Jak sprawić, żeby kuchnia wyglądała na bardziej stylową i elegancką?

Marzy ci się szykowna kuchnia, ale nie możesz sobie pozwolić na nowe meble i remont? Są tańsze sposoby, żeby dodać jej stylu. Te drobne zabiegi sprawią, że twoja kuchnia nabierze elegancji.
Żyrandol zamiast lampy Żyrandol zamiast lampy fot. IKEA

Żyrandol zamiast lampy

Żeby kuchnia wyglądała na bardziej stylową, zmień oświetlenie. Typową lampę kuchenną zamień na kryształowy żyrandol, jakiego nie powstydziłbyś się w reprezentacyjnym salonie. Niech się mieni kryształkami, srebrem lub złotem. Ma wnieść do kuchni posmak glamour. Już ten prosty zabieg sprawi, że kuchnia wyda się szykowna i elegancka.

Świeże fugi w kuchni Świeże fugi w kuchni fot. Meir Australia Pty Ltd

Odśwież fugi

Nic bardziej nie ujmuje naszym kuchniom szyku niż widoczne zbrudzenia. Miejscami najbardziej narażonymi na nie są fugi, które łatwo zbierają brud. Do tego z biegiem lat tracą swój kolor. Czyste i nowe fugi z miejsca dodadzą blasku kuchni, wniosą do niej świeżość. Nowością są mieniące się fugi z brokatem - z pewnością wprowadzą do wnętrza odrobinę blasku.

Kuchnia Kuchnia fot. IKEA

Detale o wielkim znaczeniu

Zamiast typowych uchwytów - skórzane paski, albo kryształowe gałki, ceramiczne, czy też ręcznie malowane. Takie szczegóły kreują atmosferę elegancji. Dzięki nim nawet niedrogie meble kuchenne mogą się zmienić nie do poznania. Dają też wyraźny sygnał, że w tym wnętrzu liczy się styl.

Niewielka wyspa to idealne miejsce na szybki posiłek. Oryginalne hokery z korkowymi siedziskami (Moma Studio) są wygodne i praktyczne. Industrialne lampy nawiązują do wiszących szafek w loftowym stylu (Moma Studio). Niewielka wyspa to idealne miejsce na szybki posiłek. Oryginalne hokery z korkowymi siedziskami (Moma Studio) są wygodne i praktyczne. Industrialne lampy nawiązują do wiszących szafek w loftowym stylu (Moma Studio). Fot.: Rafał Lipski

Przeszklenia

Przeszklone meble wyglądają dużo szykowniej niż zabudowane. W kuchni szczególnie dobre wrażenie sprawiają przeszklone fronty górnych szafek. Nie musisz przy tym wymieniać szafek na zupełnie nowe. Wystarczy przerobić fronty. Kuchnia od razu będzie wyglądała na lżejszą i bardziej przestronną. Do tego jest to świetny sposób, żeby wyeksponować cenną zastawę czy eleganckie kieliszki.

kuchnia kuchnia fot. IKEA

Niewidoczne AGD

Chcesz mieć szykowaną kuchnię, ale twoje sprzęty AGD nie należą już do najnowszych? Służą dobrze, ale postarzają kuchnię? Na szczęście nie musisz kupować nowych. Lepszym rozwiązaniem jest ich zabudowanie. Sprzęt elektroniczny starzeje się w niezwykle szybkim tempie. Nawet jeśli zainwestujemy w nową lodówkę, to za 2-3 lata może już wyglądać staroświecko. Dlatego właśnie lepsza jest jej zabudowa.

Aranżacja kuchnia Aranżacja kuchnia fot. English Blinds

Mniej znaczy więcej

Można mieć najnowsze AGD, szykowne meble, a i tak kuchnia nie wygląda zbyt dobrze. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest zastawianie kuchni różnego rodzaju pojemnikami, pudełkami, ozdóbkami. W ten sposób tworzymy jedynie bałagan i wrażenie chaosu. Jedynym rozwiązaniem jest pochowanie lub wyrzucenie dosłownie wszystkiego z blatów. Zostawmy tylko stojak na noże, ewentualnie toster.

Aranżacje kuchni Aranżacje kuchni fot. MiaFleur

Złote akcenty

Elegancka kuchnia powinna mieć odrobinę blasku. Szlachetne metale w niewielkich ilościach zagwarantują odpowiednią ilość lśnienia. Złote akcenty to bardzo szykowny dodatek. Złota nie może być jednak za dużo. Łatwo z nim bowiem przesadzić. Wystarczą złote uchwyty szafek, czy lampa. Myślmy o złotych dodatkach w kuchni, jak o biżuterii.

kuchnia kuchnia fot. IKEA

Salonowy dodatek

Żeby zbudować wrażenie luksusu, wprowadźmy do kuchni coś, co zazwyczaj trzymamy w salonie. Może to być dywan, ale też miękki fotel czy konsolka na ozdobnych nogach. Taką rzecz należy dobierać indywidualnie do każdej kuchni. Warto też pomyśleć nad jedną misą, paterą czy wazonem, które będą główną ozdobą blatu bądź kuchennego stołu. Powinna to być rzecz wyrazista.

Aranżacje kuchni Aranżacje kuchni fot. producent

Wprowadź świeżość

Na koniec pozostają detale, czyli świeże kwiaty, zioła bądź misa zawsze pełna świeżych owoców lub warzyw. Dzięki nim kuchnia nabiera życia.

Więcej o: