Wnętrza w stylu Memphis

Redakcja Pressland

Styl Memphis - dla wielu znany, dla innych nie. Powstał dzięki awangardowej Grupie Memphis, w której skład wchodzili uznani projektanci i architekci. Ruch Memphis został założony przez Ettore Sottassa. W latach 80 był niezwykle modny i na zawsze zmienił świat designu. Styl Memphis wyróżniają abstrakcyjne wzory, energetyczna kolorystyka, eklektyczne połączenia i geometryczne motywy. Dziś powraca w wielkim stylu - co warto o nim wiedzieć?

Wnętrza w stylu Memphis
Wnętrza w stylu Memphis
Fot. Shutterstock

Główne założenia stylu Memphis

Głównym powodem stworzenia stylu Memphis była chęć stworzenia stylu, który nie zwracałyby uwagi na funkcjonalność. Najważniejszą rolę miała odgrywać forma. W przestrzeniach pojawiły się stożki, walce i trapezy. Projektanci postawili na barwne, popartowe połączenia, często graniczące z kiczem. Memphis to śmiałe kontrasty, krzykliwe kolory i komiksowe graficzne wzory.

Wnętrza w stylu Memphis
Wnętrza w stylu Memphis
Fot. Shutterstock

Memphis – tanie materiały

Twórcy stylu Memphis postawili na tanie materiały, nawet w luksusowych wnętrzach urządzonych na poziomie. Najważniejszym materiałem, ku zaskoczeniu wszystkich, był plastik! Pojawiły się nie tylko plastikowe krzesła czy lampy, ale też stoliki, a nawet naczynia. Wybierając materiały do stylu Memphis projektanci nie stawiali na minimalizm – im więcej, tym lepiej.

Jak stworzyć wnętrze w stylu Memphis?

Tworząc styl Memphis w dzisiejszych czasach należy kierować się zasadami z lat 80 aczkolwiek, nieco je stonować. Koniecznie we wnętrzu muszą pojawić się wesołe, barwne mariaże i nieoczywiste materiały. Bazą stylu Memphis powinna być jasna, minimalistyczna podłoga – może być wykonana z drewna, kamienia a nawet betonu. Ściany również powinny zostać wykonane w neutralnych barwach. Tak prosta baza będzie idealnym tłem dla krzykliwych mebli i dodatków. Wybierając tkaniny do wnętrz w stylu Memphis warto postawić na ozdobne wzory i intensywne barwy – idealnie sprawdzą się trójkąty, kwadraty, koła i esy-floersy.

Wnętrza w stylu Memphis
Wnętrza w stylu Memphis
Fot. Shutterstock

Jakie kolory i wzory wybrać?

Dla wielu stworzenie stylu Memphis nie jest takie oczywiste. Podpowiadamy Państwu, że ulubionymi kolorami Memphis jest kanarkowa żółć, soczysta zieleń, turkus, amarant oraz intensywna czerwień. Styl Memphis pozwala nie tylko na łączenie krzykliwych barw, ale też różnych styli. Zastanawiacie się Państwo czy istnieją jakieś dozwolone połączenia czy też granice? Chyba nie! Idealnie wyglądać będzie monochromatyczny fotel wykonany w skandynawskim stylu w połączeniu z krzykliwie różowym stolikiem czy wielokolorowym dywanem. Wszystko, co kolorowe i szalone jest dozwolone!

Styl Memphis z uwagi na swoje nieoczywiste zasady, żywiołowość i zabawność nie spodoba się każdemu. Wybierają go osoby nieszablonowe, uwielbiające eklektyczne mariaże. Chcąc stworzyć wnętrze w tym stylu muszą się Państwo liczyć z koniecznością posiadania umiejętności bawienia się stylem i dekoracjami. Niestety – stworzyć takie miejsce trzeba umieć. Bez względu na to czy urządzamy wnętrze w stylu lat 80 czy te nowocześnie, musi być ono urządzone z klasą i smakiem.

Skomentuj:

Wnętrza w stylu Memphis