycji. Dążymy do tego, aby wszystkie nasze projekty spełniały wymagania nie tylko krajowych, ale i europejskich norm w zakresie zrównoważonego budownictwa. 

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

                                                                                              ***

– Kupujący kierują się nie tylko troską o środowisko. Dostrzegają konkretne korzyści, jak wyższy komfort codziennego życia oraz niższe koszty eksploatacji. Szczególną uwagę przykładają do standardu wykończenia mieszkań i części wspólnych pod kątem efektywności energetycznej. Istotne są liczba i zagospodarowanie terenów zielonych z uwzględnieniem ich charakteru i różnorodnej roślinności oraz infrastruktura wspierająca mobilność ekologiczną.

W inwestycjach stosujemy energooszczędne oświetlenie LED, czujniki ruchu i zmierzchu, nowoczesną termoizolację i trzyszybowe okna, które podnoszą efektywność energetyczną budynków. Budujemy osiedla tak, by zapewnić maksymalną powierzchnią biologicznie czynną. Projektujemy tereny zielone wypełnione bogatą roślinnością, łąki kwietne oraz zielone ściany i dachy, które wpływają na poprawę mikroklimatu i jakości powietrza. Wdrażamy systemy retencji wód opadowych.

Mieszkańcom naszych osiedli zapewniamy udogodnienia – tworzymy parkingi dla samochodów elektrycznych i miejsca do ich ładowania oraz rozbudowujemy infrastrukturę rowerową, w postaci ścieżek spacerowo-rowerowych, licznych stojaków na rowery i stacji ich napraw. W kolejnych projektach planujemy poszerzanie zakresu ekologicznych rozwiązań.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

    Więcej o:

Skomentuj:

Proekologiczne technologie w nowych osiedlach