Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: JBA Design

Agata Ziółkiewicz

Czyli jak połączyć folk z nowoczesnością.

Trzy dziewczyny ze Sztokholmu znają sposób na to jak połączyć folk z nowoczesnością. Moa Jantze, Hanna Brogard i Johanna Asshoff tworzą wspólnie JBA Design.  Nazwa ich studia projektowego wzięła się od pierwszych liter ich nazwisk. Projektują przedmioty do wnętrz, zarówno mieszkalnych jak i biurowych: meble, lampy oraz akcesoria, takie jak np. wieszaki, kosze na śmieci czy dywany. Ich wspólną ambicją jest sprawienie by wnętrza były nie tylko piękniejsze, ale i prostsze, bardziej harmonijne. I by dzięki temu żyło się nam lepiej na co dzień. Projektują rzeczy proste, acz użyteczne.

Potrafią umiejętnie połączyć nowoczesną formę mebla z ludowymi motywami. Takim przykładem jest choćby zaprojektowany przez Moa Jantze - Swing - czarny fotel bujany, ozdobiony pięknym haftem ludowym. Podobnie wyrazistym meblem jest czerwone krzesło Bloom, którego siedzisko zdobią wyhaftowane kwiaty. Czy choćby niebieska sofa Field, ozdobiona haftowanymi guzikami, zainspirowanymi szwedzkimi strojami ludowymi. Dywan Meadow czyli łąka, również wskazuje na silne inspiracje szwedzkim folkiem i zachwyca kolorystyką. Tak oto szwedzkie rękodzieło spotyka produkcję przemysłową i żadne z nich nic na tym nie traci, a wiele zyskuje.

Ale projekty JBA Design to nie tylko inspiracje folkowe. To także projekty proste i dość surowe w formie, aczkolwiek niepozbawione nutki humoru. Taka jest na przykład szafa Peek. W drzwiach szafy umieszczono otwory w kształcie dziurki od klucza. Owe dziury to rodzaj okienka w którym możemy wyeksponować te przedmioty, które najbardziej lubimy, a innych naszych zbiorów nie pokazywać. Powiększone dziurki od klucza mogą też nam służyć jako uchwyty, dzięki którym otwieramy szafę. Innym, pomysłowym przedmiotem jest zielony puf Pinecone w kształcie sosnowej szyszki czy inny bardzo elegancki puf Party, który przypomina wielki guzik, stworzony dla włoskiej firmy Casamania.

Warto zaznaczyć, że projekty JBA Design są powszechnie dostępne, przynajmniej niektóre z nich. A wynika to z prostego faktu współpracy z IKEA. To dla tego szwedzkiego giganta wyposażenia wnętrz zostały zaprojektowane kredens Trollsta, łóżko Vanvik czy biała szafka z szufladami Alex. Kreatywność młodych designerek objawia się także w drobnych przedmiotach. Ciekawe są ich pomysły choćby na kosz do śmieci. Tree hugger to kosz wykonany z plastiku po recyklingu, który przypomina nieco pień drzewa, może nam też posłużyć jako stołek. Greenhouse to zielony domek przypominający domki dla ptaków, póki co jeszcze prototyp, ale jak sądzę wkrótce znajdzie producenta.
A skoro o ptakach mowa. Taki właśnie kształt mają haczyki, na których można powiesić biżuterię, torebki, szale. Białe, czarne lub żółte ptaki siedzące na ścianie wprowadzą interesujący motyw do wnętrza. Równie intrygująca jest lampa Pearl. To chyba jeden z piękniejszych przedmiotów, jakie proponują Szwedki. Gdy tylko powiesimy Pearl na ścianie zwykły pokój nabiera niemal pałacowego charakteru.

W połowie 2009 roku drogi trzech projektantek rozeszły się. I właściwie JBA Design to już przeszłość, teraz działają osobno. Moa Janze Design to jedna firma, a Asshoff & Brogard Designstudio to druga firma. I chyba dobrze się stało, bowiem projekty Moa Janze wyróżniały się znacząco, to jej autorstwa była znakomita większość projektów JBA Design. I jak sądzę przed tą projektantką wiele dróg stoi otworem, to ona w świetny sposób potrafi wykorzystać zasoby folkloru szwedzkiego.
Prace Asshoff & Brogard są bardziej minimalistyczne i oszczędne w formie, co nie oznacza, że nie znajdą one swoich fanów, jednakże proponują nieco inne podejście do designu.

Jakkolwiek potoczy się dalej kariera młodych designerek ze Szwecji ich prace warto znać, a może i posiadać na własność.

Design dziś: Front Design
Design dziś: Nika Zupanc
Design dziś: Pinch

Skomentuj:

Design dziś: JBA Design