Design dziś: TAF Architects
Czy przyglądając się dachom, paczkom albo zwyczajnej gumce można znaleźć inspirację do swojej pracy projektowej? Czy boja albo plaster albo patyczki po lodach może być początkiem nowego projektu? Jeśli patrzysz uważnie i głowę masz otwartą to odpowiedź na te pytania jest twierdząca. Poznaj TAF Architects.
TAF Architects to twórczy duet projektantów ze Szwecji. Gabriella Gustafson i Mattias Stahlbom studio TAF otworzyli w 2002 w Sztokholmie. Szybko stali się rozpoznawalni w międzynarodowym świecie projektantów. W swoim dorobki mają projekty produktów, ekspozycji czy wystaw oraz wnętrz. Współpracują z takimi markami jak Muuto, Hay czy Zero, by wymienić te najważniejsze. Projektują meble, oświetlenie, wystawy. Mogą pochwalić się wystawą w MoMA, a także stałymi ekspozycjami w muzeach w Sztokholmie i Kopenhadze. Jednak co wydaje się być ważniejsze: ich projekty są obecne w wielu domach czy przestrzeniach i korzysta się z nich na co dzień. Taki też jest cel ich działalności, co ciekawie wiąże się z miejscem gdzie znajduje się ich pracownia. TAF mieszczą się bowiem w byłej piekarni, która swego czasu obsługiwała całą okolicę. Tak jak piekarnia dostarczała codzienne dobre pieczywo do szwedzkich domów, tak oni chcieliby dostarczać dobry design.
Ich filozofia pracy jest prosta: uczynić przedmioty zwyczajne nieco mniej zwyczajnymi. Jak? Poprzez wprowadzanie zmian, które sprawią, że owe przedmioty staną się pełnym humoru dodatkiem do wnętrza albo sprowokują zamyślenie czy dyskusję. I rzeczywiście, jeśli przyjrzymy się projektom TAF Architects to zauważymy, że są to przedmioty niby zwyczajne, codzienne, ale nigdy nie banalne. Tym co wydaje się być ich największym atutem są projekty lamp oraz aranżacji przestrzeni ekspozycyjnych. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym projektem TAF jest sosnowa lampa Wood Lamp. Pierwotnie stworzona na potrzeby ekspozycji, była elementem instalacji prezentującej meble firmy RH Chairs. Z czasem stała się produktem w regularnej sprzedaży (producent: Muuto), a zarazem jedną z ikon współczesnego designu. To lampa, która nie ma nic do ukrycia: wszystkie łączenia czy śruby są doskonale widoczne, co wyjątkowo nie jest wadą a dużą zaletą projektu, który powstał jako przeciwwaga do technicznych lamp biurkowych.
Inspiracje do projektów lamp to bardzo ciekawy temat jeśli chodzi o TAF. Up to lampa stołowa, obracająca się o 360 stopni, która powstała z obserwacji industrialnych dachów. Buoy, Bottle czy Fisherman to seria lamp, które zainspirowało rybołóstwo czy też to dzieje się w porcie. Lampy przypominają kształtem boje czy też oświetlenie jakiego używają rybacy na kutrach. W wersji TAF są ciekawą formą oświetleniową do zastosowania tak wewnątrz jak i na zewnątrz. Z lampą Rubber wiąże się inne historia. Początek dała jej rozciągnięta gumka (tak, taka zwyczajna, jaką wiążemy worki czy kwiaty). Twórcza zabawa: zwyczajny przedmiot codziennego użytku przeniesiony w inny kontekst - wisząca lampa gotowa. Zdarza się też projektantom sięgać po przedmioty kiedyś bardzo popularne, dziś rzadziej już używane. I taki tamborek służący do haftowania stał się lampą Stitch (stitch znaczy ścieg). W swoim portfolio mają też lampy E27 będące zachwytem nad gołą żarówką, tu ozdobną funkcję stanowią kolorowe oprawki i kable.
Projekty TAF to również meble: stoły, szafki, kredensy, regały, krzesła. Trotters Collection dla Pieces zachwyca geometrycznością. 70/70 to stół dla Muuto - ujmuje ascetyczną prostotą. Adaptable to kolekcja stołów (również Muuto) wykonanych z solidnego dębu i stalowej ramy. Łączenia wyglądają niczym zaklejone plastrem. Tu celem było znalezienie nowej formy dla tradycyjnego skandynawskiego stołu do jadalni. Kupując możemy wybrać blat, nogi, ramy - mamy do dyspozycji 64 kombinacje tych elementów. Gabriella Gustafson i Mattias Stahlbom zaprojektowali także oryginalne wieszaki na ubrania. Drewniany Nest powstał jako rezultat przyglądania się domorosłym stolarzom i jest to swego zorganizowany chaos. Order z kolei wygląda niczym abstrakcyjna rzeźba, ale doskonale spełnia swoją funkcję. A skoro o rzeźbach mowa to takie są też niecodzienne, bardzo wąskie schody jakie projektanci stworzyli dla jednego ze swoich klientów. Oprócz tego w dorobku TAF znajdziemy mniejsze projekty, ale również na swój sposób interesujące: Figurine Containter to seria pojemników silkonowych na przeróżne drobiazgi, a A4 to nie tyle format papieru ile kosz na zużyty papier.
Tym co szczególnie zwraca uwagę w pracy TAF to projekty wystaw. Dużym sukcesem była ekspozycja w 2009 w Spazio Rossana Orlandi - Soft Parcel - przestrzeń złożona z różnej wielkości paczek. Fotele, sofa, stół - wszystko to opakowane. Pop Rivet - ławeczka dla Lollipop Shoppe powstała na okoliczność London Design Festival w 2010 roku. TAF projektowali także wystawy m.in. Swedish Innovations, Nordic Architect Exhibition, Guldknappen dla Nordiska Museet, sklep dla firmy Camper, sklep dla Afroart i wiele innych. TAF cechuje oryginalność poszukiwań formalnych, intrygujące projekty zarówno jeśli chodzi o przestrzeń jak i produkt, znakomita jakość wykonania. To skandynawscy twórcy, których działaniom warto się przyglądać.
Skomentuj:
Design dziś: TAF Architects