Wnętrza w stylu Memphis
Styl Memphis powstał dzięki awangardowej Grupie Memphis, w której skład wchodzili uznani projektanci i architekci. Ruch Memphis został założony przez Ettore Sottsassa w latach 80. Cieszył się wielką popularnością i na zawsze zmienił świat designu. Styl Memphis wyróżniają energetyczna kolorystyka, eklektyczne połączenia i geometryczne motywy. Dziś powraca w wielkim stylu - co warto o nim wiedzieć?
Główne założenia stylu Memphis
Grupie Memphis przyświecała chęć stworzenia stylu, w którym najważniejszą rolę spełniałaby forma. We wnętrzach pojawiły się stożki, walce i trapezy. Projektanci postawili na barwne, pop-arto'we połączenia, często balansujące na granicy kiczu. Styl Memphis to śmiałe kontrasty, krzykliwe kolory i komiksowe, graficzne wzory, które miały stanowić przeciwwagę dla uporządkowanych, "grzecznych" trendów w aranżacji wnętrz lat 80. XX wieku.
Jak stworzyć wnętrze w stylu Memphis?
Twórcy stylu Memphis postawili na tańsze materiały, nawet w luksusowych wnętrzach urządzonych na poziomie. Najważniejszym materiałem, ku zaskoczeniu wszystkich, był plastik. Pojawiły się nie tylko plastikowe krzesła czy oprawy oświetleniowe, ale też stoliki, a nawet naczynia. Wybierając materiały do stylu Memphis, projektanci zrywali z minimalizmem, hołdując zasadzie "im więcej, tym lepiej".
Aranżując współczesne wnętrza w stylu Memphis, powinniśmy sięgać po wesołe, barwne mariaże i nieoczywiste materiały. Bazą koncepcji powinna być jasna, minimalistyczna podłoga – może być wykonana z drewna, kamienia lub betonu. Ściany również powinny być utrzymane w neutralnych barwach. Tak prosta baza będzie idealnym tłem dla krzykliwych mebli i dodatków. Wybierając tkaniny do wnętrz w stylu Memphis, warto postawić na ozdobne wzory i intensywne barwy – idealnie sprawdzą się trójkąty, kwadraty, koła i esy-floresy.
Jednym z założeń stylu Memphis jest nawiązanie do eklektyzmu — dowiedz się zatem więcej na temat eklektyzmu:
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle