Trendy 2017 w urządzaniu łazienki

Rok 2016 powoli zbliża się do końca, tymczasem projektanci już wiedzą, co będzie modne w urządzaniu wnętrz w przyszłym roku. Przyjrzeliśmy się trendom w aranżacji łazienek. Wybraliśmy najciekawsze z nich.
Heksagonalne płytki i drewno w łazience w stylu retro. Na ważniejszym elementem aranżacji jest stylizowana wanna wolno stojąca. Heksagonalne płytki i drewno w łazience w stylu retro. Na ważniejszym elementem aranżacji jest stylizowana wanna wolno stojąca. fot. ct-arch.co.uk

Heksagonalne płytki i drewno

Przebojem mijającego roku w wystroju łazienki były płytki heksagonalne, czyli płytki o kształcie sześciokąta. W nadchodzącym roku wciąż będą modne, jednak teraz będziemy je łączyć z drewnem. Takie zestawienie wygląda oryginalnie i szykowanie. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak w duchu vintage. Świetnie się sprawdza w łazienkach z wanną wolno stojącą, jak na zdjęciu. Wtedy płytki wypełniają podłogę pod wanną i w jej okolicy. W pozostałej części łazienki jest już drewno. Muszą to być jednak deski odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W łazience najlepiej się sprawdza drewno egzotyczne.

Baterie łazienkowe Baterie łazienkowe fot. Ferro

Stylizowana armatura

Choć cenimy nowoczesność, to w roku 2017 królować będą motywy retro, przynajmniej jeśli chodzi o armaturę łazienkową. Najmodniejsze będą baterie umywalkowe i wannowe o stylizowanych kształtach. Takie drobne akcenty dodają łazience stylu i szyku. Dzięki nim można przełamać nowoczesną, albo minimalistyczną stylizację. Z trendem na retro idzie także w parze moda na armaturę w kolorach czarnym bądź złotym. Stylizowane baterie dobrze się prezentują w takich barwach.

Łazienka Łazienka fot. Ralph Lauren

Meble salonowe w łazience

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem, w której dokonujemy codziennej toalety. Często spędzamy w niej sporo czasu, dlatego staramy się, żeby była możliwie wygodna, ale też stylowa. Dlatego będziemy coraz częściej wprowadzać do naszych łazienek mebel typowe dla salonów. Może to być dekoracyjne krzesło, jak na zdjęciu, ale też komoda, leżanka, fotel, stolik kawowy. Wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy.

Pepitka dobrze się prezentuje nie tylko na płaszczu - drugą, mniejszą łazienkę (z kabiną prysznicową) również zdobią płytki z Art Design. Prosty grzejnik kupiono w superidea.com.pl, lampę-pająka w westwing.pl. Pepitka dobrze się prezentuje nie tylko na płaszczu - drugą, mniejszą łazienkę (z kabiną prysznicową) również zdobią płytki z Art Design. Prosty grzejnik kupiono w superidea.com.pl, lampę-pająka w westwing.pl. fot. Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka

Oświetlenie dekoracyjne

O oświetleniu w łazience zazwyczaj myślimy w kategoriach stricte funkcjonalnych. Nic dziwnego, w końcu w łazience musi być jasno, szczególnie w określonych strefach, jak umywalka. W 2017 roku będziemy jednak zwracać większą uwagę na aspekty dekoracyjne łazienkowego oświetlenia. Będziemy do łazienek wprowadzać żyrandole, ozdobne lampy i kinkiety. Ważne, żeby oświetleni było dopasowane do stylu wnętrza i dodawało wnętrzu wyrafinowanego wyrazu.

Odmienna kolorystyka dzieli umownie łazienkę na strefy: kąpielową, z kabiną prysznicową zbudowaną wzdłuż całej krótszej ściany, oraz toaletową - z sedesem i umywalką na szafce. Odmienna kolorystyka dzieli umownie łazienkę na strefy: kąpielową, z kabiną prysznicową zbudowaną wzdłuż całej krótszej ściany, oraz toaletową - z sedesem i umywalką na szafce. Łukasz Zandecki

Różne rodzaje płytek

Jeden wzór płytek w całej łazience to nuda. Teraz będziemy łączyć w jednym wnętrzu 2-3 wzory płytek. Pozwoli to wyróżnić określone strefy w łazience, ale też ożywi aranżację. Ważne jednak, żeby starannie dobierać do siebie wzory. Możemy np. zdecydować się na jeden dominujący i dwa uzupełniające. Możemy też stworzyć ciekawą kompozycję z jednego rodzaju płytek, ale w różnych kolorach.

Zabawa stylami: pomalowaną na biało cegłę, miedziane rury i industrialne lampki zestawiono z błyszczącymi białymi płytkami. Zabawa stylami: pomalowaną na biało cegłę, miedziane rury i industrialne lampki zestawiono z błyszczącymi białymi płytkami. fot. Ayuko Studio

Szafka niebanalna

W szafkach podumywalkowych także pojawią się nowe trendy w 2017. Ich zwiastuny już widzimy obecnie. Zamiast gotowych szafek, będziemy wybierać bardziej kreatywne rozwiązania. Już popularne stało się przerabianie salonowych mebli na szafki pod umywalkę. Może to być komoda, dekoracyjna konsolka, ale nie tylko. Wiele osób wykorzystuje takie sprzęty jak szafka pod maszynę do szycia, rower czy pnie drzewa. Liczy się kreatywność i efekt zaskoczenia.

Wanna na lwich łapach to spełnione marzenie pani domu. Wanna na lwich łapach to spełnione marzenie pani domu. fot. Sylwester Rejmer

Wanna wolno stojąca przy ścianie

Wanny wolno stojące są w trendzie od kilku sezonów. Powróciły do naszych łazienek na fali mody na retro, ale także mody na domowe spa. Nie każda łazienka jest jednak na tyle duża, żeby pomieścić taką wanną. Na szczęście nie musimy stawiać jej na środku pomieszczenia. Najmodniejsze będą wanny wolno stojące ustawione blisko ściany. Jest to trend nie tylko, który wygląda dobrze, ale też jest bardzo funkcjonalny.

Więcej o: